Grecja znów straszy. "Nie będziemy w stanie dokonać kolejnej płatności"

TVN24 Biznes

Schutterstock6 czerwca mija termin zapłacenia MFW kolejnej raty. W czerwcu Ateny mają zwrócić tej instytucji ok. 1,5 mld euro

Grecja nie będzie w stanie dokonać kolejnej płatności na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w przypadku braku porozumienia z wierzycielami do 5 czerwca - powiedział Nikos Filis, przewodniczący greckiego parlamentu z ramienia rządzącej SYRIZY.

Jak dodał, "teraz jest moment, kiedy negocjacje zbliżają się do finału". - Chwila prawdy nastąpi 5 czerwca - podkreślił.

Mija termin

Jak informuje Reuters, wtedy właśnie mija termin zapłacenia MFW kolejnej raty. W czerwcu Ateny mają zwrócić tej instytucji ok. 1,5 mld euro.

- Jeżeli nie będzie umowy do tego czasu, to nie będą mieli (MFW - red.) jakichkolwiek pieniędzy - powiedział Filis.

W ubiegłym tygodniu, aby spłacić 750 mln euro Funduszowi, Grecja musiała sięgnąć do rachunku posiadania w MFW. Środki na wcześniejsze płatności były zbierane od różnych instytucji podległych rządowi oraz samorządów.

- Nie ma żadnych pieniędzy dla zagranicznych pożyczkodawców, gdyż nie dali nam jakichkolwiek funduszy od roku - stwierdził przewodniczący parlamentu.

Optymizm Junckera

Szef KE Jean-Claude Junkcer, oświadczył we wtorek w Strasburgu, że jest osobiście zaangażowany w to, by nie dopuścić do sytuacji, w której Grecja nie będzie mogła spłacić swoich długów. Pytany, czy jest optymistą, jeśli chodzi o zawarcie porozumienia między przedstawicielami rządu w Atenach oraz reprezentantami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego Juncker, odpowiedział, że zostanie ono zawarte pod koniec maja lub na początku czerwca.

Szukanie rozwiązań

Rozmowy między Atenami a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym ciągną się już od czterech miesięcy.

W lutym br. wierzyciele Grecji zgodzili się na przedłużenie programu do końca czerwca, ale wypłatę 7,2 mld euro uzależniono od uzgodnienia listy reform, które pozwolą Grecji na zrealizowanie zobowiązań wynikających z programu pomocy.

Filis poinformował, że rząd szuka rozwiązań, które nie będą zawierały dalszych cięć emerytalnych, zapewnią nadwyżkę budżetową i doprowadzą do restrukturyzacji zadłużenia.

Jeśli Grecja nie otrzyma ostatniej raty z aktualnego programu pomocowego, grozi jej niewypłacalność.

Grecja spłaciła część długuTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock