Dwa miesiące i pierwsze nagrody. Ministerstwa podały kwoty

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nagrodach w Ministerstwie Finansów
Rzecznik rządu Piotr Mueller o nagrodach w Ministerstwie FinansówTVN24
wideo 2/2
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o nagrodach w Ministerstwie Finansów

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało pierwsze w 2023 roku nagrody dla swoich pracowników. Jedna nagroda została również wypłacona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską. Przedstawiciele ministerstw poinformowali o wysokościach przyznanych nagród.

Interpelację w sprawie nagród do poszczególnych ministerstw skierował Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej. "W kontekście trwających dyskusji na temat budżetu państwa oraz wyzwań społeczno-gospodarczych, jakie stoją przed Polską w nadchodzących latach, niezwykle istotne jest gospodarne podejście do wydatkowania środków publicznych, połączone z racjonalną polityką kadrowo-płacową" - napisał poseł.

Parlamentarzysta zapytał m.in. jaki budżet na nagrody został przewidziany na rok 2023, a także, czy do momentu udzielenia odpowiedzi na niniejszą interpelację ministerstwo przyznało już jakieś nagrody dla pracowników.

Z przesłanych do tej pory odpowiedzi wynika, że pierwsze w tym roku nagrody przyznano już w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Nagrody w ministerstwach w 2023 roku

Wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki wyjaśnił, że w ministerstwie, "w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe, które pozostają w dyspozycji dyrektorów generalnych urzędów, tworzy się fundusz nagród". "Środki te nie stanowią zatem dodatkowego obciążenia dla budżetu państwa. W ustawie budżetowej na rok 2023 zostały uwzględnione środki na fundusz nagród dla pracowników państwowej sfery budżetowej" - zaznaczył.

Z informacji przekazanych przez Bernackiego wynika, że w Ministerstwie Edukacji i Nauki do tej pory w 2023 roku nagrody otrzymały trzy osoby. "Nagroda najniższa - 1500,00 zł. Nagroda najwyższa - 2000,00 zł" - czytamy. Ponadto 21 osób otrzymało nagrody jubileuszowe. Jak przekazał wiceminister, nagroda jubileuszowa najniższa wyniosła 6827,39 zł, a najwyższa - 46 247,40 zł.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podał, że w 2023 roku na nagrody zaplanowano środki w wysokości 3 proc. funduszu wynagrodzeń, który wynosi - 11 718 510,00 zł brutto. "Do momentu udzielenia odpowiedzi na niniejszą interpelację Ministerstwo wypłaciło nagrodę jednemu pracownikowi w wysokości 5000,00 złotych brutto" - poinformował.

"Do chwili obecnej nagrody nie były wypłacane"

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przekazał, że na 2023 rok został utworzony 3-proc. fundusz nagród w wysokości 3,316 mln zł brutto. Ale - jak zaznaczył - "do chwili obecnej nagrody nie były wypłacane".

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że w 2023 roku na nagrody dla pracowników resortu również zaplanowano środki finansowe w wysokości 3 proc. funduszu płac. "Od 1 stycznia 2023 roku do dnia 21 lutego 2023 roku nie przyznano żadnych nagród dla osób zatrudnionych w Ministerstwie Zdrowia" - przekazał.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Ministerstwa Finansów. "Fundusze nagród dla pracowników Ministerstwa Finansów zostały naliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w wysokości 3 proc. planowanych wynagrodzeń osobowych ujętych w planie rzeczowo-finansowym Ministerstwa Finansów na 2023 rok" - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jednocześnie zaznaczył, że "w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 16 lutego 2023 roku pracownikom Ministerstwa Finansów nie przyznano nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej".

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin również poinformował, że w jego resorcie - przynajmniej do tej pory - "w 2023 r. nie przyznano nagród".

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekazał, że resort "w planie finansowym na dany rok budżetowy planuje fundusz nagród w wysokości 3 proc. planowanych wynagrodzeń osobowych za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej". "Wypłacane nagrody są przyznawane za wyjątkowe i sumienne zaangażowanie w wypełnianie obowiązków służbowych oraz przejawianie inicjatywy w pracy, a także podnoszenie jej wydajności i jakości, przyczyniające się do efektywnego wykonywania zadań urzędu" - wyjaśnił Sellin. Nie podał przy tym, czy wypłacono już pierwsze nagrody.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że "fundusz wynagrodzeń, z którego mogą być wypłacane nagrody dla pracowników ustalany jest corocznie w ustawie budżetowej". Nie przekazała przy tym więcej informacji w sprawie ewentualnych nagród przyznawanych w 2023 roku w MFiPR. Z kolei wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz nie odniósł się do pytań o tegoroczne nagrody.

Pozostałe ministerstwa do tej pory nie odpowiedziały na interpelacje.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości