Jakie są najlepsze lotniska pod względem obsługi pasażerów? Znamy najnowsze zestawienie

Źródło:
Airports Council International, CNN
Lotnisko w Palma de Mallorca
Lotnisko w Palma de MallorcaArchiwum Reutera
wideo 2/3
Lotnisko w Palma de MallorcaArchiwum Reutera

Airports Council International, organizacja skupiające władze portów lotniczych na świecie, zaprezentowała właśnie najnowsze zestawienie - The Airport Service Quality Awards. Jak co roku wskazano w nim najlepsze lotniska na świecie pod względem obsługi pasażerów.

Wyróżnienia ASQ Awards, powstające we współpracy z branżową firmą technologiczną Amadeus, przyznano w wielu lokalnych kategoriach, podzielonych ze względu na lokalizację portów oraz liczebność obsługiwanych przez nie pasażerów a także jednej kategorii ogólnoświatowej. Łącznie nagrodzonych zostało 75 lotnisk na całym świecie. 24 z nich znajdują się w Europie, 22 w regionie Azji i Pacyfiku, 11 w Ameryce Północnej, pięć w Ameryce Łacińskiej lub na Karaibach, cztery w Afryce i trzy na Bliskim Wschodzie.

Jak zaznaczają autorzy zestawienia, w jego ramach nie wyłania się jednego zwycięzcy w danej kategorii. Zamiast tego nagrody przekazywane są 20 procentom najlepszych lotnisk w każdej grupie.

W jedynej ogólnoświatowej kategorii - "najlepsze lotnisko pod względem obsługi pasażerów przylatujących" - otrzymały je trzy porty lotnicze: Abu Dhabi International Airport w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w Stanach Zjednoczonych oraz Kempegowda International Airport w Indiach.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjczycy wskazali najgorsze linie lotnicze w Europie. "Wyróżniono" dwóch gigantów

ASQ Awards. Najlepsze lotniska w Europie pod względem obsługi pasażerów 

Wśród europejskich lotnisk zdecydowanie wyróżniają się porty z Hiszpanii. Spośród 24 nagród, aż siedem trafiło do portów z tego kraju. Organizatorzy rozdania docenili również lotniska z Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, Macedonii Północnej, Estonii, Chorwacji, Turcji, Serbii, Islandii, Malty, Portugalii, Szwajcarii, Węgier oraz Finlandii. Do zestawienia nie trafił żaden polski port lotniczy. 

Aeroporto di Roma-Fiumicino - lotnisko w RzymieNigelSpiers / Shutterstock.com

Mianem najlepszych europejskich lotnisk, przyjmujących rocznie ponad 40 milionów pasażerów, określono włoski port Rzym-Fiumicino i tureckie lotnisko w Stambule. W kategorii portów z liczbą odwiedzających szacowaną na 25-40 milionów uznano lotniska w Atenach, Palmie i Zurychu. Aeropuerto de Alicante-Elche w Hiszpanii, Budapest Airport na Węgrzech i Helsinki Airport w Finlandii zdobyły nagrodę dla lotnisk, przyjmujących od 15 do 25 milionów pasażerów rocznie. Mniejsze lotniska, o liczbie odwiedzających mieszczącej się w przedziale 5-15 milionów, które otrzymały wyróżnienie to: Ankara Esenboga Airport (Turcja), Belgrade Nikola Tesla Airport (Serbia), Keflavik International Airport (Islandia), Malta International Airport Malta), Milan Bergamo Airport (Włochy), Porto Airport (Portugalia), Thessaloniki Airport "Makedonia" (Grecja). W przedostatniej kategorii - lotnisk przyjmujących od 2 do 5 milionów pasażerów - uhonorowano trzy porty lotnicze: Skopje International Airport w Macedonii Północnej, Tallinn Airport w Estonii oraz Zagreb International w Chorwacji. Z kolei lotniska o liczbie odwiedzających nieprzekraczającej dwóch milionów, którym przyznano nagrodę ASQ Awards to hiszpańskie: Aeropuerto de El Hierro, Aeropuerto de Pamplona, Aeropuerto de Reus, Aeropuerto Internacional Región de Murcia, Asturias Airport oraz brytyjskie Inverness Airport.

W ramach tegorocznego zestawienia jego organizatorzy wprowadzili cztery nowe kategorie. Mowa o: "lotnisko z najbardziej zaangażowanym personelem", "lotnisko, na które najłatwiej dotrzeć", "najprzyjemniejsze lotnisko" oraz "najczystsze lotnisko". W każdej z grup wyłoniono kilkadziesiąt zwycięskich portów. 

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najlepsze lotnisko świata. Zmiana na czele rankingu po prawie dziesięciu latach

ASQ Awards. Najprzyjemniejsze lotniska świata

Wśród "najprzyjemniejszych lotnisk" znalazło się po sześć portów z Europy, pięć z regionu Azji i Pacyfiku, trzy z Ameryki Północnej, dwa z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także po jednym lotnisku z Afryki i Bliskiego Wschodu. Oto ich lista:

- Aeroporto di Roma-Fiumicino (Włochy) - Ankara Esenboga Airport (Turcja) - Belgrade Nikola Tesla Airport (Serbia) - Istanbul Airport (Turcja) - Milan Bergamo Airport (Włochy) - Skopje International Airport (Macedonia Północna) - Beijing Daxing International Airport (Chiny) - Kuala Lumpur International Airport (Malezja) - Pattimura International Airport (Indonezja) - Sultan Hasanuddin International Airport (Indonezja) - Yogyakarta International Airport (Indonezja) - Fort McMurray International Airport (Kanada) - Greenville-Spartanburg International Airport (Stany Zjednoczone) - William P. Hobby Airport (Stany Zjednoczone) - Guayaquil International Airport (Ekwador) - Quito International Airport (Ekwador) - Dakar Blaise Diagne International Airport (Senegal) - Queen Alia International Airport (Jordania)

ASQ Awards. Najczystsze lotniska na świecie

Nagrody w kategorii "najczystsze lotnisko" powędrowały łącznie aż do 18 portów na całym świcie. Wśród nich 6 znajdziemy w Europie. Są nimi:

- Aeroporto di Roma-Fiumicino (Włochy) - Aeropuerto de Pamplona (Hiszpania) - Aeropuerto Internacional Región de Murcia (Hiszpania) - Inverness Airport (Wielka Brytania) - Istanbul Airport (Turcja) - Skopje International Airport (Macedonia Północna)

ASQ Awards. Lotniska, na które najłatwiej dotrzeć

W ramach wprowadzonej w tym roku kategorii "lotnisko, na które najłatwiej dotrzeć" w sumie uhonorowano 18 portów lotniczych. Nagrody powędrowały do jednego portu w Afryce, jednego na Bliskim Wschodzie, dwóch w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, trzech na kontynencie północnoamerykańskim i pięciu lotnisk azjatyckich. Najwięcej, bo aż 6, wyróżnionych portów leży w Europie Oto ich lista:

- Aeropuerto de Reus (Hiszpania) - Aeropuerto Internacional Región de Murcia (Hiszpania) - Inverness Airport (Wielka Brytania) - Milan Bergamo Airport (Włochy) - Skopje International Airport (Macedonia Północna) - Zagreb International Airport (Chorwacja)

Szczegółową listę zwycięzców ze wszystkich regionów i kategorii liczebnych można znaleźć na stronie internetowej Airports Council International.

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: Airports Council International, CNN

Źródło zdjęcia głównego: NigelSpiers / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm uchwalił we wtorek zmiany ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił w czasie prac sejmowych wiceminister finansów Jarosław Neneman, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości.

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Źródło:
PAP

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W październiku 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 20 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy podkreślają, że już tylko w siedmiu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młodzież ma zbyt łatwy dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanych we wtorek badań. Co ciekawe, młodzież częściej aniżeli rodzice ocenia dostęp tych produktów jako "zbyt łatwy".

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu bloków w dwóch fińskich elektrowniach atomowych pozostają odłączone z powodu awarii – podali we wtorek operatorzy obu obiektów. Żadna z awarii - jak zapewnili ich operatorzy - nie wpływa na bezpieczeństwo radiacyjne.

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Źródło:
PAP

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP