Premier: wdrażamy tarczę finansową 2.0. Koszt to nawet 40 miliardów złotych

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Mateusz Walczak wyjaśnia, na czym będzie polegać pomoc dla firm
Mateusz Walczak wyjaśnia, na czym będzie polegać pomoc dla firmTVN2
wideo 2/6
TVN2Mateusz Walczak wyjaśnia, na czym będzie polegać pomoc dla firm

Pakiet antykryzysowy 2.0 to co najmniej 35-40 miliardów złotych, w tym trzy miliardy złotych dla mikrofirm, 5 miliardów złotych dla małych firm i 25-27 miliardów złotych dla średnich i większych firm - wyliczał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem "państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szef rządu podkreślał, że świat w dobie pandemii zmaga się nie tylko z jej skutkami w obszarze ochrony zdrowia, ale również w gospodarce. Ocenił przy tym, że obecne metody walki z kryzysem w Polsce przynoszą pozytywne rezultaty.

- Poziom bezrobocia i aktywności ekonomicznej ludności - tutaj nie tylko rejestrujemy jedne z najlepszych wyników w Europie, a nawet na świecie, ale dodatkowo można powiedzieć, że mamy do czynienia w III kwartale z przyrostem aktywności ekonomicznej ludności powyżej poziomu sprzed czasów pandemii - mówił Morawiecki.

Według niego "podstawową przyczyną tego osiągnięcia" jest to, że "państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu".

Nowy pakiet antykryzysowy

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się też do nowego pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorców.

W tak zwanej "Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla przedsiębiorców" ma się znaleźć:

- pomoc dla 40 branż o odpowiedniej klasyfikacji PKD;

- dotacje bezzwrotne dla mikrofirm;

- postojowe;

- świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;

- zwolnienia ze składek na ZUS.

Zdaniem Morawieckiego "państwo polskie ratuje polskich przedsiębiorców i polskie miejsca pracy". - Całe branże mogłyby być zmiecione z powierzchni polskiej gospodarki, gdyby nie te działania, które proponujemy w ramach tarczy 2.0 - ocenił.

Jak będzie wyglądać wsparcie?

O tym, jak konkretnie będzie wyglądało wsparcie dla firm, poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikrofirm:

- zakłada wsparcie do 3 mld;

- o subwencje mogą się ubiegać mikrofirmy, które zatrudniają od 1 do 9 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności, ich obrót lub suma bilansowa za 2019 r. ma wynieść do 2 mln euro;

- subwencje finansowe - 18 tys. zł lub 36 tys. zł na zatrudnionego, subwencje do maksymalnej kwoty 324 tys. zł, wysokość subwencji zależna od liczby pracowników i spadku obrotów;

- z subwencji mogą skorzystać firmy, które odnotowały spadek obrotów w 2020 r. o minimum 30 proc. w związku z COVID-19, środki bezzwrotne będą zastosowane pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy;

- termin składania wniosków to styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie KE).

W przypadku małych i średnich firm Tarcza Finansowa PFR 2.0 zakłada wsparcie do 7 mld zł. Obejmuje:

- firmy zatrudniające do 249 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności, których obrót za 2019 r. jest mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 mln euro, i które odnotowały spadek obrotów o minimum 30 proc. w związku z COVID-19;

- firmy te mogą liczyć na dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Subwencje do maksymalnej kwoty: 3,5 mln zł; wysokość subwencji zależna jest od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto;

- środki bezzwrotne będą zastosowane dla tych firm pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto. Możliwe jest też umorzenie 100 proc. subwencji (termin składania wniosków: po roku od otrzymania subwencji z Tarczy Finansowej 1.0);

- termin składania wniosków to styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie Komisji Europejskiej).

Tarcza Finansowa 2.0 dla dużych firm zakłada ok. 25 mld zł wsparcia i uelastycznienie zasad programu. W przypadku tego pakietu:

- o wsparcie mogą się ubiegać firmy zatrudniające od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln euro.

- możliwa jest aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.

- Uruchamiając pierwszą tarczę finansową zaplanowaliśmy, że wydamy 100 mld zł, a wydaliśmy dotychczas 62 mld zł. Wciąż możemy wydać niemal 40 mld zł, ale zakładam, że uruchomienie tych programów spowoduje, że do firm trafi ok. 20 mld zł - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Borys, prezes PFR.

Na użycie zaplanowanych instrumentów PFR potrzebuje zgody Komisji Europejskiej.

- Wszystkie niezbędne dokumenty już wysłaliśmy. Nie sądzę, żeby z uzyskaniem zgody były jakieś problemy, niemniej taki proces kilka tygodni potrwa. Zgodę powinniśmy uzyskać w styczniu - ocenił Borys. 

"Wojna z wirusem na pewno się jeszcze nie zakończyła"

Premier przekonywał, że w Polsce wzrost bezrobocia jest mniejszy niż w niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Hiszpanii. - To pokazuje skalę różnicy w działaniach Polski, która jest krajem na dorobku. W porównaniu do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch jesteśmy kraje biedniejszym (...) Potrafiliśmy lepiej i inaczej odpowiedzieć, ratując miejsca pracy - stwierdził.

Podkreślił, że nie oznacza to jednak, że sytuacja gospodarcza jest dobra, bo - jak dodał - "jest bardzo trudna". - Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy, jak szybko będziemy w stanie wyjść, odbić się z tego gospodarczego dołka - powiedział premier.

Jak zaznaczył, "ta wojna z wirusem na pewno się jeszcze nie zakończyła". - Jego bardzo niedobre skutki dla gospodarki również będą jeszcze długo widoczne, ale państwo polskie - w tej wojnie i w tych poszczególnych bitwach może - obiecać jedno: na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców, na pewno nie pozostawimy pracowników samymi sobie. Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i dla ratowania potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców - powiedział Morawiecki.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM, Twitter

Pozostałe wiadomości