Rosja zbroi się na potęgę, a świat tnie wydatki na wojsko

Z kraju

TVN24 BiSŚwiat tnie wydatki na wojsko

Rosja, Chiny i Arabia Saudyjska zbroją się na potęgę, ale globalne wydatki na wojsko maleją. W 2014 roku wyniosły 1,8 bln dolarów, czyli o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIRPI) dotyczącego wydatków na zbrojenia wynika, że najwięcej na armię łożyły w 2014 roku kraje Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Wydatki na wojsko ograniczyły zaś Stany Zjednoczone.

Kto najwięcej?

To głównie przez to światowe wydatki wojskowe spadły w minionym roku o 0,4 proc. i wyniosły niecałe 1,8 bln dolarów. USA zmniejszyło w 2014 roku budżet na armię do 610 mld dolarów, czyli o 6,5 proc. Oznacza to, że od najwyższego poziomu z 2010 roku wydatki na wojsko spadły łącznie o 20 proc. Pomimo to są o 45 proc. wyższe niż w 2001 roku, czyli przed atakiem terrorystycznym na World Trade Center. Kolejne trzy wydające najwięcej państwa to Chiny, Rosja i Arabia Saudyjska. Wszystkie w 2014 roku zwiększyły swoje budżety na zbrojenia. Szczególnie wyróżnia się ta ostatnia. Saudyjczycy wydali na cele militarne aż 17 proc. więcej niż rok wcześniej. To najsilniejszy wzrost wśród 15 państw z największymi wydatkami na wojsko. - Wzrosty częściowo odzwierciedlają pogorszenie się bezpieczeństwa. W wielu przypadkach są ona również efektem korupcji i autorytarnych rządów - mówi dr Sam Perlo-Freeman, szef badań nad raportem dotyczącym wydatków na wojsko.

Rosja zwiększa

W 2015 roku wydatki na armię chciała zwiększyć też Rosja. Jednakże w skutek kłopotów gospodarczych wywołanych sankcjami i spadkiem cen ropy naftowej Kreml musiał znowelizować tegoroczny budżet i obniżyć wydatki na wojsko o 5 proc. Pomimo to Rosja wyda na zbrojenia znacznie więcej niż w 2014 roku, kiedy to wyłożyła 84,5 mld dolarów, czyli 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Europa zmniejsza

Pięć najwięcej wydających państw w Europie Zachodniej, czyli Francja (62,3 mld dolarów), Wielka Brytania (60,5 mld dolarów), Włochy (30,9 mld dolarów), Niemcy (46,65 mld dolarów) i Hiszpania dokonało małych cięć w swoich budżetach zbrojeniowych. W 2015 roku Niemcy ogłosiły jednak, że zwiększą wydatki na wojsko w najbliższym latach.

Wydatki na zbrojenia. Rosja względem państw Europy Zachodniej sipri.org

Co z Ukrainą?

Warto zaznaczyć, że pogrążona w konflikcie wojskowym Ukraina wydała na armię w zeszłym roku o 20 proc. więcej niż w 2013 roku. W tym roku również planuje znacznie zwiększyć budżet na cele wojskowe. - Kryzys ukraiński zasadniczo zmienił sytuację bezpieczeństwa w Europie, ale do tej pory wpływ na wydatki wojskowe są widoczne głównie w krajach graniczących z Rosją - mówi dr Sam Perlo-Freeman.

Chiny najwięcej

Wydatki wojskowe w Azji i Oceanii wzrosły o 5 proc. i wyniosły 439 mld dolarów. To głównie zasługa Chin, które zwiększyły budżet na cele militarne o 9,7 proc. i wydały lwią część całej sumy, czyli 216 mld dolarów. Za Chinami znalazła się Korea Południowa 36,7 mld dolarów (wzrost o 2,3 proc.) oraz Australia z kwotą 25,4 mld dolarów (wzrost o 6,7 proc.).

Wydatki na zbrojenia. Rosja względem NATO i Unii Europejskiejsipri.org

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru