Sklepy skracają godziny pracy w sylwestra

Z kraju

Prezes POHiD o zakazie handlu: ustawa od początku zła
wideo 2/3

Sylwester 2018 wypada w poniedziałek, jednak sklepy będą pracować inaczej niż w dni powszednie. Sprawdziliśmy, w jakich godzinach będą otwarte placówki poszczególnych sieci handlowych w Polsce ostatniego dnia tego roku.

Szybciej zamknięte zostaną tego dnia sklepy należące do sieci Biedronka. "Godziny pracy zostaną skrócone w sylwestra, 31 grudnia br. Zakupy będzie można wtedy zrobić do godz. 19.00" - czytamy w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Jeszcze krócej w ten dzień będzie otwarty Lidl. Według informacji podanych tvn24bis.pl, w sylwestra zakupy w sklepach sieci będzie można zrobić do godziny 18:00.

Do godziny 18.00 będą czynne również sklepy sieci Kaufland, Aldi, POLOmarket, Auchan, Carrefour oraz Tesco.

Najdłużej, bo do godz. 23.00, będą czynne sklepy sieci Żabka.

Natomiast sklepy E.Leclerc - jak nas poinformowano - są niezależnymi przedsiębiorstwami, więc decyzje odnośnie godzin otwarcia w sylwestra będą podejmowane przez poszczególne placówki.

Zaostrzenie zakazu handlu

Od stycznia sieci handlowe czeka duża zmiana, jeśli chodzi o zakaz handlu. O ile w 2018 roku handel w niedziele był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkami), to 1 stycznia wchodzą w życie przepisy, które pozwalają na otwieranie większych sklepów w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątkiem będzie kwiecień i grudzień, bowiem zakupy zrobimy także w niedzielę 14 kwietnia - poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (15 i 22 grudnia). Ponadto, podobnie jak w tym roku, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.00. W przyszłym roku handel będzie także zakazany w następujące święta: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (21-22 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 maja, Boże Ciało (20 czerwca), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie (25-26 grudnia).

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock