"Orlen chciał zacierać ślady" i "pokusa odsprzedaży". Eksperci o kontrowersyjnej fuzji i ustaleniach TVN24

Źródło:
TVN24
Ekspert o fuzji Orlenu z Lotosem: chciano zacierać ślady
Ekspert o fuzji Orlenu z Lotosem: chciano zacierać śladyTVN24
wideo 2/10
Ekspert o fuzji Orlenu z Lotosem: chciano zacierać śladyTVN24

Okoliczności tej transakcji wskazują, że PKN Orlen chciał zacierać ślady Łukoila - mówił w wydaniu specjalnym programu "Czarno na białym" na antenie TVN24 Dariusz Wieczorek z Uniwersytetu Gdańskiego, odnosząc się do ustaleń dziennikarzy. Były minister gospodarki i były prezes PGNiG Piotr Woźniak zwracał natomiast uwagę, że poprzez Saudi Aramco na polski rynek może trafić rosyjska ropa naftowa. Profesor Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego powiedział z kolei, że "sprawa wymaga zbadania".

Były minister gospodarki i były prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił, że niepokoi szczególnie w dalszym ciągu "pokusa dalszej odsprzedaży przez Saudi Aramco, zwłaszcza Rafinerii Gdańskiej". - Najbardziej zainteresowany to prawdziwy niedźwiedź - mówił. Ocenił, że informacje o wątpliwych powiązaniach zarządu Łukoila, którego stacje zostały przemianowane na PKN Orlen, "to jest to po prostu zwykły wstyd". Były minister odniósł się również do zapisów w umowie z Saudi Aramco, dotyczących kontroli nad Rafinerią Gdańską. - To jest oddanie w pełni drugiemu partnerowi kontroli. Jeżeli się z nim dobrze żyje, to wszystko w porządku, jak w małżeństwie, ale to nie jest przypadek w biznesie - mówił Woźniak.

Odniósł się również do twierdzeń rządu i kierownictwa PKN Orlen, jakoby połączenie Orlenu i Lotosu miałoby uniezależnić Polskę od rosyjskiej ropy. Był dopytywany, czy poprzez Saudi Aramco na polski rynek może trafić surowiec z Rosji. - Moim zdaniem taka możliwość już się zmaterializowała. Saudowie sprowadzali rosyjskiego diesla, czyli już gotowe paliwa do siebie. Krążyły te rosyjskie tankowce po wprowadzeniu europejskiego embarga, błąkały się po świecie z różnymi ofertami dziwnymi. Część trafiła do urządzeń blendujących paliwa w Saudi Aramco, tam było mieszane z ropą arabską i to było wysyłane jako czysty produkt saudyjski do całego świata, nie tylko do Polski - wyjaśniał.

- W tej chwili Polska jest największym importerem rosyjskiej ropy w Europie (..). Wciąż obowiązuje umowa między PKN Orlen a Tatnieftem, która wygasa w 2024 roku, czyli jeszcze za dobry rok albo lepiej. Na podstawie tej umowy cały czas sprowadzana jest ropa rosyjska. To 10 proc. przerobu - powiedział. Ponadto stwierdził, że zapora przed odprzedażą Rafinerii Gdańskiej w umowie z Saudi Aramco "jest iluzoryczna".

"Okoliczności wymagają zbadania"

Profesor Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego mówił natomiast, że "najbardziej ostrożne podejście sugeruje, że sprawa ta wymaga zbadania". - Jeżeli ktoś kupuje spółkę i tego samego dnia ją odsprzedaje, (..) to oznacza, że co najmniej uprawnione jest przypuszczenie, że ktoś chciał coś ukryć - powiedział. Zwrócił uwagę na "pełną determinację i ochronę prawników Orlenu przed ujawnianiem informacji". - Jest to tak zwany czempion narodowy, ważny dla bezpieczeństwa narodowego. Po drugie spółka publiczna, a po trzecie dysponuje środkami publicznymi, jest spółką strategiczną. Ta spółka odmawia z uporem godnym lepszej sprawy wejścia kontrolerom do Orlenu, co uzasadnia pytania i nakazuje zadawać je nam wszystkim - stwierdził.

Powiedział, że według obowiązujących w Polsce ustaw "każda transakcja, która jest transakcją, której beneficjentami są osoby związane z Rosją, powinna być postrzegana jako taka, która zmierza do obejścia polskiego prawa, względnie jako taka, która jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego". - Jeżeli chodzi o kwestie etyki, to są działania sprzeczne z takim modelowym wzorcem starannego i etycznego menadżera - powiedział Romanowski.

Zaznaczył, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek "nie ma certyfikatu dostępu (poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych - red.), który pozwala mu na panowanie w sensie zarządczym". - On mówi, że realizuje program polityczny, ale powinien być menadżerem. On nie ma dostępu do informacji, które są konieczne do przeprowadzania tego typu transakcji. Mnie to przeraża - stwierdził.

"Orlen chciał zacierać ślady"

Dariusz Wieczorek z Uniwersytetu Gdańskiego mówił, że "okoliczności tej transakcji wskazują, że Orlen chciał zacierać ślady Łukoila". - Jeżeli Orlen chciał mieć stacje paliw na Węgrzech, to mógłby kupić je bezpośrednio, a nie angażować jeszcze w to MOL - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że "jest tutaj dużo wątków, które zdają się do siebie nie pasować". - To wygląda tak, jakbyśmy rozsypali puzzle i w tym momencie pewien obraz zaczyna się wyłaniać. Naprawdę bardzo dużo wątków w tym momencie moim zdaniem jest już całkiem czytelnych i mamy możliwość uprawdopodobniania różnych hipotez - stwierdził.

Mówił także o sytuacji na rynku ropy naftowej. Ocenił, że surowca "na rynku jest dużo". - Rzeczywiście mamy te kraje, jak Czechy, Słowacja i Węgry, które informowały, że nie mają możliwości infrastrukturalnych i Komisja Europejska nie wprowadziła embarga na ropę sprowadzaną rurociągami. W Czechach są dwie rafinerie, obie należą do Orlenu, na Słowacji jedna i na Węgrzech jedna, obie należą do MOL-a. Możemy więc już powiedzieć, kto kupuje ropę rosyjską rurociągami. Jest też pytanie, jak PKN Orlen chce dostarczać ropę saudyjską do Czech i na Słowację, jeżeli nie ma możliwości sprowadzania tam ropy statkami? - zastanawiał się.

Reportaż "Czarno na białym"

Orlen, jak wynika z raportów finansowych, stracił na sprzedaży części Lotosu ponad 4 miliardy złotych. Według zapewnień Daniela Obajtka w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem nie pojawia się cień Rosji, ale prawie 80 stacji benzynowych prowadzonych na Węgrzech pod rosyjską marką Łukoil zamieniło się właśnie na polskie Orleny. Reporter "Czarno na białym" Łukasz Frątczak przygotował kolejny reportaż ujawniający kulisy fuzji - "Gra pozorów". Jak ustalił, kupnem części Lotosu była zainteresowana amerykańska firma, ale Orlen nie podjął negocjacji. Prezes koncernu twierdził, że nie ustawiała się kolejka chętnych.

Fuzja Orlenu z Lotosem, do której tak parł Daniel Obajtek i rząd PiS, "w całości" stworzyłaby absolutnego monopolistę na rynku paliw nad Wisłą, a na monopol nie zgodziłaby się Komisja Europejska. By doprowadzić do połączenia, Orlen zaproponował więc Brukseli, że część majątku przejmowanego Lotosu sprzeda. 

Część Rafinerii Gdańskiej trafiła do saudyjskiej firmy Saudi Aramco. Część obejmującą produkcję asfaltu i dziewięć terminali paliwowych nabyła prywatna polska spółka Unimot. Część związaną z biopaliwami kupiła międzynarodowa spółka Rossi Biofuel. Orlen sprzedał 417 stacji benzynowych Lotosu węgierskiemu MOL-owi, kupując od niego równocześnie stacje na Węgrzech i Słowacji.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną drugiego stopnia wynoszącą około 2,5 miliona złotych. Oto liczby, które padły 29 kwietnia 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 29 kwietnia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media