Najuboższym rodzinom za darmo wymienią oświetlenie

Z kraju

Gospodarstwa domowe nie unikną podwyżki opłat za prądTVN24 BiS
wideo 2/3

Rodziny najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym w miejsce tradycyjnych żarówek dostaną energooszczędne LED-y. Łącznie wymienionych zostanie ponad 700 żarówek - podają organizatorzy akcji.

W tym roku 40 rodzin z 16 miejscowości powiatu ostrołęckiego (woj. mazowieckie) i 11 rodzin z Rybnika (woj. śląskie) otrzyma nieodpłatnie energooszczędne oświetlenie. Celem akcji "Zielone światło" jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką odgrywa poprawa efektywności energetycznej.

Ubóstwo energetyczne

Znaczącą grupę, do której skierowana jest akcja, stanowią osoby z niepełnosprawnościami i znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki oszczędniejszemu oświetleniu w ich domowych budżetach może zostać nawet kilkaset złotych rocznie.

Jak przekonują organizatorzy, Polacy sporo płacą za nierentowne inwestycje węglowe, natomiast "podnoszenie efektywności energetycznej opłaci się wszystkim, a np. koszty energetyki odnawialnej na świecie z roku na rok spadają".

"Co ważne - wyższe opłaty za prąd podnoszą i tak już należący do najwyższych w UE poziom ubóstwa energetycznego, dotyczący milionów gospodarstw domowych w Polsce" – ocenił Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.

Akcja prowadzona jest przez Towarzystwo na rzecz Ziemi, Zielony Instytut, wspólnie z Pracownią na Wszystkich Istot, Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" z Ostrołęki.

Jak wskazują organizatorzy, prąd będzie jeszcze droższy, głównie za sprawą projektowanej ustawy o rynku mocy, która wprowadzi nową opłatę do rachunków.

"To ogromne koszty – nawet 80-90 mld zł w latach 2021-2030, które zostaną dopisane do naszych rachunków za energię elektryczną. Zmianę najbardziej odczują właśnie najuboższe gospodarstwa domowe" - czytamy w komunikacie.

Autor: MS / Źródło: tvn24bispl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock