Sklepy zapłacą za marnowanie żywności

Z kraju

TVN24 BiSMarnowanie żywności w Unii Europejskiej

Sklepy będą miały obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom społecznym. W przeciwnym wypadku zapłacą karę.

W piątek Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Dotyczy ona sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych, w której przychody ze sprzedaży żywności stanowią co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.

Konieczna umowa

W myśl nowych przepisów dyskonty, supermarkety i hipermarkety będą musiały podpisać z organizacją pozarządową umowę dotyczącą nieodpłatnego przekazywania produktów na cele społeczne. Organizacja będzie gospodarować niesprzedaną żywnością i przekazywać ją potrzebującym. Jeżeli sklepy nie wywiążą się z tego obowiązku to zapłacą karę w wysokości 10 groszy za 1 kilogram zmarnowanej żywności.

Sklepy nie będą mogły oddawać żywności przeterminowanej lub zepsutej tylko produkty nadal nadające się do spożycia: np. z uszkodzonymi opakowaniami lub krótkim terminem ważności.

- Rozpocznie się hazard. Właściciele sklepów będą obstawiać, czy uda im się sprzedać jogurt z upływającym niebawem terminem ważności w obniżonej cenie, czy nie. Jak postanowią sprzedawać – mogą zarobić, a mogą stracić, bo nie dość, że zakupiony przez nich produkt wyrzucą, to dodatkowo będą musieli za niego wnieść opłatę - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" adwokat Radosław Płonka, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga i ekspert BCC.

Sprzedawcy będą zobowiązani również do prowadzenia w swych sklepach kampanii edukacyjno-informacyjnych na temat racjonalnego gospodarowania żywnością.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie ustawy pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton żywności więcej niż dotychczas. - Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się na wejście nowego prawa w życie. Bardzo cieszy nas, że mimo obaw, udało się uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji Sejmu. Teraz przed nami dużo pracy i wyzwań, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Najważniejszym zawsze było, żeby jak najwięcej żywności trafiło na stoły osób potrzebujących, a nie do kosza za supermarketem - powiedziała Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Według Banków Żywności w Polsce marnuje się rocznie 9 milionów ton jedzenia.

Do tej pory przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono m.in. we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź