TVN24 Biznes | Z kraju

Wsparcie dla kredytobiorców. Jest termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorców
Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorców

Do 13 maja potrwają konsultacje społeczne projektu przepisów w sprawie wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Chcemy, by rząd przyjął projekt do 17 maja - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski. Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował rozwiązania, które mają wesprzeć kredytobiorców.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaprezentowali założenia programu wsparcia kredytobiorców i poinformowali o skierowaniu projektu przepisów w tej sprawie do konsultacji.

- Chcemy, by 17 maja Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy. Do 13 maja trwają konsultacje społeczne, podczas których chcemy poznać opinie rynku - poinformował cytowany we wtorkowym komunikacie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wsparcie dla kredytobiorców. Nowe propozycje

MF podało, że nowe propozycje znajdą się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W dokumencie są już wpisane rozwiązania dotyczące wyznaczania zamiennika WIBOR (skonsultowane i przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów). Resort uzupełni je też o przepisy związane z tzw. wakacjami kredytowymi i zmianami w FWK. "Dzięki temu wszystkie przepisy będą w jednym miejscu" - zapewniło ministerstwo.

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem dwa razy po cztery miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyć kredytów w złotych – podkreślono.

Wskazano, że przejście z WIBOR na nowy wskaźnik oznaczać będzie spadek wysokości rat kredytobiorców. Dzięki temu, według MF, w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 r.

Ponadto Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie ustawowo zasilony nowymi środkami. "Trafi do niego dodatkowe 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta będzie zwiększana i nie będzie konieczna w tym przypadku nowelizacja ustawy" - podano.

Nowością będzie możliwość przekazywania wniosków o wsparcie z FWK online. Jednocześnie zaznaczono, że z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać już dziś. W tym celu należy spełnić jeden z trzech warunków: posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2000 zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2000 zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Wsparcie kredytobiorców - propozycje rozwiązań

- Rozszerzamy tarczę antyputinowską (...) o pakiet wsparcia dla kredytobiorców - stwierdził we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyjaśniał, że wśród propozycji są po 4 miesiące wakacji kredytowych w latach 2022 i 2023, a łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Ponadto rząd chce zwiększyć (funkcjonujący już obecnie) Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do 2 mld zł z obecnych 600 mln złotych.

- Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką - jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 punktu procentowego. To da roczne oszczędności rzędu miliarda złotych, których koszt poniosą banki - mówił także premier.

Zapowiedział ponadto zmiany, dotyczące oprocentowania depozytów. - Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy - powiedział. Dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.

Jak zaznaczył, niedopuszczalne jest zachowanie instytucji finansowych, które z powodu podnoszenia stóp procentowych przez bank centralny, notują bardzo wysokie zyski i "są niezdolne do podzielenia się tymi korzyściami z obywatelem".

Zmiany dla kredytobiorców. Szefowa MF wyjaśnia

- W tej chwili przekazujemy ten projekt do szerokich konsultacji, bo zależy nam, by wszyscy interesariusze brali w tym udział - stwierdziła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dodała też: - To są trzy filary rozwiązań, które mają wspomóc osoby korzystające z kredytów. Zostały ujęte w jednym projekcie ustawy, to kilka stron przepisów. (…) Tam już znajdowały się propozycje zamiennika WIBOR, dodajemy rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Rzeczkowska wyjaśniła, że "o ten czas wakacji kredytowych wydłuża się czas zobowiązania kredytowego, ale bez żadnych dodatkowych odsetek, bez żadnych dodatkowych opłat".

- Co jest bardzo ważne, to uproszczenie możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, możliwość elektronicznego wnioskowania o takie wsparcie, także uproszczenie procedur związanych ze spłatą - zapowiedziała minister.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Coraz więcej osób korzysta

Minister finansów o wsparciu dla kredytobiorców
Minister finansów o wsparciu dla kredytobiorcówTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Pozostałe wiadomości