Analitycy Goldman Sachs prognozują obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w 2024 roku. Innego zdania są ekonomiści Santandera oraz ING Banku Śląskiego. Wcześniej, podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp może pojawić się dopiero na początku 2025 roku.
"Nadal oczekujemy, że odbicie inflacji zasadniczej utrzyma się przez resztę roku z powodu pogarszających się efektów bazowych i częściowo wygasających tarcz inflacyjnych na energię. (...) Uważamy jednak, że odbicie inflacji zasadniczej jest wysoce przejściowe i spodziewamy się, że wszelkie potencjalne efekty drugiej rundy będą nieistotne. Nadal oczekujemy, że inflacja bazowa będzie konsekwentnie spadać (...) i nadal nie widzimy widocznych oznak efektów ubocznych z tytułu napiętego rynku pracy i silnego wzrostu płac" - napisano.
Zdaniem Goldman Sachs dynamika płac będzie podwyższona w 2024 roku jedynie tymczasowo, ponieważ rząd podniósł płace w sektorze publicznym w ramach programu wyborczego. "Ostatecznie spodziewamy się, że sprzyjająca dynamika inflacji bazowej ostatecznie skłoni NBP do ponownego obniżenia stóp jeszcze w tym roku" - dodano.
Większość analityków spodziewa się braku zmian stóp procentowych w Polsce do końca 2024 roku. W tym gronie są ekonomiści Santander Bank Polska. "Uważamy, że ten odpowiedni moment (na luzowanie polityki pieniężnej - red.) raczej nie pojawi się w 2024 r. ani w I poł. 2025 r., więc podtrzymujemy naszą prognozę, że stopy spadną w drugiej poł. 2025 r. Natomiast warto odnotować, że prezes NBP spekulował, iż właściwy moment na obniżenie stóp może pojawić się już na początku 2025 roku" - napisali w komentarzu po konferencji szefa banku centralnego.
Z kolei scenariusz bazowy ekonomistów ING Banku Śląskiego zakłada, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, "a pierwszych obniżek należy się spodziewać w drugim kwartale 2025, a łącznie w przyszłym roku stopy mogą spaść o 75-100pb.".
Oprócz Goldman Sachs jedynie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazywali na możliwość obniżki stóp procentowych w 2024 roku, wskazując, że możliwe to będzie w listopadzie.
Czytaj także: Co dalej ze stopami procentowymi? Prognozy
Stopy procentowe w Polsce
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że na początku 2025 roku inflacja może być albo w celu albo blisko celu i wówczas może odbyć się dyskusja na temat możliwości obniżenia stóp procentowych.
Na zakończonym w czwartek posiedzeniu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., a stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa - 5,85 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock