Były wicepremier: to skandalicznie szkodliwa decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Steinhoff o odpowiedzialności rządu za fuzję Orlenu z Lotosem
Steinhoff o odpowiedzialności rządu za fuzję Orlenu z LotosemTVN24 BiS
wideo 2/12
Steinhoff o odpowiedzialności rządu za fuzję Orlenu z LotosemTVN24 BiS

Fuzja Orlenu z Lotosem z punktu widzenia zarówno Skarbu Państwa, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest skandalicznie szkodliwa - mówił na antenie TVN24 BiS były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Jak wskazywał, "Rada Ministrów, w tym również premier, ponoszą odpowiedzialność za tę transakcję, zarówno polityczną, jak i niewykluczone, że karną". - Chcieliśmy sobie wyrządzić szkodę, no to wyrządziliśmy ją na wiele pokoleń, bo przecież straty Skarbu Państwa są niesamowite - ocenił Steinhoff.

Najwyższa Izba Kontroli w poniedziałek opublikowała wyniki kontroli dotyczące między innymi fuzji Orlenu i Lotosu. NIK zwraca uwagę na "rażąco niską cenę za sprzedaż aktywów Grupy Lotos". Może chodzić nawet o 7 miliardów złotych poniżej szacowanej wartości.

- To nie jest jedyny zarzut. My, czyli byli ministrowie przemysłu i handlu, i gospodarki, zwracaliśmy uwagę już w ubiegłym roku, że ta transakcja z punktu widzenia zarówno Skarbu Państwa, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest skandalicznie szkodliwa - mówił na antenie TVN24 BiS były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

- Część aktywów logistycznych znalazła się w rękach Saudi Aramco. To jest stuprocentowa spółka skarbu państwa Arabii Saudyjskiej. Arabii Saudyjskiej, która jest w OPEC-u (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową), czyli współpracuje z Federacją Rosyjską - zauważył Steinhoff.

Jak dodał, "aktywa detaliczne, czyli stacje benzynowe, 417 stacji benzynowych Lotosu, świetnych stacji benzynowych, dobrze zlokalizowanych, sprzedaliśmy drugiemu partnerowi Federacji Rosyjskiej w dobie wojny rosyjsko-ukraińskiej, czyli Węgrom, czyli MOL-owi, która to firma jest w znaczącym stopniu również częściowo sterowana przez administrację węgierską".

Janusz Steinhoff o fuzji Orlenu z Lotosem

Były wicepremier był też pytany o działania ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. NIK wskazała bowiem w raporcie, że wydając zgody korporacyjne, minister "nie miał pełnej wiedzy o kosztach i korzyściach połączenia oraz o jego skutkach dla bezpieczeństwa paliwowego i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, podlegającej w wyniku połączenia przekształceniom własnościowym".

Steinhoff stwierdził, że w ogóle sobie tego nie wyobraża. - Rada Ministrów (...) akceptowała list intencyjny między Skarbem Państwa i Orlenem o zbyciu 53 procent akcji Lotosu na podstawie rekomendacji ministra aktywów państwowych. Ministrowie i Rada Ministrów, w tym również premier, ponoszą odpowiedzialność za tę transakcję, zarówno polityczną, jak i niewykluczone, że karną, bo przecież złamano ustawę o kontroli inwestycji zagranicznych przy okazji tej transakcji - mówił Steinhoff.

W związku z tym - jak podkreślał były minister gospodarki - "przypisywanie całej odpowiedzialności za fuzję Lotosu i Orlenu, za zniszczenie Orlenu, za podejmowanie decyzji niezgodnych z interesem Skarbu Państwa zarządowi Orlenu jest jakimś absurdem". - Zarząd Orlenu realizował pomysły, które aprobował rząd, czyli Rada Ministrów - wskazał.

Steinhoff zwrócił uwagę, że "Rada Ministrów nie zakwestionowała tej transakcji". - Przecież to na zdrowy chłopski rozum było nielogiczne, żeby sprzedawać aktywa, niszczyć dobrą firmę, w którą nie tak dawno zainwestowaliśmy ponad 10 miliardów złotych - wskazywał były wicepremier.

- Na etapie rozważania samego listu, akceptacji listu intencyjnego, czyli rozpoczęcia całej procedury, ten pomysł powinien być odrzucony w efekcie sugestii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komisja Europejska zrobiła to, co do niej należało, czyli chcieliśmy sobie wyrządzić szkodę, no to wyrządziliśmy ją na wiele pokoleń, bo przecież straty Skarbu Państwa są niesamowite - podsumował gość TVN24 BiS.

Orlen o ustaleniach NIK

Ustalenia zawarte w raporcie NIK są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak, w spółce od 2020 roku.

Jak oświadczył, raport NIK w zakresie, w którym dotyczy połączenia Orlenu z Grupą Lotos, "zawiera poważne błędy i posługuje się danymi, niemającymi nic wspólnego ze stanem faktycznym". Według niego raport NIK opiera się "na bliżej nieznanych materiałach", ponieważ izba nie kontrolowała Orlenu.

Czytaj także: Pełnomocnicy Orlenu mieli nie dopuścić do kontroli NIK

Fuzja Orlenu i Lotosu

W czerwcu 2022 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na fuzję z Grupą Lotos, wcześniej - zgodnie z wymogami KE - koncern przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu. Zdecydowano, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Jednocześnie Orlen zdecydował o sprzedaży Saudi Aramco 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Koncern ocenił, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP