TVN24 Biznes | Ze świata

Białoruski operator na 96 godzin wstrzymuje dostawy ropy naftowej do Polski

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o transformacji energetycznej
Morawiecki o transformacji energetycznejTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o transformacji energetycznej

W południe wstrzymano dostawy ropy naftowej do Polski rurociągiem Przyjaźń – poinformowała agencja Bloomberg. Powodem są prace remontowe, które wcześniej zaplanował Gomeltransneft, operator białoruskiej części rurociągu. Przestój w dostawach może potrwać 96 godzin, czyli cztery doby.

- Od godziny 12.00 dzisiaj, Gomeltransneft wstrzymuje transport na 96 godzin w kierunku Adamowo-Zastawa, w celu przeprowadzenia zaplanowanych prac na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń – powiedział dziennikarzom rzecznik Transneftu Igor Diomin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Zgodne z przekazanym harmonogramem"

- Wstrzymanie tłoczeń ropy z Białorusi jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech – poinformowała rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

"Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca. Operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich" – podał PERN w komunikacie.

Jak dodano, przerwy technologiczne w dostawach ze wschodu, trwające 1-3 dni, są rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw.

8 maja pojawiły się doniesienia, że Transnieft skoryguje grafik dostaw rurociągiem Przyjaźń z powodu problemów w przepompowni Budkowice na Słowacji. Koncern oświadczył, że problemy techniczne jednego z odbiorców surowca spowodowały spadek dostaw przez Budkowice, który ma się utrzymać przez dwie doby.

Import ropy naftowej do Polski

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości