TVN24 Biznes | Ze świata

Słynny kontenerowiec w końcu opuści Egipt. Jest termin

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/Reuters
Źródło:
Reuters

Przedstawiciel właścicieli i ubezpieczycieli kontenerowca Ever Given poinformował, że osiągnięto formalne porozumienie w sporze o odszkodowanie. Władze Kanału Sueskiego przekazały, że statek będzie mógł opuścić Egipt w najbliższą środę. W marcu kontenerowiec zablokował drogę morską na blisko tydzień.

Kontenerowiec, pływający pod panamską banderą i obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine, zaklinował się na ważnej drodze wodnej 23 marca. Spowodowało to znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim kontenerowiec został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Od tego czasu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) przetrzymywał statek wraz z jego załogą na Wielkim Jeziorze Gorzkim między dwoma odcinkami kanału.

Powodem był spór o odszkodowanie między właścicielami Ever Given a władzami kanału. Początkowo władze drogi morskiej domagały się wypłaty odszkodowania w wysokości 916,5 mln dol. od japońskiej firmy Shoei Kisen, która jest właścicielem kontenerowca. Kwota - jak informowano wcześniej - miała pokryć koszty akcji ratunkowej, zrekompensować utratę reputacji oraz utracone przychody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spór o blokadę Kanału Sueskiego

Faz Peermohamed z kancelarii Stann Marine, która reprezentuje przedsiębiorstwo Shoei Kisen i ubezpieczycieli statku, przekazał w oświadczeniu, że trwają przygotowania do uwolnienia statku i w najbliższym czasie w Ismailii odbędzie się uroczyste podpisanie umowy. Pierwsze informacje o przełomie w rozmowach pojawiły się w ubiegłym miesiącu.

Zarząd Kanału Sueskiego podał, że umowa zostanie podpisana w środę, a uczestnicy uroczystej ceremonii będą mogli przy okazji obserwować odpłynięcie statku.

Kontenerowiec Ever Given blokował Kanał SueskiSuez Canal Authority

Firma Stann Marine nie podała szczegółów ugody. Osama Rabie, prezes SCA, przekazał, że kanał otrzyma holownik o uciągu około 75 ton. Na razie nie wiadomo, jaka jest ostateczna kwota odszkodowania.

Kanał Sueski w pierwszym półroczu uzyskał przychody w wysokości 3 mld dolarów, co oznaczało wzrost o 8,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, i to pomimo blokady drogi morskiej.

PAP

Autor:mb/Reuters

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Suez Canal Authority

Pozostałe wiadomości