Polskie PKB, dane o inflacji i rynek pracy na Wyspach. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflację
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB za pierwszy kwartał 2024 roku. Rynek pozna szczegóły kwietniowej inflacji. Na świecie uważnie analizowane będą natomiast dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych.

PKB Polski za I kw. 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kw. 2024 r. w środę, 15 maja.

Ekonomiści wskazują, że mimo, iż marcowe dane były gorsze od oczekiwań rynku i aktywność gospodarcza może być słabsza niż prognozowano jeszcze na początku roku, to w całym pierwszym kwartale koniunktura bez wątpienia uległa poprawie.

"Według nas nas PKB przyspieszył w I kw. do 1,8 proc. rdr z 1,0 proc. w IV kw. 2023 r. i jest na dobrej drodze, żeby w skali całego roku urosnąć o ok. 3 proc. Choć marcowe dane o aktywności gospodarczej wypadły gorzej od rynkowych oczekiwań to nie uważamy tego za dostateczny powód, żeby podważyć pogląd o gospodarczym odbiciu w I kw." - prognozują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Koniec końców średnio w ciągu kwartału realna sprzedaż detaliczna odbiła o 5,0 proc. rdr z 0,1 proc. w IV kw., produkcja przemysłowa ograniczyła spadek do 0,2 proc. rdr z 0,6 proc. Produkcja budowlana pokazała -8,7 proc. rdr po średnio +9,5 proc. rdr w IV kw., ale akurat w pierwszych kwartałach waga budownictwa w tworzeniu PKB jest wyjątkowo niska - niecałe 4 proc. wobec ok. 25 proc. w przypadku przemysłu i przy wadze handlu detalicznego rzędu 15 proc." - wskazują ekonomiści.

Dowiemy się, ile wyniosła inflacja

W środę rynek pozna też szczegóły kwietniowego wskaźnika CPI, który według wstępnych danych wyniósł 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm wobec 2,0 proc. rdr i 0,2 proc. mdm w marcu.

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

"Wynik był nieco niższy od oczekiwań rynku i od naszych wyliczeń. Nie zapominajmy jednak, że od października ub.r. finalne odczyty inflacji okazywały się oczko wyższe niż te wstępne. W szczególności GUS po pozyskaniu pełnych danych zwykle rewidował w górę dynamikę cen żywności a ta kategoria - z uwagi na przywrócenie VAT-u - była w kwietniu kluczowa dla ustalenia jak daleko zajdzie pierwsze odbicie inflacji" - zaznaczają ekonomiści Santander BP.

Dzień później, w czwartek, inwestorzy poznają kwietniowe dane o inflacji bazowej, która prawdopodobnie obniżyła się - Santander BP prognozuje, że wskaźnik spadł do 4,1 proc. rdr z 4,6 proc. rdr w marcu.

Na inflację bazową jako kluczowy czynnik, wpływający na politykę pieniężną w Polsce, wskazywał podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński.

Glapiński stwierdził, że stopy procentowe muszą pozostać na obecnym poziomie ze względu na poziom inflacji bazowej, która w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie 4 proc.

- Prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. (...). Ten nasz główny reflektor, który mówi, w jakim kierunku idziemy i mamy iść pokazuje, że stopy proc. muszą pozostać utrzymane na takim poziomie na jakim są, czyli relatywnie wysokim, bo nawet inflacja bazowa nam lekko rośnie - mówił prezes NBP.

Notowania złotego

Dane o bilansie płatniczym i PKB mogą być ważne dla notowań złotego w najbliższych dniach. W krótkim terminie krajowa waluta może się lekko osłabić, jednak w dłuższym terminie rynek oczekuje jej aprecjacji.

EUR/PLN

"Ubiegły tydzień był pozytywny dla apetytu na ryzyko i walut gospodarek wschodzących przy stopniowym osłabieniu dolara i rosnącym optymizmie na rynku akcji. Kurs EUR/PLN powrócił poniżej 4,30, a złoty zachowywał się względnie najlepiej w regionie" - napisali w raporcie ekonomiści Santander BP.

USD/PLN

"W tym tygodniu możliwa jest korekta tego ruchu w stronę nieco słabszego złotego na co wpływ może mieć słabszy bilans obrotów bieżących, dane o PKB przy sprzyjającej sytuacji technicznej. W dłuższej perspektywie wciąż widzimy potencjał do dalszego umocnienia złotego w kierunku 4,20" - dodali.

CHF/PLN

Pod lupą stan budżetu

W tym tygodniu MF powinien opublikować dane o wykonaniu budżetu centralnego po kwietniu. Po marcu deficyt wynosił 24,5 mld zł.

"W danych szczególnie ciekawe będą wpływy z VAT, po tym jak poprzednie miesiące wypadały nadspodziewanie dobrze i w naszym odczuciu oddalały ryzyko niepełnego wykonania rocznego planu w tym kawałku dochodów budżetowych" - wskazują ekonomiści Santander BP.

W ubiegłym tygodniu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że wpływy do budżetu z podatku VAT za pierwsze miesiące były zadowalające. Jak wskazał, w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu.

Wyniki ważnych spółek giełdowych

W najbliższych dniach kolejne spółki z GPW opublikują swoje dane finansowe. W poniedziałek wyniki opublikuje Eurocash, we wtorek - Mabion i BNP Paribsas, w środę - InPost, Artifex Mundi, Ryvu, KGHM, Benefit Systems, DataWalk, BOŚ, a w czwartek - Atal, Dom Development, Mo-Bruk i Apator.

Analityk DM BOŚ Adam Stańczak ocenia, że choć piątkowy spadek WIG20 (o 1,66 proc. do 2.523,05 pkt.) może w tym tygodniu się pogłębić, to zachowanie warszawskiego indeksu blue chipów powinno być uzależnione przede wszystkim od sytuacji na rynkach bazowych.

"Należy liczyć się z ryzykiem pogłębienia piątkowej przeceny, ale też nie tracić z pola uwagi faktu, iż WIG20 posilał się ostatnio zachowaniem giełd bazowych, które w przyszłym tygodniu czeka spotkanie z odczytami inflacji w USA. W praktyce przesądzająca o nastrojach w Warszawie będzie zapewne korelacja WIG20 z otoczeniem" - napisał w komentarzu po piątkowej sesji Stańczak.

Poznamy dane o inflacji w USA

W kwietniu inflacja bazowa w USA prawdopodobnie spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, dając promyk nadziei, że presja cenowa zacznie ponownie słabnąć. Rynek szacuje, że wskaźnik cen konsumpcyjnych, po wyłączeniu cen żywności i paliw, wyniósł 0,3 proc. w ujęciu miesiące do miesiąca wobec 0,4 proc. w marcu.

W przypadku inflacji CPI oczekiwany jest lekki wzrost - do 3,6 proc. rdr z 3,5 proc. rdr miesiąc wcześniej; byłby to najmniejszy wzrost wskaźnika od ponad trzech lat. Mimo wyhamowania wzrostów inflacja wciąż niepokoi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy chcą zobaczyć mocniejsze dowody słabnącej presji inflacyjnej, zanim zdecydują się na łagodzenie polityki pieniężnej.

Na początku miesiąca rynki odetchnęły z ulgą gdy przewodniczący Fed Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny nadal zamierza obniżyć stopy procentowe, a najnowszy raport o zatrudnieniu w USA wykazał oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Ewentualny, wyższy od oczekiwań odczyt inflacji może ponownie wzbudzić wątpliwości wśród inwestorów co do pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed, zwiększając zmienność na rynku.

Ekonomiści wskazują, że mocniejszym spadkom inflacji w USA nie sprzyja siła amerykańskiego konsumenta, którą pokazały dane o sprzedaży detalicznej za luty i marzec. Wskazują oni jednak, że sprzedaż detaliczna w kwietniu powinna być nieco słabsza.

Kwietniowe dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane w środę.

Istotne wystąpienia

W kontekście amerykańskiej polityki monetarnej istotne będą zaplanowane na ten tydzień wstąpienia przedstawicieli Fed. Przewodniczący banku, Jerome Powell, ma przemawiać we wtorek na spotkaniu zagranicznych bankierów w Amsterdamie. Głos zabiorą również prezesi regionalnych oddziałów Fed, Loretta Mester z Cleveland i Raphael Bostic z Atlanty.

Uwagę przykuje Wielka Brytania

W Europie uwagę mogą przykuć dane z brytyjskiego rynku pracy. We wtorek zostaną opublikowane odczyty na temat średniego, tygodniowego wynagrodzenia i stopy bezrobocia w marcu. Raport będzie uważnie obserwowany pod kątem oznak, na ile wzrost płac napędza presję cenową. W Wielkiej Brytanii roczny wzrost wynagrodzeń jest wciąż wysoki, podczas gdy podaż pracy znajduje się w stagnacji.

Ekonomiści spodziewają się, że średnie tygodniowe zarobki, z wyłączeniem premii, wzrosły w pierwszym kwartale o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku. Ewentualne oznaki spowolnienia wzrostu płac wzmocniłyby oczekiwania rynku na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE).

W ubiegłym tygodniu BoE zbliżył się do obniżenia stóp procentowych, ale rynki są podzielone co do tego, czy pierwsze cięcie nastąpi na następnym posiedzeniu banku w czerwcu, czy decydenci zdecydują się na ten ruch w późniejszym terminie. Bank Anglii pozostawił w ubiegłym tygodniu główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb. BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

W najbliższych dniach inwestorzy poznają też inne dane makroekonomiczne z Europy, w tym dane inflacyjne, indeks ZEW z Niemiec i rewizję PKB za I kw. 2024 r. ze strefy euro.

Szereg wskaźników z Chin

W piątek Chiny opublikują szereg danych gospodarczych, które pokażą, jak druga największa gospodarka na świecie radziła sobie na początku drugiego kwartału. Rynek pozna kwietniowe dane o cenach nieruchomości, inwestycjach w aglomeracjach miejskich, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kwietniowe dane o cenach domów dadzą inwestorom nowy wgląd w stan sektora nieruchomości, który od około trzech lat pogrążony jest w kryzysie zadłużenia. Komentarze chińskich decydentów politycznych na spotkaniu Biura Politycznego w zeszłym miesiącu przygotowały inwestorów na falę środków stymulacyjnych ze strony Pekinu w celu pobudzenia ożywienia gospodarczego, utrzymując na razie dobre nastroje rynkowe.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny