Mechanizmy osłonowe dotyczące ogrzewania obowiązują tylko do końca roku, co oznacza, że rok 2024 możemy przywitać podwyżkami rachunków - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia funkcjonowania mechanizmów osłonowych ma podjąć nowy parlament.
W artykule przypomniano, że wraz z końcem roku zakończy się działanie mechanizmów ochronnych dla gospodarstw domowych i tzw. podmiotów wrażliwych zabezpieczające je przed skutkami drastycznych podwyżek surowców energetycznych.
Obecnie obowiązujące rozwiązania osłonowe to między innymi limit podwyżek (40 proc.) wzrostu cen ciepła dla gospodarstw domowych i instytucji, takich jak szkoły czy szpitale, a także refundacja podatku VAT-u za gaz przysługująca odbiorcom wrażliwym ogrzewającym się paliwami gazowymi.
Co z mechanizmami osłonowymi?
Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska sytuacja na rynku energii zdecydowanie się poprawiała w stosunku do roku ubiegłego. "Ceny nośników energii są obecnie zdecydowanie niższe niż ceny obserwowane w najbardziej krytycznym momencie 2022 r." - ocenił resort. Zwrócono także uwagę, że ostateczne decyzje o taryfach na kolejny rok będzie podejmował Urząd Regulacji Energetyki, a nie same spółki.
"Czy obowiązujące w tym roku rozwiązania ochronne dla gospodarstw domowych i tzw. podmiotów wrażliwych zabezpieczające je przed skutkami drastycznych podwyżek surowców energetycznych będą kontynuowane w 2024 r.?" - czytamy. Dziennik zapytał o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które w odpowiedzi zapewniło, że jest przygotowane na taką okoliczność.
"MKiŚ przygotowało takie rozwiązania w kilku wariantach także na przyszłość, łącznie z gotowymi ustawami. Decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia funkcjonowania mechanizmów osłonowych będzie podejmował nowy parlament" - podkreślił resort.
Trzy ważne decyzje
Nowy rząd wkrótce po ukonstytuowaniu będzie musiał zająć się jeszcze trzema sprawami, które będą miały wpływ na nasze portfele. Chodzi o kwestię stawek VAT na żywność, ceny prądu i gazu. Programy osłonowe w tej sprawie również obowiązują tylko do końca 2023 roku.
Tylko do końca roku obowiązuje zerowy VAT na niektóre produkty żywnościowe. Jego przedłużenie to kwestia rozporządzenia, czyli decyzji ministra finansów, ale też zmian w ustawie budżetowej na przyszły rok.
Także do końca roku obowiązuje ustawowe zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku do określonych limitów rocznego zużycia: 3 megawatogodzin (MWh) rocznie dla gospodarstwa domowego, 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 4 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu limitów zużycia odbiorcy są rozliczani za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w tym roku.
Podobna sytuacja dotyczy cen gazu. Na 2023 rok na mocy ustawy wprowadzono maksymalną cenę gazu ziemnego na poziomie 200 zł netto/MWh. Zamrożona została także wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.
Czytaj więcej: Trzy ważne decyzje, które szybko musi podjąć nowy rząd >>>
Nowy rząd najprawdopodobniej pod koniec grudnia
Choć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica deklarują chęć utworzenia wspólnego rządu z Donaldem Tuskiem na czele, to prezydent Andrzej Duda zdecydował się powierzyć misję tworzenia nowego gabinetu obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Maksymalny termin na powołanie szefa rządu w tym trybie to 27 listopada. Premier miałby wtedy czas do 11 grudnia na przedstawienie expose i uzyskanie wotum zaufania dla swojego rządu.
Jeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania Sejmu, to wtedy posłowie przejmą inicjatywę utworzenia nowego rządu. Premierem może zostać przedstawiciel sejmowej większości. Maksymalny czas na sformowanie rządu to wtedy 25 grudnia. Czasu na kluczowe decyzje nie będzie w tej sytuacji zbyt wiele.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock