Ministerstwo energetyki - resort ds. zamknięcia kopalń? Inaczej "będzie tylko wydmuszką"


Powołanie Ministerstwa Energetyki to jedna z głównych gospodarczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Nowy resort ma "skończyć z obecnym bałaganem". - Istnieje ryzyko, że resort energetyki będzie istniał tylko na papierze. Będzie wydmuszką, a minister będzie odpowiedzialny tylko za uspokajanie górników - uważa Wojciech Jakóbik, ekspert branży energetycznej. - Poważne reformy nie dokonają się bez zamykania części kopalń i redukcji etatów. Natomiast Paweł Nierada z Instytutu Sobieskiego podkreśla, że brakuje spójnego zarządzania polską energetyką.

Henryk Kowalczyk, który ma być szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów stwierdził dziś, że Ministerstwo Energetyki musi zacząć działać, jak najszybciej, bo stoją przed nim bardzo poważne i pilne zadania. Jednym z palących problemów jest górnictwo, a właściwie kończące się w tym miesiącu fundusze na wypłaty.

Kluczowe zadania

Wojciech Jakóbik, ekspert branży energetycznej twierdzi, że pierwszym poważnym wyzwaniem dla nowego resortu będzie właśnie górnictwo. - Pytanie, co wydarzy się w grudniu. Czy nowy rząd podepnie kolejną kroplówkę do sektora węglowego płacąc za spokój na kolejne miesiące, czy też rozpocznie poważną reformę całego sektora? - zastanawia się ekspert i dodaje, że nowy resort będzie musiał zdecydować, czy i które kopalnie zamykać oraz w jaki sposób poradzić sobie ze zwolnieniami w tym sektorze. Ekspert uważa, że prace nad nowym resortem mogą się przeciągać i będzie ono miało jedynie efekty PR-owskie. - Co może skończyć się tym, że nie będzie żadnych trudnych reform. Istnieje ryzyko, że resort energetyki będzie istniał tylko na papierze. Będzie tylko wydmuszką, a minister będzie odpowiedzialny tylko za uspokajanie górników - uważa Jakóbik.

Odważne decyzje

Jego zdaniem ministerstwo energetyki jest jednym z narzędzi do rozwiązania problemów polskiego górnictwa. Niewiadomą jest jednak to, czy politykom wystarczy determinacji, żeby przeprowadzać trudne reformy. Wiąże się to bowiem z zamykaniem części kopalń, zwolnieniami górników, a więc protestami i spięciami ze związkami zawodowymi.

Jakóbik i podkreśla, że górnictwo w Polsce musi być tańsze i efektywniejsze. Bez tego nie przetrwa. - Poważne reformy nie dokonają się bez zamykania części kopalń i redukcji etatów. Trzeba być świadomym, że nie da się uratować wszystkich kopalń. Trzeba wybierać te zakłady, które dobrze rokują i mają perspektywiczne złoża, bo z reformą zwlekano zbyt długo. Teraz nie obędzie się bez bolesnych zmian - twierdzi Jakóbik.

Warto przypomnieć, że kilka dni temu poseł PiS Grzegorz Tobiszowski, członek zespołu tej partii ds. programu dla branży górniczej ocenił, że konieczne może być "wyciszenie" niektórych kopalń na okres dekoniunktury. - Trzeba się zastanowić nad wyciszeniem kopalń, które mają trudno dostępne złoże, by zdjąć część węgla z rynku - mówił Tobiszewski. Te zaskakujące słowa prostował potem kandydat na ministra energetyki Krzysztof Tchórzewski, który mówił, że nie ma mowy ani o "wyciszaniu" ani o "zamykaniu" górnictwa. - Węgiel po prostu musi być, żeby Polacy mieli prąd - podkreślał.

Panaceum na bolączki energetyki

Zdaniem Pawła Nierady, eksperta ds. energetyki z Instytutu Sobieskiego powołanie nowego ministerstwa nie rozwiąże wszystkich problemów polskiej energetyki. - Powołanie ministerstwa energetyki samo w sobie nie będzie stanowić panaceum na wszystkie problemy polskiej energetyki, bo te są, niestety zbyt rozległe. Jednak to, czego brakowało i co było boleśnie odczuwane w dotychczasowym systemie, to brak spójnego zarządzania polską energetyką. Jaskrawym przykładem braku właściwego nadzoru będącego skutkiem jego rozproszenia na różne ministerstwa była np. historia gazowej "Pieremyczki" - gazociągu, który Rosjanie chcieli wybudować przy współpracy strony polskiej, aby ominąć Ukrainę. Wybuchł skandal, posypały się głowy. Wtedy jak na dłoni widzieliśmy fatalne konsekwencje rozproszenia strategicznego nadzoru na kwestiami kluczowymi dla bezpieczeństwa kraju. Ekspert podkreśla, że nowe ministerstwo energetyki powinno zatem łączyć kompetencje strategiczne, decyzyjne i nadzorcze. - Do tej pory były one rozproszone między resorty skarbu, gospodarki a niekiedy i środowiska. Najwyższy czas zlikwidować rozproszenie, którego skutkiem jest niedecyzyjność, zamieszanie i wynikające stąd problemy całej szeroko rozumianej energetyki, bo jak wiadomo, gdzie nie jest dwóch, trzech szefów, to nie ma żadnego - ocenia Paweł Nierada.

Zły system

Zgadza się z nim Jakóbik, który twierdzi, że obecny system podziału kompetencji między resorty gospodarki, skarbu państwa i środowiska nie sprawdził się. Przypomina, że resorty kłóciły się ze sobą. Było to widoczne np. w przypadku gazu łupkowego, kiedy pojawiły się spory kompetencyjne ministerstw w sektorze energetycznym.

- Spór jak opodatkować gaz łupkowy, czy jak koordynować wydobycie trwał trzy lata, przez co Polacy przegapili koniunkturę na poszukiwanie gazu łupkowego i nie potrafili zatrzymać firm, które w sytuacji kiedy koniunktura się już skończyła uciekły z Polski - uważa Jakóbik. Jego zdaniem należy z tego błędu wyciągnąć wnioski w postaci lepszego skoordynowania. To może udać się w ministerstwie energetyki, o ile nowy resort nie będzie "wydmuszką". - Kluczowe jest pytanie: jak będzie działać? Bo sama deklaracja powołania takiego resortu nie wystarczy. Kompetencje regulacyjne i nadzorcze są obecnie rozdzielone w ustawie o działach o administracji rządowej w taki sposób, że nie mogą być w jednym resorcie. Żeby je połączyć w ministerstwie energetyki trzeba zrobić nowelizację tej ustawy, co zapowiedzieli już politycy PiS-u. Jedną z pierwszych decyzji nowego parlamentu powinno być przyjęcie tej nowelizacji - uważa Jakóbik.

Połączenie kompetencji

Ekspert przypomina, że według wcześniejszej koncepcji resort energetyki miał mieć połączone kompetencje: regulacyjne i nadzorcze. - Jeżeli minister nie będzie miał nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, to Ministerstwo Energetyki będzie trochę zmodernizowanym Ministerstwem Gospodarki, a ministerstwo Skarbu Państwa będzie musiało zostać. Jeśli ma dojść do wygasania Ministerstwa Skarbu, to nadzór nad spółkami będzie musiał zostać przeniesiony do resortu energetyki - twierdzi Jakóbik i dodaje, że wśród ekspertów trwa spór o to, czy nadzór nad spółkami Skarbu Państwa powinien znajdować się w rękach jednego ministra, który również ustanawia dla nich regulacje. - To sytuacja potencjalnie korupcjogenna. Taki minister byłby sędzią we własnej sprawie. Będzie decydował o sprawach ważnych dla spółek, a jednocześnie będzie reprezentował ich interesy. Spór na ten temat trwa, być może także w partii rządzącej. Dlatego zaskoczeniem było już powołanie Krzysztofa Tchórzewskiego na ministra energetyki, bo eksperci i firmy z branży stawiały raczej na Piotra Naimskiego, który był zwolennikiem szybkiego powołania ministerstwa energetyki. Nie wiadomo czy nie został zepchnięty na drugi plan przez to, albo przez spory partyjne. Tchórzewski ma świetne relacje z górnikami, być może jest ministrem dlatego, że ma uspokoić Śląsk - uważa Jakóbik.

Ważna obietnica

Z programu Prawa i Sprawiedliwości wynika, że partia powoła do życia Ministerstwo Energetyki, które będzie miało "strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego". "Przejmie (ono - red.) kompetencje rozproszone obecnie między różne agendy administracji rządowej. (…) Nowo powołane Ministerstwo Energetyki będzie wyposażone w kompetencje i środki niezbędne do realizacji polityki energetycznej i skutecznej koordynacji działań sektora energetycznego. Trzeba skończyć z obecnym bałaganem" - czytamy w programie PiS.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP