Nasdaq chce, aby w zarządach tysięcy firm notowanych na giełdzie zasiadało więcej kobiet oraz osób reprezentujących mniejszości rasowe i seksualne. Jak zauważa "The Wall Street Journal" może to być jedno z najbardziej znaczących działań na rzecz zwiększenia różnorodności na najważniejszych stanowiskach amerykańskich korporacji.
Giełda Nasdaq złożyła we wtorek wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zaakceptowanie nowych wymogów dotyczących różnorodności w zarządach spółek.
Nowe wymogi
Jeżeli zmiany zostaną zatwierdzone przez SEC, będą one musiały ujawniać statystyki dotyczące różnorodności wśród członków zarządu. Ponadto zasady wymagałyby od większości spółek notowanych na Nasdaq posiadania w swoich władzach co najmniej jednej kobiety i jednej osoby reprezentującej mniejszość seksualną lub rasową. Jeżeli firma nie spełni takich wymogów, będzie musiała wyjaśnić, dlaczego nie może tego zrobić.
"Zagraniczne firmy i mniejsze firmy miałyby dodatkową elastyczność w spełnianiu tego wymogu, zatrudniając dwóch członków zarządu płci żeńskiej" - czytamy w komunikacie Nasdaq.
W piśmie do SEC Nasdaq uzasadnia swój wniosek, powołując się na wyniki ponad dwudziestu badań, które wykazały związek między zróżnicowanymi zarządami, a lepszymi wynikami finansowymi spółek.
- Nasze działania dają firmom szansę na postęp w kierunku zwiększenia reprezentacji kobiet oraz niedostatecznie reprezentowanych mniejszości i społeczności LGBTQ + w ich zarządach - powiedział prezes giełdy Nasdaq Nelson Griggs.
Największe firmy już spełniają wymogi
Wiele dużych spółek notowanych na giełdzie już spełnia wymagania Nasdaq. W zarządach cztery z pięciu największych firm giełdowych pod względem wartości rynkowej - Apple'a, Microsofu, właściciela Google Alphabetu i Facebook'a - heteroseksualni biali mężczyźni stanowią mniejszość.
Zdaniem rzecznika Nasdaq co najmniej 85 proc. z 3249 spółek giełdowych spełnia już częściowo kryteria dotyczące różnorodności, mając w zarządach jedną kobietę albo jedną osobę reprezentujące mniejszość rasową lub seksualną.
Źródło: TVN24 Biznes, The Wall Street Journal, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock