Reuters: jest plan ratunkowy w razie Brexitu

TVN24 Biznes

European Central BankEBC obiecuje, że złagodzie rynkowe reperkusje, jeśli Brytyjczycy zagłosują za Brexitem

Europejski Bank Centralny wraz z Bankiem Anglii oficjalnie wesprze rynki finansowe, jeśli Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem Unii Europejskiej - donosi Reuters, powołując się na urzędnika, który jest zaangażowany w sprawę

Przygotowania wskazują na podwyższony stan gotowości przed referendum, które odbędzie się 23 czerwca. Decyzja, która zostanie wówczas podjęta, będzie miała wpływ na przyszłość Wielkiej Brytanii i jej udziału w handlu, relacjach globalnych, wreszcie na kształt UE.

Funt i euro "w strachu"

Funt oraz euro straciły na wartości „ze strachu” przed Brexitem. Reuters przestrzega, że może to poskutkować także przechyleniem bloku 28 państw na stronę recesji. Jak informuje źródło agencji, oficjalne stanowisko EBC może nadejść 24 czerwca, jeśli wczesnym rankiem dotrze do nas informacja o tym, że Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem UE. Celem jest zwiększenie pewności inwestorów w całej Europie oraz utrzymanie stabilności na rynkach.

Utrzymać płynność

- Będzie dyspozycja, by robić wszystko, by utrzymać właściwą płynność rynku - powiedział jeden z wysokich urzędników EBC, zastrzegając sobie anonimowość. Wsparcie EBC i Banku Anglii będzie polegało na uruchomieniu tzw. swapów, które umożliwią wymianę euro i funta sterlinga. Spowoduje to nielimitowane finansowanie europejskich banków w tych dwóch walutach. EBC i Bank Anglii odmówiły komentarza w tej sprawie.

Poluzować presję, zredukować panikę

Bank Anglii przyznał w zeszłym miesiącu, że „podwyższona niepewność”, która pojawia się z powodu głosowania, może utrudnić bankom korzystanie z ich zwyczajowych źródeł w walucie obcej. Z tego względu brytyjski bank centralny utrzyma nadzór i wprowadzi swoje operacje, w tym także linie swapowe. EBC wykorzystał już podobne umowy z Fed, by odblokować dolary podczas kryzysu finansowego, który nastąpił po atakach z 11 września 2001 roku. Zapewnienie bankom dodatkowych funduszy po referendum w sprawie Brexitu poluzuje presję oraz zredukuje panikę, jako że rynki finansowe zdołają poradzić sobie z wynikiem już dzień później, w piątek 24 czerwca, na krótko przed weekendowym zamknięciem.

Zobacz: brytyjska waluta najsłabsza od miesięcy

Wizja Brexitu osłabia funta. Brytyjska waluta najsłabsza od miesięcytvn24bis.pl

Autor: ag/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: European Central Bank