TVN24 Biznes | Ze świata

Inflacja w Unii Europejskiej. Jest nowy lider, Polska pozostaje w czołówce

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Unii Europejskiej
Inflacja w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/4
TVN24Inflacja w Unii Europejskiej

Inflacja w Unii Europejskiej w lipcu wyniosła 2,5 procent rok do roku, w porównaniu z 2,2 procent w czerwcu. Najmocniej ceny wzrosły w Estonii, która wyprzedziła pod tym względem Polskę i Węgry - wynika z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Warszawa i Budapeszt zajęły drugie miejsce w zestawieniu najwyższych odczytów inflacji.

Eurostat w środę opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP). Z danych wynika, że w lipcu br. najniższe wskaźniki inflacji zanotowano na Malcie - 0,3 proc., w Grecji - 0,7 proc. i we Włoszech - 1,0 proc.

Na drugim biegunie znalazła się Estonia, która pod względem wzrostu cen wyprzedziła Węgry. W lipcu w Estonii inflacja wyniosła 4,9 proc., podczas gdy w czerwcu było to 3,7 proc. W przypadku Węgier inflacja spadła poniżej 5,0 proc. W lipcu zanotowano tam wzrost cen na poziomie 4,7 proc., w porównaniu do 5,3 proc. w maju i czerwcu.

Oznacza to, że Węgry wraz z Polską są na drugim miejscu pod względem inflacji. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w minionym miesiącu inflacja w naszym kraju wyniosła 4,7 proc. rok do roku. Miesiąc wcześniej wskaźnik wynosił 4,1 proc.

PAP/Adam Ziemienowicz

Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 2,2 proc. rok do roku wobec 1,9 proc. w czerwcu. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wskaźnik HICP

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości