Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24
wideo 2/3
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Lil Miquela ma 21 lat, piegi, grzywkę i zabawne kucyki. Mieszka w Los Angeles, ale uwielbia podróżować. Niedawno pojechała do Tokio, odwiedziła też kilka europejskich krajów.

W spocie Calvina Kleina całowała się z supermodelką Bellą Hadid, dla BMW reklamowała samochód elektryczny, a podczas Fashion Week współpracowała m.in. z Pradą.

Kilka lat temu znalazła się na liście 25 najbardziej wpływowych ludzi w internecie, przygotowanej przez magazyn "Time". 

Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Influencerka idealna?

Miquela mówi o sobie, że jest robotem, ale to nie do końca prawda. Jest influencerką stworzoną przy pomocy sztucznej inteligencji (AI). Jedną z pierwszych, bo jej konto na Instagramie powstało już osiem lat temu.

Nie czuje się samotna, bo na całym świecie ma wiele koleżanek - w Tokio jeździła metrem z Immą, nieco mniej popularną (266 tys. obserwujących) wirtualną postacią. Inna, Brazylijka Lu do Magalu, choć młodsza, przeskoczyła Miquelę w liczbie obserwujących (ma ich prawie 7 mln), wystąpiła też na okładkach lokalnych edycji "Vogue’a" i "Elle". 

A jak jest w Polsce? Temat wirtualnych influencerów rozwija się u nas powoli. Jedną z pierwszych postaci stworzonych przez AI jest tiktokerka Meta Queen, która w swoich filmikach przedstawia się jako "wirtualny człowiek".

- Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie do końca wie, jak się za to zabrać - komentuje Wojtek Kardyś, specjalista z dziedziny komunikacji internetowej i influencer marketingu. - Meta Queen wystąpiła w kampanii Douglasa. Moim zdaniem nie wyszło to dobrze, zabrakło pomysłu na wykorzystanie tej postaci - mówi.

W marcu ubiegłego roku na okładce polskiej edycji magazynu "Glamour" znalazła się wygenerowana przez AI influencerka Wero. 

"Czyżby po latach żmudnych poszukiwań wreszcie się udało? Znaleźliśmy influencerkę idealną? Nie splamiła się żadną skandalicznie hejterską wypowiedzią, wyznaje wartości, które są nam bliskie i - choć nie ma ciała - jest ambasadorką mądrze praktykowanej ciałopozytywności. Wróć. Nikogo nie znaleźliśmy. My ją sobie stworzyliśmy" - można było przeczytać na łamach pisma. A biuro prasowe informowało, że choć Wero nie istnieje, to chciałaby wywrzeć realny wpływ na świat.

Świata zmienić się jednak nie udało, a Wero zakończyła żywot po jednorazowym występie na okładce pisma. 

Alicja ma pomóc mamom

Jednak zdarzają się kreatywne pomysły na wykorzystanie szutcznej inteligencji.

Alicja założyła konto na Instagramie pod koniec stycznia. Pisała, że jest w 35. tygodniu ciąży i wraz z mężem czeka na narodziny pierwszego dziecka. W marcu ogłosiła, że na świat przyszła Helenka. Alicja była szczęśliwa i pełna nadziei. 

Ale to szybko się zmieniło. We wpisach Alicji coraz częściej można było przeczytać o ciągłym lęku, niewyspaniu i poczuciu wyobcowania. Składając życzenia z okazji świąt wielkanocnych, pisała: "Czuję się trochę jak ta babka z przepisu, w którym pomyliłam chyba wszystkie kroki: niedoskonała, z zakalcem w środku, polana lukrem i udekorowana niezgrabnie, żeby sprawiać pozory czegoś w dobrej formie. A tak naprawdę to do tej formy (macierzyństwa) chyba nigdy się nie dopasuję perfekcyjnie".

W komentarzach pocieszały ją inne matki. 

Aż w końcu, pod koniec kwietnia, Alicja przyznała się do czegoś. Na profilu pojawił się krótki filmik: "Ja i moja rodzina zostaliśmy wygenerowani przez sztuczną inteligencję" - powiedziała Alicja. "W ostatnich tygodniach w moich postach pisałam o moim pogarszającym się stanie psychicznym. Były to objawy depresji poporodowej" - dodała.

Na koniec postać ogłosiła, że na profilu będą odtąd pojawiały się treści dotyczące depresji poporodowej, przygotowane przez psychiatrę, psychologa i położną. 

- Myślę, że to był bardzo dobry pomysł, choć nie do końca wykorzystany zasięgowo - komentuje Kardyś. Konto "Alicja w krainie mam" obserwuje niespełna 4 tys. osób. Jego zdaniem zabrakło płatnej promocji i głosów "prawdziwych" influencerek, które pomogłyby rozpromować akcję.

Czyli bez człowieka ani rusz? Niekoniecznie.

Wirtualny influencer kilkadziesiąt razy tańszy

Jak szacuje "Harvard Business Review" osoba, którą w mediach społecznościowych obserwuje ponad milion osób, za sponsorowaną publikację na swoim profilu może otrzymać nawet 250 tys. dolarów. Współpraca z wirtualną influencerką jest znacznie tańsza - Lil Miquela z ponad dwukrotnie wyższą liczbą obserwujących, za taki wpis dostaje mniej niż 10 tys. dolarów. 

"Nie dotyczą ich przepisy, nie ma ograniczeń co do tego, ile godzin mogą pracować" - stwierdziła w rozmowie z serwisem "Built In" Sienna Santer, strateżka w agencji marketingowej Buttermilk. "Treści mogą być dostarczane znacznie szybciej, a od influencera AI można uzyskać dokładnie to, czego się chce, ponieważ nie ma on nic do powiedzenia. To kwestia zmiany kodu, a nie kontaktu z człowiekiem" - dodała.

Twórcy robota Reksio w rozmowie z reporterem Janem Niedziałkiem
Twórcy robota Reksio w rozmowie z reporterem Janem NiedziałkiemTVN24

Wojtek Kardyś zwraca uwagę, że takiego influencera łatwo można dostosować do potrzeb różnych rynków, na których funkcjonuje marka. - Potrzebujemy, żeby zaczął mówić po chińsku? Nie ma problemu. Raz stworzony influencer może być wykorzystany nieskończenie wiele razy - tłumaczy. - Oczywiście trzeba mieć zespół, który taką postać stworzy i będzie pracował nad jej dopasowaniem do różnych sytuacji. Ale dla marki to i tak duża oszczędność - dodaje.

Dzięki wirtualnym ambasadorom marki mogą też oszczędzić na próbach opanowania kryzysów wizerunkowych. Nad tworem AI można zachować pełną kontrolę. To dlatego sięgają po nie firmy, które sparzyły się przy współpracy z ludźmi. Jak duński producent biżuterii Pandora, który po zakończeniu współpracy z Zhang Zhehanem (aktor miał "zranić uczucia chińskiego narodu" fotografując się w japońskiej świątyni) podpisał kontrakt z wirtualną influencerką SAM.

W 2021 podobnie postąpiła marka Bulgari, gdy jej ambasador, piosenkarz Kris Wu, został oskarżony o napaść seksualną. Firma pożegnała się z Wu, a do kampanii promującej torebki zaprosiła Ling, chińską wirtualną influencerkę.

W 2022 r. rynek wirtualnych influencerów w Chinach był wart 1,8 mld dolarów, szacuje się, że w przyszłym roku wygenerowani przez sztuczną inteligencję ambasadorzy marek będą stanowili 10 proc. rynku influencerskiego w Państwie Środka..

A gdzie autentyczność?

Ale wykorzystanie stworzonych przez sztuczną inteligencję postaci budzi też rozmaite wątpliwości. Influencer to z założenia ktoś, z kim możemy się utożsamić. Kiedy poleca krem ma za zadanie przekonać obserwujących, że produkt naprawdę działa. Trudno zaufać poleceniom postaci, której cera może się poprawić za pomocą jednego kliknięcia myszki.

- W badaniach ludzie powtarzają, że autentyczność i naturalność to ważne cechy influencerów - komentuje Kardyś. 

Eksperta niepokoją także doniesienia o rozwoju technologii deepfake. Wystarczy krótkie nagranie, by przy pomocy AI stworzyć przekonującą imitację głosu danej osoby. Powstają fałszywe filmiki z wykorzystaniem wizerunku znanych osób.

- Mieliśmy już takie reklamy, w których Robert Lewandowski polecał zainwestowanie w jakiś biznes. To znaczy nie polecał, bo to nie był on - mówi Kardyś. Takich sytuacji może być coraz więcej.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl