Przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego. Odżywa pomysł budowy gazociągu

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Henryka Bochniarz o problemach z gazem
Henryka Bochniarz o problemach z gazemTVN24
wideo 2/7
TVN24Henryka Bochniarz o problemach z gazem

Algieria, Nigeria i Niger podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - podało algierskie ministerstwo energetyki. Jak wskazała Agencja Reutera, projekt ma być kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw surowca.

Czwartkowe ustalenia mają na celu ożywienie pomysłu budowy gazociągu przez Saharę, który pojawił się 40 lat temu i umowy, która w tej sprawie została podpisana w 2009 roku. Do realizacji budowy nigdy jednak nie doszło.

Gazociąg transsaharyjski

Reuters pisze, że gazociąg transsaharyjski to projekt szacowany na 13 miliardów dolarów, którym docelowo będzie można przesyłać do Europy do 30 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Algieria jest największym afrykańskim i siódmym na świecie eksporterem gazu ziemnego i dostarcza Europie 11 procent tego surowca. Nigeria z kolei ma dziewiąte pod względem wielkości zasoby gazu na świecie.

Według umowy z 2009 roku gazociąg ma mieć długość ponad 4500 km i ma biec z Nigerii przez Niger do algierskich wybrzeży Morza Śródziemnego.

UE zużywa rocznie 300 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, z czego 40 proc. sprowadzała do tej pory z Rosji. Reuters przypomina, że unijne kraje, w obliczu wojny na Ukrainie i gazowego szantażu Moskwy, starają się zapewnić alternatywne dostawy energii, czego efektem są niedawne umowy Włoch, Francji i UE z Algierią, Azerbejdżanem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o zwiększeniu dostaw gazu do Europy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości