Airports Council International, organizacja skupiające władze portów lotniczych na świecie, zaprezentowała właśnie najnowsze zestawienie - The Airport Service Quality Awards. Jak co roku wskazano w nim najlepsze lotniska na świecie pod względem obsługi pasażerów.
Wyróżnienia ASQ Awards, powstające we współpracy z branżową firmą technologiczną Amadeus, przyznano w wielu lokalnych kategoriach, podzielonych ze względu na lokalizację portów oraz liczebność obsługiwanych przez nie pasażerów a także jednej kategorii ogólnoświatowej. Łącznie nagrodzonych zostało 75 lotnisk na całym świecie. 24 z nich znajdują się w Europie, 22 w regionie Azji i Pacyfiku, 11 w Ameryce Północnej, pięć w Ameryce Łacińskiej lub na Karaibach, cztery w Afryce i trzy na Bliskim Wschodzie.
Jak zaznaczają autorzy zestawienia, w jego ramach nie wyłania się jednego zwycięzcy w danej kategorii. Zamiast tego nagrody przekazywane są 20 procentom najlepszych lotnisk w każdej grupie.
W jedynej ogólnoświatowej kategorii - "najlepsze lotnisko pod względem obsługi pasażerów przylatujących" - otrzymały je trzy porty lotnicze: Abu Dhabi International Airport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w Stanach Zjednoczonych oraz Kempegowda International Airport w Indiach.
ASQ Awards. Najlepsze lotniska w Europie pod względem obsługi pasażerów
Wśród europejskich lotnisk zdecydowanie wyróżniają się porty z Hiszpanii. Spośród 24 nagród, aż siedem trafiło do portów z tego kraju. Organizatorzy rozdania docenili również lotniska z Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, Macedonii Północnej, Estonii, Chorwacji, Turcji, Serbii, Islandii, Malty, Portugalii, Szwajcarii, Węgier oraz Finlandii. Do zestawienia nie trafił żaden polski port lotniczy.
Mianem najlepszych europejskich lotnisk, przyjmujących rocznie ponad 40 milionów pasażerów, określono włoski port Rzym-Fiumicino i tureckie lotnisko w Stambule. W kategorii portów z liczbą odwiedzających szacowaną na 25-40 milionów uznano lotniska w Atenach, Palmie i Zurychu. Aeropuerto de Alicante-Elche w Hiszpanii, Budapest Airport na Węgrzech i Helsinki Airport w Finlandii zdobyły nagrodę dla lotnisk, przyjmujących od 15 do 25 milionów pasażerów rocznie. Mniejsze lotniska, o liczbie odwiedzających mieszczącej się w przedziale 5-15 milionów, które otrzymały wyróżnienie to: Ankara Esenboga Airport (Turcja), Belgrade Nikola Tesla Airport (Serbia), Keflavik International Airport (Islandia), Malta International Airport Malta), Milan Bergamo Airport (Włochy), Porto Airport (Portugalia), Thessaloniki Airport "Makedonia" (Grecja). W przedostatniej kategorii - lotnisk przyjmujących od 2 do 5 milionów pasażerów - uhonorowano trzy porty lotnicze: Skopje International Airport w Macedonii Północnej, Tallinn Airport w Estonii oraz Zagreb International w Chorwacji. Z kolei lotniska o liczbie odwiedzających nieprzekraczającej dwóch milionów, którym przyznano nagrodę ASQ Awards to hiszpańskie: Aeropuerto de El Hierro, Aeropuerto de Pamplona, Aeropuerto de Reus, Aeropuerto Internacional Región de Murcia, Asturias Airport oraz brytyjskie Inverness Airport.
W ramach tegorocznego zestawienia jego organizatorzy wprowadzili cztery nowe kategorie. Mowa o: "lotnisko z najbardziej zaangażowanym personelem", "lotnisko, na które najłatwiej dotrzeć", "najprzyjemniejsze lotnisko" oraz "najczystsze lotnisko". W każdej z grup wyłoniono kilkadziesiąt zwycięskich portów.
ASQ Awards. Najprzyjemniejsze lotniska świata
Wśród "najprzyjemniejszych lotnisk" znalazło się po sześć portów z Europy, pięć z regionu Azji i Pacyfiku, trzy z Ameryki Północnej, dwa z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także po jednym lotnisku z Afryki i Bliskiego Wschodu. Oto ich lista:
- Aeroporto di Roma-Fiumicino (Włochy) - Ankara Esenboga Airport (Turcja) - Belgrade Nikola Tesla Airport (Serbia) - Istanbul Airport (Turcja) - Milan Bergamo Airport (Włochy) - Skopje International Airport (Macedonia Północna) - Beijing Daxing International Airport (Chiny) - Kuala Lumpur International Airport (Malezja) - Pattimura International Airport (Indonezja) - Sultan Hasanuddin International Airport (Indonezja) - Yogyakarta International Airport (Indonezja) - Fort McMurray International Airport (Kanada) - Greenville-Spartanburg International Airport (Stany Zjednoczone) - William P. Hobby Airport (Stany Zjednoczone) - Guayaquil International Airport (Ekwador) - Quito International Airport (Ekwador) - Dakar Blaise Diagne International Airport (Senegal) - Queen Alia International Airport (Jordania)
ASQ Awards. Najczystsze lotniska na świecie
Nagrody w kategorii "najczystsze lotnisko" powędrowały łącznie aż do 18 portów na całym świcie. Wśród nich 6 znajdziemy w Europie. Są nimi:
- Aeroporto di Roma-Fiumicino (Włochy) - Aeropuerto de Pamplona (Hiszpania) - Aeropuerto Internacional Región de Murcia (Hiszpania) - Inverness Airport (Wielka Brytania) - Istanbul Airport (Turcja) - Skopje International Airport (Macedonia Północna)
ASQ Awards. Lotniska, na które najłatwiej dotrzeć
W ramach wprowadzonej w tym roku kategorii "lotnisko, na które najłatwiej dotrzeć" w sumie uhonorowano 18 portów lotniczych. Nagrody powędrowały do jednego portu w Afryce, jednego na Bliskim Wschodzie, dwóch w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, trzech na kontynencie północnoamerykańskim i pięciu lotnisk azjatyckich. Najwięcej, bo aż 6, wyróżnionych portów leży w Europie Oto ich lista:
- Aeropuerto de Reus (Hiszpania) - Aeropuerto Internacional Región de Murcia (Hiszpania) - Inverness Airport (Wielka Brytania) - Milan Bergamo Airport (Włochy) - Skopje International Airport (Macedonia Północna) - Zagreb International Airport (Chorwacja)
Szczegółową listę zwycięzców ze wszystkich regionów i kategorii liczebnych można znaleźć na stronie internetowej Airports Council International.
Źródło: Airports Council International, CNN
Źródło zdjęcia głównego: NigelSpiers / Shutterstock.com