Polskie PKB, dane o inflacji i rynek pracy na Wyspach. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflację
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24
wideo 2/5
Prezes NBP o wpływie podwyżki VAT na inflacjęTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB za pierwszy kwartał 2024 roku. Rynek pozna szczegóły kwietniowej inflacji. Na świecie uważnie analizowane będą natomiast dane o wzroście cen w Stanach Zjednoczonych.

PKB Polski za I kw. 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kw. 2024 r. w środę, 15 maja.

Ekonomiści wskazują, że mimo, iż marcowe dane były gorsze od oczekiwań rynku i aktywność gospodarcza może być słabsza niż prognozowano jeszcze na początku roku, to w całym pierwszym kwartale koniunktura bez wątpienia uległa poprawie.

"Według nas nas PKB przyspieszył w I kw. do 1,8 proc. rdr z 1,0 proc. w IV kw. 2023 r. i jest na dobrej drodze, żeby w skali całego roku urosnąć o ok. 3 proc. Choć marcowe dane o aktywności gospodarczej wypadły gorzej od rynkowych oczekiwań to nie uważamy tego za dostateczny powód, żeby podważyć pogląd o gospodarczym odbiciu w I kw." - prognozują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Koniec końców średnio w ciągu kwartału realna sprzedaż detaliczna odbiła o 5,0 proc. rdr z 0,1 proc. w IV kw., produkcja przemysłowa ograniczyła spadek do 0,2 proc. rdr z 0,6 proc. Produkcja budowlana pokazała -8,7 proc. rdr po średnio +9,5 proc. rdr w IV kw., ale akurat w pierwszych kwartałach waga budownictwa w tworzeniu PKB jest wyjątkowo niska - niecałe 4 proc. wobec ok. 25 proc. w przypadku przemysłu i przy wadze handlu detalicznego rzędu 15 proc." - wskazują ekonomiści.

Dowiemy się, ile wyniosła inflacja

W środę rynek pozna też szczegóły kwietniowego wskaźnika CPI, który według wstępnych danych wyniósł 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm wobec 2,0 proc. rdr i 0,2 proc. mdm w marcu.

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

"Wynik był nieco niższy od oczekiwań rynku i od naszych wyliczeń. Nie zapominajmy jednak, że od października ub.r. finalne odczyty inflacji okazywały się oczko wyższe niż te wstępne. W szczególności GUS po pozyskaniu pełnych danych zwykle rewidował w górę dynamikę cen żywności a ta kategoria - z uwagi na przywrócenie VAT-u - była w kwietniu kluczowa dla ustalenia jak daleko zajdzie pierwsze odbicie inflacji" - zaznaczają ekonomiści Santander BP.

Dzień później, w czwartek, inwestorzy poznają kwietniowe dane o inflacji bazowej, która prawdopodobnie obniżyła się - Santander BP prognozuje, że wskaźnik spadł do 4,1 proc. rdr z 4,6 proc. rdr w marcu.

Na inflację bazową jako kluczowy czynnik, wpływający na politykę pieniężną w Polsce, wskazywał podczas ostatniej konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński.

Glapiński stwierdził, że stopy procentowe muszą pozostać na obecnym poziomie ze względu na poziom inflacji bazowej, która w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie 4 proc.

- Prognozy sygnalizują, że inflacja bazowa w drugiej połowie roku może ustabilizować się na poziomie ok. 4 proc. (...). Ten nasz główny reflektor, który mówi, w jakim kierunku idziemy i mamy iść pokazuje, że stopy proc. muszą pozostać utrzymane na takim poziomie na jakim są, czyli relatywnie wysokim, bo nawet inflacja bazowa nam lekko rośnie - mówił prezes NBP.

Notowania złotego

Dane o bilansie płatniczym i PKB mogą być ważne dla notowań złotego w najbliższych dniach. W krótkim terminie krajowa waluta może się lekko osłabić, jednak w dłuższym terminie rynek oczekuje jej aprecjacji.

EUR/PLN

"Ubiegły tydzień był pozytywny dla apetytu na ryzyko i walut gospodarek wschodzących przy stopniowym osłabieniu dolara i rosnącym optymizmie na rynku akcji. Kurs EUR/PLN powrócił poniżej 4,30, a złoty zachowywał się względnie najlepiej w regionie" - napisali w raporcie ekonomiści Santander BP.

USD/PLN

"W tym tygodniu możliwa jest korekta tego ruchu w stronę nieco słabszego złotego na co wpływ może mieć słabszy bilans obrotów bieżących, dane o PKB przy sprzyjającej sytuacji technicznej. W dłuższej perspektywie wciąż widzimy potencjał do dalszego umocnienia złotego w kierunku 4,20" - dodali.

CHF/PLN

Pod lupą stan budżetu

W tym tygodniu MF powinien opublikować dane o wykonaniu budżetu centralnego po kwietniu. Po marcu deficyt wynosił 24,5 mld zł.

"W danych szczególnie ciekawe będą wpływy z VAT, po tym jak poprzednie miesiące wypadały nadspodziewanie dobrze i w naszym odczuciu oddalały ryzyko niepełnego wykonania rocznego planu w tym kawałku dochodów budżetowych" - wskazują ekonomiści Santander BP.

W ubiegłym tygodniu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wiceminister finansów Jurand Drop poinformował, że wpływy do budżetu z podatku VAT za pierwsze miesiące były zadowalające. Jak wskazał, w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu.

Wyniki ważnych spółek giełdowych

W najbliższych dniach kolejne spółki z GPW opublikują swoje dane finansowe. W poniedziałek wyniki opublikuje Eurocash, we wtorek - Mabion i BNP Paribsas, w środę - InPost, Artifex Mundi, Ryvu, KGHM, Benefit Systems, DataWalk, BOŚ, a w czwartek - Atal, Dom Development, Mo-Bruk i Apator.

Analityk DM BOŚ Adam Stańczak ocenia, że choć piątkowy spadek WIG20 (o 1,66 proc. do 2.523,05 pkt.) może w tym tygodniu się pogłębić, to zachowanie warszawskiego indeksu blue chipów powinno być uzależnione przede wszystkim od sytuacji na rynkach bazowych.

"Należy liczyć się z ryzykiem pogłębienia piątkowej przeceny, ale też nie tracić z pola uwagi faktu, iż WIG20 posilał się ostatnio zachowaniem giełd bazowych, które w przyszłym tygodniu czeka spotkanie z odczytami inflacji w USA. W praktyce przesądzająca o nastrojach w Warszawie będzie zapewne korelacja WIG20 z otoczeniem" - napisał w komentarzu po piątkowej sesji Stańczak.

Poznamy dane o inflacji w USA

W kwietniu inflacja bazowa w USA prawdopodobnie spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, dając promyk nadziei, że presja cenowa zacznie ponownie słabnąć. Rynek szacuje, że wskaźnik cen konsumpcyjnych, po wyłączeniu cen żywności i paliw, wyniósł 0,3 proc. w ujęciu miesiące do miesiąca wobec 0,4 proc. w marcu.

W przypadku inflacji CPI oczekiwany jest lekki wzrost - do 3,6 proc. rdr z 3,5 proc. rdr miesiąc wcześniej; byłby to najmniejszy wzrost wskaźnika od ponad trzech lat. Mimo wyhamowania wzrostów inflacja wciąż niepokoi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy chcą zobaczyć mocniejsze dowody słabnącej presji inflacyjnej, zanim zdecydują się na łagodzenie polityki pieniężnej.

Na początku miesiąca rynki odetchnęły z ulgą gdy przewodniczący Fed Jerome Powell zasygnalizował, że bank centralny nadal zamierza obniżyć stopy procentowe, a najnowszy raport o zatrudnieniu w USA wykazał oznaki ochłodzenia na rynku pracy. Ewentualny, wyższy od oczekiwań odczyt inflacji może ponownie wzbudzić wątpliwości wśród inwestorów co do pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed, zwiększając zmienność na rynku.

Ekonomiści wskazują, że mocniejszym spadkom inflacji w USA nie sprzyja siła amerykańskiego konsumenta, którą pokazały dane o sprzedaży detalicznej za luty i marzec. Wskazują oni jednak, że sprzedaż detaliczna w kwietniu powinna być nieco słabsza.

Kwietniowe dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane w środę.

Istotne wystąpienia

W kontekście amerykańskiej polityki monetarnej istotne będą zaplanowane na ten tydzień wstąpienia przedstawicieli Fed. Przewodniczący banku, Jerome Powell, ma przemawiać we wtorek na spotkaniu zagranicznych bankierów w Amsterdamie. Głos zabiorą również prezesi regionalnych oddziałów Fed, Loretta Mester z Cleveland i Raphael Bostic z Atlanty.

Uwagę przykuje Wielka Brytania

W Europie uwagę mogą przykuć dane z brytyjskiego rynku pracy. We wtorek zostaną opublikowane odczyty na temat średniego, tygodniowego wynagrodzenia i stopy bezrobocia w marcu. Raport będzie uważnie obserwowany pod kątem oznak, na ile wzrost płac napędza presję cenową. W Wielkiej Brytanii roczny wzrost wynagrodzeń jest wciąż wysoki, podczas gdy podaż pracy znajduje się w stagnacji.

Ekonomiści spodziewają się, że średnie tygodniowe zarobki, z wyłączeniem premii, wzrosły w pierwszym kwartale o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku. Ewentualne oznaki spowolnienia wzrostu płac wzmocniłyby oczekiwania rynku na czerwcową obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE).

W ubiegłym tygodniu BoE zbliżył się do obniżenia stóp procentowych, ale rynki są podzielone co do tego, czy pierwsze cięcie nastąpi na następnym posiedzeniu banku w czerwcu, czy decydenci zdecydują się na ten ruch w późniejszym terminie. Bank Anglii pozostawił w ubiegłym tygodniu główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb. BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

W najbliższych dniach inwestorzy poznają też inne dane makroekonomiczne z Europy, w tym dane inflacyjne, indeks ZEW z Niemiec i rewizję PKB za I kw. 2024 r. ze strefy euro.

Szereg wskaźników z Chin

W piątek Chiny opublikują szereg danych gospodarczych, które pokażą, jak druga największa gospodarka na świecie radziła sobie na początku drugiego kwartału. Rynek pozna kwietniowe dane o cenach nieruchomości, inwestycjach w aglomeracjach miejskich, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kwietniowe dane o cenach domów dadzą inwestorom nowy wgląd w stan sektora nieruchomości, który od około trzech lat pogrążony jest w kryzysie zadłużenia. Komentarze chińskich decydentów politycznych na spotkaniu Biura Politycznego w zeszłym miesiącu przygotowały inwestorów na falę środków stymulacyjnych ze strony Pekinu w celu pobudzenia ożywienia gospodarczego, utrzymując na razie dobre nastroje rynkowe.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Byłym władzom KGHM grozi brak absolutorium

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem kontrowersyjnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Wdrożenie zmian bezskutecznie próbowały zablokować między innymi Węgry oraz Polska. Zdaniem krytyków nowe przepisy mogą być niekorzystne dla rolników.

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Nowe unijne przepisy o ochronie przyrody. Polska wśród krajów, które były przeciw

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Długo wyczekiwany okres wakacji jawi się już na horyzoncie. Na tegoroczny sezon wakacyjny blisko 41 procent osób ze wszystkich planujących swój wyjazd z biurem podróży już wykupiło wycieczkę - wynika z badania przeprowadzonego przez Wakacje.pl. Najwięcej osób pojedzie do Turcji. Co ciekawe, w tym roku Chorwacja opuściła ranking dziesięciu najchętniej wybieranych kierunków.

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Wakacyjne plany Polaków. Tegoroczne lato znów będzie należało do jednego kierunku

Źródło:
tvn24.pl

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość zmiany Prawa o ruchu drogowym, a konkretnie o uchylenie przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. To reakcja na postulat ruchu społecznego "Miejska Agenda Parkingowa".

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Zakaz parkowania na chodnikach? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Chiny odpowiadają na unijne cła na elektryki. Na celowniku europejskie mięso

Źródło:
PAP

Przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską - podano na stronie KE. Fundusz zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliarda złotych. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Przejęcie VeloBanku ze zgodą Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

W 2025 roku ma wzrosnąć najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie. Wpłynie to na wysokość składek na preferencyjny tak zwany mały ZUS - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Szykuje się podwyżka dla firm. Mamy wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden jest gotowy udostępnić więcej ropy ze strategicznych zapasów państwowych, aby powstrzymać możliwe skoki cen benzyny w okresie letnim – podał w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Ta decyzja ma powstrzymać skoki cen paliw

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl