Sejmowe głosowanie w sprawie Funduszu Odbudowy. Premier komentuje

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki po głosowaniu w SejmieTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki po głosowaniu w Sejmie

Dzisiaj wygrała Polska – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po wieczornym głosowaniu w Sejmie. Jak zauważył, "było wiele emocji dzisiaj w Sejmie, ale widzieliśmy, że znalazły się też kluby, posłowie, którzy zagłosowali za Polską".

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

Kim są posłowie z klubu PiS głosujący przeciw. Kto się wyłamał w Koalicji Obywatelskiej. Szczegóły głosowania

"To są środki, które należą do Polaków"

- Dziękuję tym wszystkim, którzy wznieśli się ponad swoje partyjne kalkulacje. Było wiele emocji dzisiaj w Sejmie, ale widzieliśmy, że znalazły się też kluby, posłowie, którzy zagłosowali za Polską – powiedział w Sejmie po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "to są środki, które należą do Polaków". - Ciężka praca Polaków będzie wsparta dzięki najróżniejszym inwestycjom infrastrukturalnym, ale nie tylko – dodał.

- To głosowanie na pewno było przełomowe; ja odbieram je jako bardzo pozytywne, ponieważ okazało się, że jest bardzo duża większość w naszym parlamencie, która jest świadoma tego, że trzeba wspólnie prowadzić działania dla dobra całej naszej ojczyzny. Dzisiaj wygrała z całą pewnością Polska – podsumował premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krajowy Plan Odbudowy

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów przez wszystkie kraje członkowskie UE jest potrzebna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy. KPO został przyjęty przez Radę Ministrów w piątek. W poniedziałek dokument został oficjalnie wysłany do Komisji Europejskiej.

KRAJOWY PLAN ODBUDOWY. CO MUSISZ WIEDZIEĆ

W KPO wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

pap

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24