Amerykańskie giełdy w odwrocie. "To nie jest dobre środowisko dla rynków akcji"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacją
Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacjąTVN24
wideo 2/6
TVN24Marek Belka o tym, jak walczyć z inflacją

Na Wall Street spadki i wyprzedaż akcji po tym, jak w środę Rezerwa Federalna mocno podwyższyła stopy procentowe. Według inwestorów Fed zasygnalizował w ten sposób gotowość do zaakceptowania recesji i wzrostu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, by tylko zdusić wysoką inflację. Dow Jones spadł poniżej 30 000 punktów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 741 punktów, czyli 2,42 proc. i wyniósł 29 927,07 pkt. Indeks spadł poniżej psychologicznego poziomu 30 000 punktów i jest najniżej od ponad roku. S&P 500 na koniec dnia stracił 3,25 proc. i wyniósł 3666,77 pkt. Nasdaq Composite spadł 4,08 proc. i zamknął sesję na poziomie 10 646,10 pkt. Indeks jest najniżej od września 2020 roku.

Od początku tygodnia S&P 500 jest na 6 proc. minusie, a Nasdaq stracił 6,1 proc. Dow stracił od poniedziałku 4,7 proc. i jest na drodze do 11 spadkowego tygodnia w ciągu ostatnich 12 tygodni.

DJI
SP500
NASDAQ

Spadki na Wall Street

S&P 500 i Nasdaq Composite są w strefie rynku niedźwiedzia, a od swoich historycznych szczytów ze stycznia 2022 roku i listopada zeszłego roku pierwszy z indeksów jest niżej o 24 proc., a drugi z nich o 34 proc. Z kolei Dow jest 19 proc. poniżej najwyższego poziomu intraday z 5 stycznia 2022 roku.

W środę amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową w USA o 75 pb do przedziału 1,50-1,75 proc. To najmocniejsza podwyżka kosztu pieniądza w USA od 1994 r.

Fed podał, że jest mocno zaangażowany w sprowadzenie inflacji do poziomu 2 proc. i zasygnalizował dalsze podwyżki stóp procentowych.

"Nie trwało to zbyt długo"

Inwestorzy zapomnieli już o wcześniejszym optymizmie związanym z wypowiedzią prezesa Fed Jerome'a Powella, że duże podwyżki stóp procentowych - jak ta ostatnia - nie będą normą. Na rynek powróciły obawy o wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na wyniki gospodarcze i wyceny aktywów.

"Nie trwało to zbyt długo - zwyżki indeksów po Fed osłabły, a biorąc pod uwagę coraz bardziej ponure perspektywy wzrostu gospodarczego, nie jest to zaskakujące" - napisał w rynkowej nocie Chris Beauchamp, analityk rynku w IG Group, cytowany przez agencję Bloomberg.

"Nadal żyjemy w tym samym świecie, gdzie byliśmy 24 godziny temu - gdzie wzrost gospodarczy spowalnia, zarobki spadają, a ceny rosną. To nie jest dobre środowisko dla rynków akcji"- dodał.

- Powell zrobił swoje, osładzając nieco swój komentarz, gdy powiedział, że Fed jest gotowy na szybką zmianę kursu, jeśli gospodarka USA zbytnio spowolni - wskazał z kolei Mark Taylor, trader w Mirabaud Securities.

- Niepewność co do wielkości kolejnych ruchów Fed jeszcze bardziej wzrosła - podkreślił.

Stratedzy UBS Global Wealth Management oceniają w rynkowej nocie, że "przesłanie Fed prawdopodobnie nadal będzie jastrzębie, dopóki nie zobaczymy wyraźnego dowodu na spowolnienie inflacji".

Sytuacja w USA

Tymczasem liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 229 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 217 tys. wobec 232 tys. poprzednio, po korekcie z 229 tys.

Z kolei liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w maju wyniosła 1,549 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,810 mln, po korekcie z 1,724 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,693 mln. Wskaźnik ten spadł do najniższego poziomu od ponad roku.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w maju (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła zaś w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,695 mln wobec 1,823 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,819 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,778 mln.

Ze spółek roczne minima zanotowały m.in. akcje Home Depot, Intel, Walgreens, JPMorgan, 3M i American Express.

Amazon, Apple i Netflix straciły po około 4 proc. Tesla i Nvidia zniżkowały ponad 8,5 i 4,6 proc.

Mocno w dół poszły notowania linii lotniczych. United i Delta spadły po około 7-8 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,41 proc., wyżej o 12 pb. Złoto kosztuje 1826,00 dol. za uncję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości