Na Orlenie "zatankujesz" prąd. Koncern rozpoczyna współpracę z Teslą

Z kraju

tvn24bis.pl | OrlenPierwszy Supercharger do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych już w Polsce.

PKN Orlen rozpoczyna współpracę z z amerykańskim producentem samochodów elektrycznych Tesla Motors. Wkrótce na niemieckich stacjach Star, a następnie stacjach Orlen w Polsce i w Czechach pojawią się punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Jak informuje koncern, pierwsze punkty ładowania elektrycznego oddane zostaną do użytku do końca sierpnia na należących do ORLEN Deutschalnd, stacjach marki Star. "Obiekty w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii - Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii, przy granicy z Polską, są obecnie wyposażane przez firmę Tesla w najszybsze na świecie porty służące do ładowania elektrycznego maksymalnie do 4 samochodów. Punkty „Supercharger” umożliwiają bezkosztowe doładowanie aut Tesla Model S w niecałe 30 minut, co pozwala na przejechanie nawet 270 kilometrów. W 40 minut możliwe jest już naładowanie 80 proc. baterii, a w 75 minut - 100 proc. Pojedyncze doładowanie baterii pozwala na przejechanie do 460 km" - czytamy.

Długa analiza

Jak podkreśla Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN, koncern "od lat z zainteresowaniem przygląda się najnowszym trendom i rozwijamy innowacyjne segmenty biznesowe".

- Nie ulega wątpliwości, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych. Naszą odpowiedzią na nadchodzące zmiany jest podjęta właśnie współpraca z liderem w segmencie aut elektrycznych, firmą Tesla. To kolejny krok w kierunku budowy naszej przewagi konkurencyjnej i ukłon w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych - zaznacza Podstawa.

Kiedy w Polsce?

Orlen informuje też, że równolegle trwają analizy dotyczące uruchomienie testowych stacji do ładowania samochodów w Polsce i Czechach. Ostateczne decyzje podjęte zostaną do końca tego roku.

Obecnie na świecie sprzedaje się rocznie około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych, a światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tysięcy obiektów, z czego w Europie – 22 tysiące. Według ekspertów w 2020 roku światowa sprzedaż w tym segmencie wyniesie 7 milionów samochodów rocznie, co stanowi 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych, a liczba punktów doładowań wzrośnie do kilku milionów.

Orlen będzie współpracował z TesląOrlen

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Orlen