Polskie PKB, dane o inflacji i rynek pracy na Wyspach. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflację
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB za pierwszy kwartał 2024 roku. Rynek pozna szczegóły kwietniowej inflacji. Na świecie uważnie analizowane będą natomiast dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych.

PKB Polski za I kw. 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kw. 2024 r. w środę, 15 maja.

Ekonomiści wskazują, że mimo, iż marcowe dane były gorsze od oczekiwań rynku i aktywność gospodarcza może być słabsza niż prognozowano jeszcze na początku roku, to w całym pierwszym kwartale koniunktura bez wątpienia uległa poprawie.

"Według nas nas PKB przyspieszył w I kw. do 1,8 proc. rdr z 1,0 proc. w IV kw. 2023 r. i jest na dobrej drodze, żeby w skali całego roku urosnąć o ok. 3 proc. Choć marcowe dane o aktywności gospodarczej wypadły gorzej od rynkowych oczekiwań to nie uważamy tego za dostateczny powód, żeby podważyć pogląd o gospodarczym odbiciu w I kw." - prognozują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Koniec końców średnio w ciągu kwartału realna sprzedaż detaliczna odbiła o 5,0 proc. rdr z 0,1 proc. w IV kw., produkcja przemysłowa ograniczyła spadek do 0,2 proc. rdr z 0,6 proc. Produkcja budowlana pokazała -8,7 proc. rdr po średnio +9,5 proc. rdr w IV kw., ale akurat w pierwszych kwartałach waga budownictwa w tworzeniu PKB jest wyjątkowo niska - niecałe 4 proc. wobec ok. 25 proc. w przypadku przemysłu i przy wadze handlu detalicznego rzędu 15 proc." - wskazują ekonomiści.

Dowiemy się, ile wyniosła inflacja

W środę rynek pozna też szczegóły kwietniowego wskaźnika CPI, który według wstępnych danych wyniósł 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm wobec 2,0 proc. rdr i 0,2 proc. mdm w marcu.

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

"Wynik był nieco niższy od oczekiwań rynku i od naszych wyliczeń. Nie zapominajmy jednak, że od października ub.r. finalne odczyty inflacji okazywały się oczko wyższe niż te wstępne. W szczególności GUS po pozyskaniu pełnych danych zwykle rewidował w górę dynamikę cen żywności a ta kategoria - z uwagi na przywrócenie VAT-u - była w kwietniu kluczowa dla ustalenia jak daleko zajdzie pierwsze odbicie inflacji" - zaznaczają ekonomiści Santander BP.

Dzień później, w czwartek, inwestorzy poznają kwietniowe dane o inflacji bazowej, która prawdopodobnie obniżyła się - Santander BP prognozuje, że wskaźnik spadł do 4,1 proc. rdr z 4,6 proc. rdr w marcu.

Na inflację bazową jako kluczowy czynnik, wpływający na politykę pieniężną w Polsce, wskazywał podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński.

Glapiński stwierdził, że stopy procentowe muszą pozostać na obecnym poziomie ze względu na poziom inflacji bazowej, która w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie 4 proc.

- Prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. (...). Ten nasz główny reflektor, który mówi, w jakim kierunku idziemy i mamy iść pokazuje, że stopy proc. muszą pozostać utrzymane na takim poziomie na jakim są, czyli relatywnie wysokim, bo nawet inflacja bazowa nam lekko rośnie - mówił prezes NBP.

Notowania złotego

Dane o bilansie płatniczym i PKB mogą być ważne dla notowań złotego w najbliższych dniach. W krótkim terminie krajowa waluta może się lekko osłabić, jednak w dłuższym terminie rynek oczekuje jej aprecjacji.

EUR/PLN

"Ubiegły tydzień był pozytywny dla apetytu na ryzyko i walut gospodarek wschodzących przy stopniowym osłabieniu dolara i rosnącym optymizmie na rynku akcji. Kurs EUR/PLN powrócił poniżej 4,30, a złoty zachowywał się względnie najlepiej w regionie" - napisali w raporcie ekonomiści Santander BP.

USD/PLN

"W tym tygodniu możliwa jest korekta tego ruchu w stronę nieco słabszego złotego na co wpływ może mieć słabszy bilans obrotów bieżących, dane o PKB przy sprzyjającej sytuacji technicznej. W dłuższej perspektywie wciąż widzimy potencjał do dalszego umocnienia złotego w kierunku 4,20" - dodali.

CHF/PLN

Pod lupą stan budżetu

W tym tygodniu MF powinien opublikować dane o wykonaniu budżetu centralnego po kwietniu. Po marcu deficyt wynosił 24,5 mld zł.

"W danych szczególnie ciekawe będą wpływy z VAT, po tym jak poprzednie miesiące wypadały nadspodziewanie dobrze i w naszym odczuciu oddalały ryzyko niepełnego wykonania rocznego planu w tym kawałku dochodów budżetowych" - wskazują ekonomiści Santander BP.

W ubiegłym tygodniu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że wpływy do budżetu z podatku VAT za pierwsze miesiące były zadowalające. Jak wskazał, w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu.

Wyniki ważnych spółek giełdowych

W najbliższych dniach kolejne spółki z GPW opublikują swoje dane finansowe. W poniedziałek wyniki opublikuje Eurocash, we wtorek - Mabion i BNP Paribsas, w środę - InPost, Artifex Mundi, Ryvu, KGHM, Benefit Systems, DataWalk, BOŚ, a w czwartek - Atal, Dom Development, Mo-Bruk i Apator.

Analityk DM BOŚ Adam Stańczak ocenia, że choć piątkowy spadek WIG20 (o 1,66 proc. do 2.523,05 pkt.) może w tym tygodniu się pogłębić, to zachowanie warszawskiego indeksu blue chipów powinno być uzależnione przede wszystkim od sytuacji na rynkach bazowych.

"Należy liczyć się z ryzykiem pogłębienia piątkowej przeceny, ale też nie tracić z pola uwagi faktu, iż WIG20 posilał się ostatnio zachowaniem giełd bazowych, które w przyszłym tygodniu czeka spotkanie z odczytami inflacji w USA. W praktyce przesądzająca o nastrojach w Warszawie będzie zapewne korelacja WIG20 z otoczeniem" - napisał w komentarzu po piątkowej sesji Stańczak.

Poznamy dane o inflacji w USA

W kwietniu inflacja bazowa w USA prawdopodobnie spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, dając promyk nadziei, że presja cenowa zacznie ponownie słabnąć. Rynek szacuje, że wskaźnik cen konsumpcyjnych, po wyłączeniu cen żywności i paliw, wyniósł 0,3 proc. w ujęciu miesiące do miesiąca wobec 0,4 proc. w marcu.

W przypadku inflacji CPI oczekiwany jest lekki wzrost - do 3,6 proc. rdr z 3,5 proc. rdr miesiąc wcześniej; byłby to najmniejszy wzrost wskaźnika od ponad trzech lat. Mimo wyhamowania wzrostów inflacja wciąż niepokoi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy chcą zobaczyć mocniejsze dowody słabnącej presji inflacyjnej, zanim zdecydują się na łagodzenie polityki pieniężnej.

Na początku miesiąca rynki odetchnęły z ulgą gdy przewodniczący Fed Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny nadal zamierza obniżyć stopy procentowe, a najnowszy raport o zatrudnieniu w USA wykazał oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Ewentualny, wyższy od oczekiwań odczyt inflacji może ponownie wzbudzić wątpliwości wśród inwestorów co do pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed, zwiększając zmienność na rynku.

Ekonomiści wskazują, że mocniejszym spadkom inflacji w USA nie sprzyja siła amerykańskiego konsumenta, którą pokazały dane o sprzedaży detalicznej za luty i marzec. Wskazują oni jednak, że sprzedaż detaliczna w kwietniu powinna być nieco słabsza.

Kwietniowe dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane w środę.

Istotne wystąpienia

W kontekście amerykańskiej polityki monetarnej istotne będą zaplanowane na ten tydzień wstąpienia przedstawicieli Fed. Przewodniczący banku, Jerome Powell, ma przemawiać we wtorek na spotkaniu zagranicznych bankierów w Amsterdamie. Głos zabiorą również prezesi regionalnych oddziałów Fed, Loretta Mester z Cleveland i Raphael Bostic z Atlanty.

Uwagę przykuje Wielka Brytania

W Europie uwagę mogą przykuć dane z brytyjskiego rynku pracy. We wtorek zostaną opublikowane odczyty na temat średniego, tygodniowego wynagrodzenia i stopy bezrobocia w marcu. Raport będzie uważnie obserwowany pod kątem oznak, na ile wzrost płac napędza presję cenową. W Wielkiej Brytanii roczny wzrost wynagrodzeń jest wciąż wysoki, podczas gdy podaż pracy znajduje się w stagnacji.

Ekonomiści spodziewają się, że średnie tygodniowe zarobki, z wyłączeniem premii, wzrosły w pierwszym kwartale o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku. Ewentualne oznaki spowolnienia wzrostu płac wzmocniłyby oczekiwania rynku na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE).

W ubiegłym tygodniu BoE zbliżył się do obniżenia stóp procentowych, ale rynki są podzielone co do tego, czy pierwsze cięcie nastąpi na następnym posiedzeniu banku w czerwcu, czy decydenci zdecydują się na ten ruch w późniejszym terminie. Bank Anglii pozostawił w ubiegłym tygodniu główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb. BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

W najbliższych dniach inwestorzy poznają też inne dane makroekonomiczne z Europy, w tym dane inflacyjne, indeks ZEW z Niemiec i rewizję PKB za I kw. 2024 r. ze strefy euro.

Szereg wskaźników z Chin

W piątek Chiny opublikują szereg danych gospodarczych, które pokażą, jak druga największa gospodarka na świecie radziła sobie na początku drugiego kwartału. Rynek pozna kwietniowe dane o cenach nieruchomości, inwestycjach w aglomeracjach miejskich, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kwietniowe dane o cenach domów dadzą inwestorom nowy wgląd w stan sektora nieruchomości, który od około trzech lat pogrążony jest w kryzysie zadłużenia. Komentarze chińskich decydentów politycznych na spotkaniu Biura Politycznego w zeszłym miesiącu przygotowały inwestorów na falę środków stymulacyjnych ze strony Pekinu w celu pobudzenia ożywienia gospodarczego, utrzymując na razie dobre nastroje rynkowe.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"

Źródło:
tvn24.pl

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP

Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Na rynkach utrzymuje się nerwowość - uważa Hubert Stojanowski, dyrektor do spraw inwestycji klientów z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem "sytuacja jest daleka od normalnej".

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że MFW wprowadzi w życie sugestie Waszyngtonu dotyczące jego polityki. Wcześniej minister finansów USA Scott Bessent oznajmił, że MFW i Bank Światowy muszą pozyskać zaufanie amerykańskiej administracji.

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Źródło:
PAP

- Jeżeli nie będziemy mieć małych i średnich przedsiębiorców, to do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie trafi ani wysoka, ani niska składka zdrowotna - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że bardzo chętnie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przekonać go do podpisania ustawy.

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Źródło:
TVN24, PAP

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w dyrektywach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz badania emisyjności spalin. Propozycje obejmują cyfryzację dokumentów oraz obowiązkowe rejestrowanie stanu drogomierzy, aby zapobiec manipulowaniu danymi.

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Źródło:
PAP

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP