"Biznesowe Oscary" rozdane. Zobacz, kto sięgnął po nagrody

Z kraju

Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek SzwajcowskiTVN24 BiS
wideo 2/11

Paweł Marchewka, profesor Krystian Jażdżewski oraz dr Monika Sajkowska - to laureaci 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Nagrodą Specjalną uhonorowano zaś profesora Jana Madeya.

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w warszawskim Ufficio Primo po raz szósty zostały wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Szósta edycja konkursu odbywa się w 25. rocznicę powstania pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców.

Gry na tronie

Laureatem nagrody w kategorii Sukces został Paweł Marchewka. - Dwadzieścia lat temu, kiedy stawialiśmy wszyscy na polską kreatywność, wierzyliśmy w to, że kiedyś Polacy będą w stanie konkurować na rynkach zachodnich. Wtedy ciężko było jednak to sobie wyobrazić, ale dzisiaj Polacy są wśród najlepszych. Polskie gry są zaliczane do najlepszych na świecie i to ogromny powód do dumy - podkreślał założyciel i prezes firmy Techland.

Firma zatrudnia obecnie ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak "Dead Island" i "Dying Light", w które zagrało już ponad 20 milionów graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów twórców gier akcji z otwartym światem.

Unikalna metodologia

W kategorii Wizja i Innowacje zwycięzcą został natomiast profesor Krystian Jażdżewski. Laureat, wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych, opartych na sekwencjonowaniu genomowym.

- To bardzo poruszający moment. W Polsce co trzecia osoba choruje na raka. Szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Testy genetyczne oceniają ryzyko zachorowań i wskazują co zrobić, żebyśmy nie chorowali lub żebyśmy rozpoznali chorobę wcześnie, kiedy możemy ją w pełni wyleczyć - podkreślał.

- W Polsce jest nawet milion osób o podobnie wysokim, jak u Angeliny Jolie, ryzyku zachorowania. Naszym marzeniem jest, aby znaleźć je wszystkie i powiedzieć co zrobić żeby nie zachorować lub wykryć chorobę wcześnie - podkreślał profesor Krystian Jażdżewski.

Działalność społeczna

W kategorii „Działalność społeczna" Laureatką 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta została dr Monika Sajkowska prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, wcześniej działającej pod nazwą „Dzieci Niczyje”, której misją od ponad 26 lat jest dążenie, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.

Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja otwiera wkrótce w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, pierwsze w Polsce specjalistyczne placówki dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci znajdą kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

Nagroda Specjalna

Nagrodę Specjalną uhonorowano profesora Jana Madeya, który jest ojcem sukcesów polskich informatyków w licznych, prestiżowych zawodach informatycznych na całym świecie. Dzięki niemu Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia na świecie, spośród blisko 2,5 tysiąca biorących udział, od 1994 roku co roku kwalifikuje się do światowych finałów najbardziej prestiżowego, organizowanego nieprzerwanie od trzydziestu lat, uniwersyteckiego konkursu programistycznego ACM ICPC. W tych zawodach trenowany przez niego zespół dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 2003 w Beverly Hills i w 2007 w Tokio), raz wicemistrzostwo świata (w 2012 w Warszawie), zaś co roku przez ponad dwadzieścia lat zajmuje czołowe pozycje, w pierwszej dziesiątce na świecie.

Prof. Jan Madey jest m.in. twórcą i członkiem Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, członkiem prestiżowych Association for Computing Machinery, Institute of Electrical and Electronics Engineers oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od wielu lat jest też Przewodniczącym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Laureaci nagrody

Wszyscy Laureaci 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert. Laureatka nagrody za "Działalność społeczną" dr Monika Sajkowska otrzymała także nagrodę finansową w wysokości 100 tys. złotych.

- Kolejny raz Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta stają się inspiracją dla wielu polskich przedsiębiorców. Trzeba działać i wierzyć w swoje biznesowe marzenia. Trzeba umieć dawać siebie innym, bo tylko tacy ludzie mogą osiągnąć sukces i zmieniają rzeczywistość wokół siebie, czego doskonałym przykładem są Laureaci tegorocznej edycji Nagrody PRB - powiedział Wojciech Kostrzewa Przewodniczący Kapituły 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Biznesowe Oscary

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień wręczanych najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. Uroczysta Gala z udziałem blisko pół tysiąca znamienitych gości miała wyjątkowy charakter, bowiem w 2017 roku Polska Rada Biznesu obchodzi swoje 25-lecie. Gala transmitowana na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24BIS była okazją do przypomnienia szerokiemu gronu odbiorców historii i osiągnięć tej organizacji.

Mecenasami 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta były: Grupa Adamed, ITI Holdings oraz Fundacja VRP. Partnerem Nagrody PRB im. Jana Wejcherta jest Euler Hermes, który bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie nominowane podmioty pod względem moralności płatniczej i wydał Finalistom pozytywną opinię. Partnerami medialnymi tegorocznej edycji są TVN, TVN24, TVN24BIS oraz "Puls Biznesu" i "Rzeczpospolita".

Informacje na temat Laureatów i Finalistów wszystkich sześciu edycji Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta dostępne są na stronie internetowej: www.nagrodaprb.pl.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: