Zakaz lotów do Polski. Na nowej liście 29 miejsc

Aktualizacja:
Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin Horała
Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin HorałaTVN24
wideo 2/4
TVN24Jak podejmowane są decyzje o zakazie lotów? Tłumaczy Marcin Horała

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów. Na liście objętej zakazem lotów do Polski znalazło się 29 miejsc. Przepisy nie obejmują rejsów z państw Unii Europejskiej.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc we wtorek 13 października. Nowy zakaz lotów wejdzie w życie w środę 14 października i będzie obowiązywał do wtorku 27 października.

Na liście państw, z których samoloty rejsowe nie będą mogły lądować w Polsce, znalazło się 29 miejsc. Z listy zniknęła Bośnia i Hercegowina. Nowym państwem jest między innymi Gruzja.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Zakaz lotów do Polski

Autorzy rozporządzenia wskazali, że zakaz dotyczy lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:

1. Belize

2. Czarnogóry

3. Brazylii

4. Gruzji

5. Jordanii

6. Bahrajnu

7. Gujany

8. Izraela

9. Kataru

10. Kuwejtu

11. Libii

12. Zjednoczonych Emiratów Arabskich

13. Argentyny

14. Armenii

15. Chile

16. Iraku

17. Kolumbii

18. Kostaryki

19. Libanu

20. Malediwów

21. Mołdawii

22. Panamy

23. Paragwaju

24. Peru

25. Tunezji

26. Republiki Zielonego Przylądka

27. Stanów Zjednoczonych Ameryki

28. Omanu

29. Wspólnoty Bahamów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wyjątki

Zgodnie z rozporządzeniem zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W Polsce będą mogły także lądować samoloty startujące "z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości