Polskie PKB, dane o inflacji i rynek pracy na Wyspach. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflację
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB za pierwszy kwartał 2024 roku. Rynek pozna szczegóły kwietniowej inflacji. Na świecie uważnie analizowane będą natomiast dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych.

PKB Polski za I kw. 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kw. 2024 r. w środę, 15 maja.

Ekonomiści wskazują, że mimo, iż marcowe dane były gorsze od oczekiwań rynku i aktywność gospodarcza może być słabsza niż prognozowano jeszcze na początku roku, to w całym pierwszym kwartale koniunktura bez wątpienia uległa poprawie.

"Według nas nas PKB przyspieszył w I kw. do 1,8 proc. rdr z 1,0 proc. w IV kw. 2023 r. i jest na dobrej drodze, żeby w skali całego roku urosnąć o ok. 3 proc. Choć marcowe dane o aktywności gospodarczej wypadły gorzej od rynkowych oczekiwań to nie uważamy tego za dostateczny powód, żeby podważyć pogląd o gospodarczym odbiciu w I kw." - prognozują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Koniec końców średnio w ciągu kwartału realna sprzedaż detaliczna odbiła o 5,0 proc. rdr z 0,1 proc. w IV kw., produkcja przemysłowa ograniczyła spadek do 0,2 proc. rdr z 0,6 proc. Produkcja budowlana pokazała -8,7 proc. rdr po średnio +9,5 proc. rdr w IV kw., ale akurat w pierwszych kwartałach waga budownictwa w tworzeniu PKB jest wyjątkowo niska - niecałe 4 proc. wobec ok. 25 proc. w przypadku przemysłu i przy wadze handlu detalicznego rzędu 15 proc." - wskazują ekonomiści.

Dowiemy się, ile wyniosła inflacja

W środę rynek pozna też szczegóły kwietniowego wskaźnika CPI, który według wstępnych danych wyniósł 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm wobec 2,0 proc. rdr i 0,2 proc. mdm w marcu.

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

"Wynik był nieco niższy od oczekiwań rynku i od naszych wyliczeń. Nie zapominajmy jednak, że od października ub.r. finalne odczyty inflacji okazywały się oczko wyższe niż te wstępne. W szczególności GUS po pozyskaniu pełnych danych zwykle rewidował w górę dynamikę cen żywności a ta kategoria - z uwagi na przywrócenie VAT-u - była w kwietniu kluczowa dla ustalenia jak daleko zajdzie pierwsze odbicie inflacji" - zaznaczają ekonomiści Santander BP.

Dzień później, w czwartek, inwestorzy poznają kwietniowe dane o inflacji bazowej, która prawdopodobnie obniżyła się - Santander BP prognozuje, że wskaźnik spadł do 4,1 proc. rdr z 4,6 proc. rdr w marcu.

Na inflację bazową jako kluczowy czynnik, wpływający na politykę pieniężną w Polsce, wskazywał podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński.

Glapiński stwierdził, że stopy procentowe muszą pozostać na obecnym poziomie ze względu na poziom inflacji bazowej, która w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie 4 proc.

- Prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. (...). Ten nasz główny reflektor, który mówi, w jakim kierunku idziemy i mamy iść pokazuje, że stopy proc. muszą pozostać utrzymane na takim poziomie na jakim są, czyli relatywnie wysokim, bo nawet inflacja bazowa nam lekko rośnie - mówił prezes NBP.

Notowania złotego

Dane o bilansie płatniczym i PKB mogą być ważne dla notowań złotego w najbliższych dniach. W krótkim terminie krajowa waluta może się lekko osłabić, jednak w dłuższym terminie rynek oczekuje jej aprecjacji.

EUR/PLN

"Ubiegły tydzień był pozytywny dla apetytu na ryzyko i walut gospodarek wschodzących przy stopniowym osłabieniu dolara i rosnącym optymizmie na rynku akcji. Kurs EUR/PLN powrócił poniżej 4,30, a złoty zachowywał się względnie najlepiej w regionie" - napisali w raporcie ekonomiści Santander BP.

USD/PLN

"W tym tygodniu możliwa jest korekta tego ruchu w stronę nieco słabszego złotego na co wpływ może mieć słabszy bilans obrotów bieżących, dane o PKB przy sprzyjającej sytuacji technicznej. W dłuższej perspektywie wciąż widzimy potencjał do dalszego umocnienia złotego w kierunku 4,20" - dodali.

CHF/PLN

Pod lupą stan budżetu

W tym tygodniu MF powinien opublikować dane o wykonaniu budżetu centralnego po kwietniu. Po marcu deficyt wynosił 24,5 mld zł.

"W danych szczególnie ciekawe będą wpływy z VAT, po tym jak poprzednie miesiące wypadały nadspodziewanie dobrze i w naszym odczuciu oddalały ryzyko niepełnego wykonania rocznego planu w tym kawałku dochodów budżetowych" - wskazują ekonomiści Santander BP.

W ubiegłym tygodniu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że wpływy do budżetu z podatku VAT za pierwsze miesiące były zadowalające. Jak wskazał, w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu.

Wyniki ważnych spółek giełdowych

W najbliższych dniach kolejne spółki z GPW opublikują swoje dane finansowe. W poniedziałek wyniki opublikuje Eurocash, we wtorek - Mabion i BNP Paribsas, w środę - InPost, Artifex Mundi, Ryvu, KGHM, Benefit Systems, DataWalk, BOŚ, a w czwartek - Atal, Dom Development, Mo-Bruk i Apator.

Analityk DM BOŚ Adam Stańczak ocenia, że choć piątkowy spadek WIG20 (o 1,66 proc. do 2.523,05 pkt.) może w tym tygodniu się pogłębić, to zachowanie warszawskiego indeksu blue chipów powinno być uzależnione przede wszystkim od sytuacji na rynkach bazowych.

"Należy liczyć się z ryzykiem pogłębienia piątkowej przeceny, ale też nie tracić z pola uwagi faktu, iż WIG20 posilał się ostatnio zachowaniem giełd bazowych, które w przyszłym tygodniu czeka spotkanie z odczytami inflacji w USA. W praktyce przesądzająca o nastrojach w Warszawie będzie zapewne korelacja WIG20 z otoczeniem" - napisał w komentarzu po piątkowej sesji Stańczak.

Poznamy dane o inflacji w USA

W kwietniu inflacja bazowa w USA prawdopodobnie spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, dając promyk nadziei, że presja cenowa zacznie ponownie słabnąć. Rynek szacuje, że wskaźnik cen konsumpcyjnych, po wyłączeniu cen żywności i paliw, wyniósł 0,3 proc. w ujęciu miesiące do miesiąca wobec 0,4 proc. w marcu.

W przypadku inflacji CPI oczekiwany jest lekki wzrost - do 3,6 proc. rdr z 3,5 proc. rdr miesiąc wcześniej; byłby to najmniejszy wzrost wskaźnika od ponad trzech lat. Mimo wyhamowania wzrostów inflacja wciąż niepokoi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy chcą zobaczyć mocniejsze dowody słabnącej presji inflacyjnej, zanim zdecydują się na łagodzenie polityki pieniężnej.

Na początku miesiąca rynki odetchnęły z ulgą gdy przewodniczący Fed Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny nadal zamierza obniżyć stopy procentowe, a najnowszy raport o zatrudnieniu w USA wykazał oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Ewentualny, wyższy od oczekiwań odczyt inflacji może ponownie wzbudzić wątpliwości wśród inwestorów co do pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed, zwiększając zmienność na rynku.

Ekonomiści wskazują, że mocniejszym spadkom inflacji w USA nie sprzyja siła amerykańskiego konsumenta, którą pokazały dane o sprzedaży detalicznej za luty i marzec. Wskazują oni jednak, że sprzedaż detaliczna w kwietniu powinna być nieco słabsza.

Kwietniowe dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane w środę.

Istotne wystąpienia

W kontekście amerykańskiej polityki monetarnej istotne będą zaplanowane na ten tydzień wstąpienia przedstawicieli Fed. Przewodniczący banku, Jerome Powell, ma przemawiać we wtorek na spotkaniu zagranicznych bankierów w Amsterdamie. Głos zabiorą również prezesi regionalnych oddziałów Fed, Loretta Mester z Cleveland i Raphael Bostic z Atlanty.

Uwagę przykuje Wielka Brytania

W Europie uwagę mogą przykuć dane z brytyjskiego rynku pracy. We wtorek zostaną opublikowane odczyty na temat średniego, tygodniowego wynagrodzenia i stopy bezrobocia w marcu. Raport będzie uważnie obserwowany pod kątem oznak, na ile wzrost płac napędza presję cenową. W Wielkiej Brytanii roczny wzrost wynagrodzeń jest wciąż wysoki, podczas gdy podaż pracy znajduje się w stagnacji.

Ekonomiści spodziewają się, że średnie tygodniowe zarobki, z wyłączeniem premii, wzrosły w pierwszym kwartale o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku. Ewentualne oznaki spowolnienia wzrostu płac wzmocniłyby oczekiwania rynku na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE).

W ubiegłym tygodniu BoE zbliżył się do obniżenia stóp procentowych, ale rynki są podzielone co do tego, czy pierwsze cięcie nastąpi na następnym posiedzeniu banku w czerwcu, czy decydenci zdecydują się na ten ruch w późniejszym terminie. Bank Anglii pozostawił w ubiegłym tygodniu główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb. BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

W najbliższych dniach inwestorzy poznają też inne dane makroekonomiczne z Europy, w tym dane inflacyjne, indeks ZEW z Niemiec i rewizję PKB za I kw. 2024 r. ze strefy euro.

Szereg wskaźników z Chin

W piątek Chiny opublikują szereg danych gospodarczych, które pokażą, jak druga największa gospodarka na świecie radziła sobie na początku drugiego kwartału. Rynek pozna kwietniowe dane o cenach nieruchomości, inwestycjach w aglomeracjach miejskich, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kwietniowe dane o cenach domów dadzą inwestorom nowy wgląd w stan sektora nieruchomości, który od około trzech lat pogrążony jest w kryzysie zadłużenia. Komentarze chińskich decydentów politycznych na spotkaniu Biura Politycznego w zeszłym miesiącu przygotowały inwestorów na falę środków stymulacyjnych ze strony Pekinu w celu pobudzenia ożywienia gospodarczego, utrzymując na razie dobre nastroje rynkowe.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP