Alan Beroud został nowym prezesem Polskich Kolei Państwowych. Decyzję w tej sprawie podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki. Wcześniej tego dnia ze stanowiska szefa PKP został odwołany Krzysztof Mamiński.
Polskie Koleje Państwowe podały w komunikacie, że walne zgromadzenie spółki w piątek dokonało zmian w zarządzie tej spółki. "Zmiany objęły cały skład Zarządu PKP S.A. Odwołani zostali Krzysztof Mamiński – prezes zarządu oraz Andrzej Olszewski, Krzysztof Golubiewski, Rafał Zgorzelski, Ireneusz Maślany – członkowie zarządu" - czytamy.
Jednocześnie do zarządu spółki weszły następujące osoby: Alan Beroud, który objął funkcję prezesa zarządu oraz Paweł Lisiewicz, Dariusz Grajda i Andrzej Bułczyński, którzy objęli funkcje członków zarządu.
Kim jest Alan Beroud
Spółka poinformowała w komunikacie, że Alan Beroud "jest managerem z wieloletnim doświadczeniem, również w branży kolejowej". Zwrócono uwagę, że Beroud jako prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej był odpowiedzialny za realizację największego w historii projektu inwestycyjnego spółki, rozszerzającego park taboru o 21 nowych pojazdów o wartości 668 mln zł.
"Jednocześnie posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami o znaczeniu strategicznym dla kraju, jak budowa terminala LNG, podziemne magazyny gazu w Wierzchowicach oraz kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie" - czytamy.
Jak dodano, Beroud zarządzał także spółkami handlowymi w branży budowlano-konstrukcyjnej.
Nadzór ministra infrastruktury
W komunikacie przypomniano, że zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 15 marca br. nadzór właścicielski nad Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. został powierzony ministrowi infrastruktury Dariuszowi Klimczakowi.
Wcześniej była to kompetencja ministra aktywów państwowych Borysa Budki.
Polskie Koleje Państwowe S.A. są spółką dominującą w Grupie PKP. To jeden z największych w Polsce zarządców nieruchomości – gruntów, budynków, budowli i lokali mieszkalnych. Majątek PKP S.A. stanowią zarówno obiekty pełniące funkcje związane z obsługą transportu kolejowego, jak i nieruchomości o innym charakterze. PKP są właścicielem około 90 proc. czynnych dworców kolejowych.
W skład Grupy PKP wchodzą takie spółki jak przewoźnicy PKP Cargo, PKP LHS, PKP Intercity, SKM w Trójmieście, PKP Informatyka czy PKP TELKOL.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PKP