Ostatnie chwile na rejestrację kart SIM. W nocy mogą zablokować twój telefon


Środa to ostatni dzień na rejestrację kart SIM, które zostały kupione przed 25 lipca 2016 roku. Jeśli nie zrobimy tego do końca dnia, operator sieci ma obowiązek wyłączyć nasz numer i dopóki go nie zarejestrujemy, nie będziemy mogli z niego korzystać. Przypominamy w związku z tym użytkownikom takich kart najbardziej przydatne informacje.

W nocy z 1 na 2 lutego operatorzy sieci dezaktywują karty SIM, które nie zostały zarejestrowane. Jak wyjaśnia Urząd Komunikacji Elektronicznej, oznacza to blokadę wszystkich usług.

- 2 lutego operatorzy zawieszą całościowo wykonywanie usług wobec numerów prepaid, które nie zostały zarejestrowane. Oznacza to, że nie będzie można także odbierać rozmów przychodzących i SMS-ów (wyjątkiem jest możliwość wykonania połączenia z numerem alarmowym 112) - informuje Wojciech Gunia z zespołu prasowego UKE.

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich kart kupionych przed 25 lipca 2016 roku.

Jak to zrobić?

Karty należy zarejestrować osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Pamiętajmy, że nie można dokonać rejestracji na podstawie skanu, kopii ani ksera dokumentu. Dzieci, które mają swój dowód osobisty, mogą zarejestrować kartę samodzielnie, jeśli mają ukończone 13 lat.

Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu specjalnego formularza. Sam proces nie jest skomplikowany.

Rejestracji można dokonać w salonach operatorów i placówkach Poczty Polskiej, a także poprzez serwisy internetowe dwóch banków.

JAK ZAREJESTROWAĆ KARTĘ? ZOBACZ NASZ PORADNIK KROK PO KROKU

Koło ratunkowe dla "spóźnialskich"

Jednak nawet jeśli komuś nie uda się zarejestrować karty do końca dnia, nie oznacza to jeszcze bezpowrotnej utraty numeru telefonu.

- Czas, w jakim użytkownik będzie mógł aktywować swój numer (wskutek czego operator będzie mógł wznowić świadczenie usług) zanim zostanie on przekazany do puli wolnych numerów, które operator będzie mógł przydzielić innemu klientowi, zależy wyłącznie od decyzji operatora. Dlatego warto dowiedzieć się u swojego dostawcy usług, jaka jest długość tego okresu - informuje Gunia.

Na przykład klienci sieci Plus mogą dokonać "spóźnionej" rejestracji do 15 grudnia, ale - co ważne - tylko w punktach stacjonarnych.

"Klientom, którzy nie zdąża zarejestrować swego numeru, Plus umożliwi dokonanie tego w terminie późniejszym, a po rejestracji zostanie przywrócona wartość i ważność konta, usługi i promocje aktywne na koncie w momencie zaprzestania świadczenia usług" - poinformowało tvn24bis.pl biuro prasowe Plus.

Termin ten zależy jednak od konkretnego operatora, warto więc sprawdzić, jak wygląda to w naszej sieci, by nie narazić się na trwałą utratę numeru.

Blokada karty

Pamiętajmy, że dopóki nie zarejestrujemy karty, z numeru nie będzie można korzystać ani w sposób aktywny - dzwoniąc i pisząc wiadomości, ani pasywny - odbierając połączenia i SMS-y:

"Oznacza to, że w okresie pasywnym numer nadal istnieje i można będzie z niego korzystać po rejestracji, nawet jeżeli nastąpi ona po 1 lutego 2017. Przed jej dokonaniem nie będzie jednak możliwości odbierania połączeń czy SMS-ów. Z telefonu będzie można korzystać dopiero po jego rejestracji" - informuje biuro prasowe sieci Orange.

Dlatego - by oszczędzić sobie problemu - warto poświęcić chwilę i zarejestrować kartę SIM do końca dnia.

Co jeszcze przestanie działać?

Blokada kart prepaid może mieć różne konsekwencje - na przykład stwarzać problemy przy korzystaniu z bankowości mobilnej, która do weryfikacji zleceń przelewów bankowych wykorzystuje kody przesyłane SMS-em. Z numerów, które przestaną być aktywne, zatwierdzanie operacji zlecanej w systemie bankowości internetowej stanie się niemożliwe.

UKE alarmuje, że 2 lutego przestaną działać też inne urządzenia posiadające niezarejestrowane karty prepaid. Są one wykorzystywane np. w sterownikach umożliwiających zdalne uruchamianie maszyn, w mechanizmach do zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i nowoczesnym systemem alarmowym.

"Mogą przestać działać m.in. systemy alarmowe sterowane za pomocą telefonu, mogą nie otworzyć się zdalnie bramy na osiedlach i prywatnych posesjach, a lodówka przestanie nas informować, że zabrakło mleka" - ostrzega UKE.

Jak dodaje, niektórzy z nas mogą utknąć w windach. W przypadku awarii do komunikacji wykorzystywana jest bowiem bramka GSM.

Konieczność rejestracji kart kupionych przed 25 lipca 2016 roku wynika z ustawy o działaniach terrorystycznych, która została wprowadzona właśnie w lipcu 2016 roku.

Autor: azb / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości