Koniec z roamingiem w UE. Dodatkowe opłaty znikną za dwa lata

Ze świata

ShutterstockOpłaty za roaming zostaną zniesione w czerwcu 2017 roku

Opłaty roamingowe w UE mają zniknąć od 15 czerwca 2017 roku - uzgodnili w nocy z poniedziałku na wtorek negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw unijnych. - To przełom - skomentował komisarz ds. gospodarki cyfrowej Guenther Oettinger.

Projekt porozumienia stanowi ważny krok UE w kierunku restrukturyzacji rynku cyfrowego, który ma pobudzić wzrost gospodarczy i dogonić rynki w USA i Azji.

Zgodnie z umową, opłaty roamingowe w Unii Europejskiej znikną 15 czerwca 2017 roku - poinformowała w oświadczeniu Łotwa, która sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w UE. Porozumienie wymaga zgody państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego.

Likwidacja opłat roamingowych oznacza, że będąc za granicą, za połączenia czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo, ile płacimy za te usługi, będąc w swoim kraju.

Wstępne porozumienie negocjatorów w sprawie unijnego pakietu telekomunikacyjnego przewiduje jednak pewne zabezpieczenia, chroniące operatorów. Jeśli uznają, że użytkownik nadmiernie telefonuje czy też przesyła dane z zagranicy, a nie przy okazyjnych wyjazdach za granicę, to operator może wprowadzić ograniczenia i obciążyć użytkownika dodatkowymi kosztami. Może się tak zdarzyć, gdy użytkownik kupi kartę SIM w innym kraju UE, gdzie stawki operatorów sieci komórkowej są niższe niż w jego kraju zamieszkania. Jeśli zatem użytkownik przekroczy określony limit połączeń zza granicy, to operator będzie mógł nadłożyć na niego niewielkie dodatkowe opłaty, które i tak będą niższe niż aktualne opłaty roamingowe - wyjaśnia Komisja Europejska.

Różne interesy

Niektóre z krajów naciskały, żeby opłaty roamingowe zostały zniesione dopiero w grudniu 2018 roku. Kraje Europy Wschodniej obawiały się, że operatorzy mogą windować ceny na rynku krajowym, jeśli opłaty roamingowe będą zniesione przedwcześnie, podczas gdy kraje turystyczne takiej jak Hiszpania i Grecja korzystałyby na wyższych cenach.

Strony doszły do kompromisu, zgodnie z którym od 30 kwietnia 2016 - opłaty za roaming nie będą mogły być wyższe niż 0,05 euro za minutę, 0,02 euro za SMS i 0,05 euro za megabajt danych. To sprawi, że maksymalna opłata roamingowa będzie o 75 proc. tańsza niż w obecnie obowiązującej taryfie.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock