Z kraju

Kolejowe rewolucje. Nowe dworce i wspólny bilet

Z kraju

[object Object]
Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24tvn24
wideo 2/3

Polskie Koleje Państwowe wydadzą do końca 2022 roku około 1,5 miliarda złotych na przebudowę i budowę nowych dworców kolejowych. Po wakacjach wprowadzą "Wspólny Przejazd" - jeden bilet na Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybką Kolej Miejską z Trójmiasta.

Prezes PKP Krzysztof Mamiński zapowiedział, że po wakacjach ruszy "Wspólny Przejazd", czyli jeden bilet, honorowany przez trzech przewoźników. - PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta zaoferują jeden bilet - wyjaśnił na czwartkowym spotkaniu prasowym. Pasażer w kasie jednego z tych przewoźników kupi bilet, na podstawie którego będzie mógł podróżować składami trzech firm.

Sprzedaż biletów

Jak wyjaśnia prezes, to początek. - Chcemy sukcesywnie dołączać kolejnych przewoźników do "Wspólnego Przejazdu". Prezes dodał, że na początku bilety będą sprzedawane tylko w kasach.

- Pracujemy nad sprzedażą poprzez internet, powinna ruszyć w kolejnych miesiącach - zapowiedział. Przyznał, że nad tym pracuje start-up.

Jak mówił w lipcu ub. r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, "wspólny bilet na kolei jest priorytetem. Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje. - Połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane – powiedział. Jego zdaniem "projekt wspólnego biletu ma umożliwić zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży".

Remonty dworców

Prezes PKP poinformował także, że PKP przeznaczy na budowę i przebudowę nowych dworców kolejowych ponad ok. 1,5 mld złotych do końca 2022 roku. Inwestycje obejmą 160 dworców. PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego blisko 600 obsługuje ruch pasażerski. Na najważniejszych dworcach firma wprowadziła menedżerów, którzy dbają m.in. o właściwy poziom usług i reagują na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości