TVN24 Biznes | Ze świata

Nawet 600 tysięcy euro za kapelusz Napoleona

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte na aukcji został wystawiony jego filcowy kapelusz typu bikorn. Paryski dom aukcyjny Sotheby's szacuje, że słynne nakrycie głowy może zostać sprzedane nawet za 600 tysięcy euro. Licytacja odbędzie się między 15 a 22 września.

Na świecie zidentyfikowano 19 bikornów (dwurogich kapeluszy), które należały do Napoleona. Większość z nich wchodzi w skład muzealnych kolekcji.

Licytacja

"The Guardian" zauważył, że wystawiony na aukcji kapelusz mógł być noszony przez sławnego wodza podczas kampanii w 1807 r., kiedy wojska francuskie spektakularnie pobiły Rosjan pod Frydlandem.

Nakrycie głowy zostało nabyte w 1814 r. przez szkockiego polityka i arystokratę sir Michaela Shaw-Stewarta, który miał obsesję na punkcie Bonapartego. Kapelusz został przewieziony do posiadłości Shaw-Stewarta w Ardgowan w Szkocji, gdzie był przekazywany w rodzinie polityka z pokolenia na pokolenie.

Paryska Sotheby's oznajmiła, że aukcja ma na celu uczczenie dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. Licytacja odbędzie się między 15 a 22 września i obejmie też m.in. maskę pośmiertną wodza, wykonaną na podstawie oryginalnego odlewu. Jej cena może osiągnąć, podobnie jak kapelusza, od 400 tys. do 600 tys. euro.

Napoleon Bonaparte

Bonaparte wywodził się z Korsyki i uważany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii. W latach 1804-1814 oraz w 1815 r. był cesarzem Francuzów. W 1815 r. został pokonany przez zjednoczone siły pruskie i angielskie w bitwie pod Waterloo, co oznaczało jego ostateczną klęskę. Napoleon został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł 5 maja 1821 r.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości