Uwaga na maile i SMS-y od oszustów. PZU ostrzega

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

PZU ostrzega przed fałszywymi e-mailami i SMS-ami, które wysyłają wyłudzacze podszywający się pod firmę.

"PZU ostrzega przed fałszywymi wiadomościami, które mogą trafić na Twoją skrzynkę i Twój telefon. Wysyłają je nadawcy, którzy podszywają się pod firmę PZU. W treści wiadomości (mail, SMS) mogą znajdować się np. informacje o kończącej się polisie lub fakturze za usługi, czy wymaganej płatności" - poinformowała firma w komunikacie.

Jak zaznaczyła, taka wiadomość nie pochodzi od PZU. "W wiadomości może znajdować się link do rzekomego operatora płatności, pobierającego je w imieniu PZU. W żadnym wypadku nie pobieraj takiej wiadomości mailowej i nie korzystaj z linka w wiadomości SMS. Jeśli już do tego doszło, jak najszybciej przeskanuj swój komputer i telefon programem antywirusowym oraz dokonaj zmiany ważnych haseł" - podkreśla PZU.

Ofensywa oszustów

Kilka dni temu przed fałszywymi e-mailami ostrzegało PKO BP. Największy bank w Polsce poinformował w komunikacie, że przestępcy rozsyłają fałszywe maile z linkami do formularzy kredytowych. "Proszą w nich o uzupełnienie formularza potrzebnego do złożenia wniosku kredytowego" - wskazano.

Przedstawiciele banku podkreślili jednak, że "PKO Bank Polski nie jest nadawcą takich maili". "Kliknięcie w link może spowodować pobranie i zainstalowanie złośliwego oprogramowania" - dodano.

Ostrzeżenie wydał też ostatnio ING Bank Śląski. "Możesz otrzymać SMS-a, którego nadawca podszywa się pod nasz bank lub inną instytucję finansową. W SMS-ie znajduje się informacja, że ktoś wysłał Ci przelew na telefon, kod, kwota oraz link do odbioru pieniędzy" - mogliśmy przeczytać w komunikacie na stronie.

Przed oszustami wysyłającymi wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem ostrzegał również mBank.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock