Technologiczny gigant Microsoft od środy przestaje zapewniać wsparcie techniczne dla przeglądarki Internet Explorer. Jej pierwsza wersja pojawiła się w 1995 roku.
Przeglądarka Internet Explorer została wydana w 1995 roku. Do około 2012 roku produkt firmy Microsoft był zdecydowanym światowym liderem wśród dostępnych przeglądarek internetowych. Był dołączany do preinstalowanego na miliardach komputerów systemu operacyjnego Microsoft Windows. Obecnie dostępna jest jedenasta wersja programu.
Inne przeglądarki
Dominująca pozycja IE na rynku przeglądarek była przedmiotem prowadzonej w USA sprawy antymonopolowej przeciwko Microsoftowi. Sąd orzekł, że firma złamała przepisy i nadużywała swojej pozycji.
Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku popularność IE zaczęła słabnąć. Najpowszechniej używany zaczął być Google Chrome, a IE, ze względu na czasem nie najszybsze działanie względem rywali, był przedmiotem wielu rozpowszechnianych w internecie żartów - przypominał Reuters.
W odpowiedzi Microsoft wypuścił na rynek w 2015 roku nową przeglądarkę - Edge. "Przyszłość Microsoft Explorera to Microsoft Edge" - zaznaczyła firma w opublikowanym rok temu komunikacie zapowiadającym odejście od IE.
Pożegnanie internautów
Wielu internautów pożegnało słynną przeglądarkę i nie brakowało im przy tym poczucia humoru.
"Po 27 latach Internet Explorer został ostatecznie zamknięty przez Microsoft. Dziękujemy za pomoc w pobieraniu innych przeglądarek internetowych" - napisała Shubhangi Sharma.
"Czy Internet Explorer naprawdę może umrzeć?" - pytał Tom Warren.
"Po 27 latach programiści na całym świecie mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ Internet Explorer w końcu przeszedł na emeryturę. To koniec ery" - stwierdził Daryl Ginn.
Problem na Dalekim Wschodzie
"Washington Post" podkreśla, że zmiana ta będzie miała realne konsekwencje w niektórych krajach, głównie w Azji, które nadal powszechnie polegają na Internet Explorerze w sprawach administracyjnych.
W Japonii biznes już wcześniej ostrzegał, że zmiana może przyprawiać o ból głowy "na wiele miesięcy". Jeden z programistów z Tokio stwierdził, że jest zalany prośbami o pomoc ze strony agencji rządowych i instytucji finansowych. "The Japan Times" przytoczył marcowy sondaż, z którego wynikało, że aż 49 procent z 350 ankietowanych firm stwierdziło, że nadal używa Internet Explorera.
"Wahington Post" podał, powołując się na lokalne media, że również w Korei Południowej pojawiły się obawy w niektórych agencjach rządowych korzystających z przeglądarki, w tym na przykład w ministerstwie odpowiadającym za infrastrukturę i transport.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock