Trwa postępowanie konkursowe w sprawie prezesa Orlenu. Tak jak obiecaliśmy, wszystkie spółki Skarbu Państwa, te kluczowe, będą objęte takimi postępowaniami - stwierdził w czwartek w TVN24 minister aktywów państwowych Borys Budka. Jak przypomniał, w konkursie na szefa paliwowego giganta zgłosiło się ponad dwustu kandydatów.
Borys Budka, minister aktywów państwowych, został zapytany w "Kropce nad i" o to, kiedy poznamy nowego prezesa Orlenu.
- Trwa postępowanie konkursowe. Tak jak obiecaliśmy, wszystkie spółki Skarbu Państwa, te kluczowe, będą objęte takimi postępowaniami. Zarząd Orlenu składa się z kilku osób, które zostały oddelegowane przez radę nadzorczą, funkcjonuje normalnie, natomiast rada nadzorcza (dopiero) kończy postępowanie, ponieważ zgłosiło się ponad 200 osób - wyjaśnił minister aktywów państwowych. Dodał, że "wybór będzie po przesłuchaniu wszystkich" oraz ważne jest, aby jedna z najważniejszych polskich spółek miała profesjonalny zarząd.
Pytany, kiedy poznamy nowego prezesa Orlenu, minister odpowiedział: - Myślę, że w przyszłym tygodniu. Nie rozmawiałem jeszcze z przewodniczącym rady (nadzorczej) profesorem (Wojciechem) Popiołkiem, czy będą podejmować tę decyzję, ale wszystko wskazuje na to, że powinni być gotowi.
"Do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń ze strony pana premiera"
Na pytanie o to, czy decyzja o wyborze nowego prezesa Orlenu będzie skonsultowana z premierem, szef MAP odpowiedział, że "pan premier Donald Tusk nie ingeruje w sprawy kadrowe spółek Skarbu Państwa".
- Ale oczywiście o takich kwestiach, jak na przykład przedstawiciele w radzie nadzorczej, to ja zawsze informuję, kogo Skarb Państwa wskazuje. Ważne jest, aby były to osoby kompetentne, odpowiednie i do tej pory nie miałem żadnych zastrzeżeń ze strony pana premiera - powiedział Borys Budka.
- Pan premier z pewnością dowie się, tak jak każdy z nas, o decyzji rady nadzorczej w odpowiednim czasie. Natomiast mogę zapewnić, że jeżeli już rada nadzorcza będzie chciała przedstawić tę krótką listę, to oczywiście pan premier zostanie poinformowany również o tym, bo to jest oczywiste przy strategicznych spółkach Skarbu Państwa - przekazał minister aktywów państwowych.
Zmiany w Orlenie
Na początku marca Orlen informował, że w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym wyboru 9 członków zarządu Orlenu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek. Jak wtedy podawano, w tygodniu następującym po 18 marca rada nadzorcza zamierzała dokonać wyboru członków zarządu Orlenu. Później poinformowano, że proces wyboru nowych członków i członkiń zarządu spółki może się "nieznacznie" wydłużyć.
W połowie lutego rada nadzorcza Orlenu ogłosiła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa, dwóch wiceprezesów oraz sześciu członków zarządu.
6 lutego Witold Literacki, powołany przez ministra aktywów państwowych do zarządu Orlenu, został powołany przez radę nadzorczą na funkcję pełniącego obowiązki prezesa spółki.
Grupa Orlen to spółka akcyjna, multienergetyczny koncern, w którym Skarb Państwa ma 49,9 proc. akcji. Posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, zajmuje się też wydobyciem węglowodorów i produkcją energii elektrycznej. Rozwija segment OZE i planuje rozwój energetyki jądrowej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo/Shutterstock