Chiny czeka "uporządkowana rewolucja"? MFW: prowadzimy rozmowy z Pekinem

Ze świata

ShuttercstockW ostatnich tygodniach złe dane na temat produkcji przemysłowej w Chinach i dramatyczne spadki na tamtejszych giełdach pociągnęły w dół światowe rynki kapitałowe i ceny surowców, a zwłaszcza ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prowadzi rozmowy z Pekinem na temat transformacji chińskiej gospodarki - poinformowała w środę szefowa MFW Christine Lagarde, wyrażając nadzieję, że przekształcenie to odbędzie się "w sposób uporządkowany".

- Rozmawiamy z władzami Chin o przechodzeniu tamtejszej gospodarki na model bardziej zorientowany na rynek oraz o umiędzynarodowieniu ich waluty - powiedziała Lagarde pod koniec dwudniowej wizyty w stolicy Indonezji.

- Te przekształcenia (w Chinach) mają kolosalne znaczenie" i możemy tylko "mieć nadzieję", że będą kontrolowane i przeprowadzane się "w sposób uporządkowany" - oznajmiła szefowa MFW.

Ważne ostrzeżenie

We wtorek Lagarde ostrzegła wschodzące gospodarki, by "miały się na baczności" ze względu na możliwe skutki spowolnienia Chin. Szefowa MFW powiedziała również, że Chiny, starając się dostosować do nowego modelu ekonomicznego, przechodzą "transformację (...), która jest skomplikowana i może powodować pewne turbulencje". Lagarde oceniła również, że globalny wzrost gospodarczy będzie w tym roku słabszy niż prognozowano ze względu na zbyt wolne ożywienie w krajach rozwiniętych i spowolnienie wschodzących gospodarek. W ostatnich tygodniach niepomyślne dane o temat produkcji przemysłowej w Chinach i dramatyczne spadki na tamtejszych giełdach pociągnęły w dół światowe rynki kapitałowe i ceny surowców, a zwłaszcza ropy.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock