Dobre dane z przemysłu. Polska jednym z niewielu państw w Unii bez spadku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Gospodarka skurczyła się drugim kwartale. Dane o PKB komentuje Jadwiga Emilewicz
wideo 2/7
Gospodarka skurczyła się drugim kwartale. Dane o PKB komentuje Jadwiga Emilewicz

Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu w ujęciu miesięcznym o 4,1 proc, zarówno w państwach strefy euro, jak i we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowano spadek o odpowiednio 7,7 proc. i 7,3 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Lipiec był miesiącem, podczas którego złagodzono restrykcje związane z pandemią w wielu państwach członkowskich – zauważa Eurostat.

Miesięczne porównanie według głównych grup przemysłowych i państw członkowskich.

W strefie euro w lipcu 2020 r. W porównaniu z czerwcem 2020 r. Produkcja dóbr kapitałowych wzrosła o 5,3%, trwałych dóbr konsumpcyjnych o 4,7 proc., dóbr pośrednich o 4,2 proc., nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 3,9 proc., a energii o 1,1 proc.

Natomiast w całej UE produkcja dóbr kapitałowych wzrosła o 5,6 proc., trwałych dóbr konsumpcyjnych o 4,8 proc, dóbr pośrednich o 3,9 proc, nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 2,8 proc, a energii o 1,3 proc.

Produkcja przemysłowaEurostat

Największe wzrosty, największe spadki

Największy miesięczny wzrost odnotowano w Portugalii (+ 11,9 proc.), Hiszpanii (+ 9,4 proc.) i Irlandii (+ 8,3 proc.). Spadki zaobserwowano natomiast w Danii (-4,9 proc.), Łotwie (-0,8 proc.) i Belgii (-0,5 proc).

Natomiast w ujęciu rocznym największe spadki odnotowano w Danii (-13,6 proc.), Niemczech (-11,6 proc.) i Portugalii (-9,6 proc.). Wzrost produkcji przemysłowej odnotowano tylko w trzech państwach w Irlandii (+ 15,6 proc.), Polsce (+ 0,9 proc.) i na Łotwie (+ 0,1 proc.).

Produkcja przemysłowa w ujęciu rocznymEurostat

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock