Zobacz, do kogo trafiły "biznesowe Oscary". Relacja z finałowej gali

[object Object]
Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek SzwajcowskiTVN24 BiS
wideo 2/11

Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna - to trzy kategorie, w których przyznano nagrody 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Laureatem Nagrody Specjalnej został profesor Jan Madey.

20:55

Na koniec gali jako ostatnia głos zabrała Dominika Kulczyk.

- Nagroda imienia Jana Wejcherta jest o zmienianiu świata, o wykuwaniu nowoczesnej przedsiębiorczości, społeczeństwa obywatelskiego i ludzkiej odpowiedzialności za innych. Dlatego tato ją współtworzył, był jej dobrym duchem. Tato kochał ludzi, pamiętam, jak dopingował nas do powołania fundacji, a potem zagrzewał żeby popychać kolejne kostki dobroczynnego domina. Ciągle powtarzał: bycie silniejszym, bogatszym, oznacza tyle, że wobec świata mamy więcej obowiązków. Dlatego pieniądz jest narzędziem do zmiany na lepsze. Drodzy goście w kontekście tych słów z okazji 25-lecia powstania polskiej Rady Biznesu wzorem najbogatszych na świecie, my polscy przedsiębiorcy zacznijmy dzielić się majątkiem. Już dzisiaj zacznijmy szlachetną rywalizację, która zmierzy się z biedą, głodem, wykluczeniem, bezdomnością. Wierzę, że apel nie pozostanie bez odzewu i tylko po to żeby ośmielić do dzielenia się innych, głośno deklaruję: przekażemy z Sebastianem 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce - powiedziała.

Wystąpienie Dominiki Kulczyk
Wystąpienie Dominiki KulczykTVN24 BiS

- Jeśli nie my, wy, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Wasz ruch, domino dobroczynności czeka - dodała Dominika Kulczyk.

20:50

Nagrodę w imieniu ojca odebrał syn profesora Madeya. - Tato jestem naprawdę z Ciebie dumny - podkreślił w przemówieniu.

Syn profesora Jana Madeya
Syn profesora Jana MadeyaTVN24 BiS

20:47

Nagrodą Specjalną uhonorowano profesora Jana Madeya. - Marzy mi się żeby w Polsce było więcej takich osób - podkreśla Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta.

20:46

Czas na ogłoszenie laureata Nagrody Specjalnej.

20:42

Zwycięzcą w kategorii Działalność Społeczna jest Monika Sajkowska, założycielka Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Przemówienie Moniki Sajkowskiej
Przemówienie Moniki SajkowskiejTVN24 BiS

20:36

Nominowanymi do nagrody w ostatniej kategorii są:

Jan Mela - pomysłodawca, fundator i zarazem prezes Fundacji "Poza Horyzonty", której działalność bazuje na osobistych i rodzinnych doświadczeniach Jaśka.

Dr Monika Sajkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) działa od ponad 25 lat. Misją fundacji jest dążenie do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.

Dziewuchy Dziewuchom - to szeroki oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych.

20:35

Ostatnia kategoria to Działalność Społeczna.

20:33

- To bardzo poruszający moment. W Polsce co trzecia osoba choruje na raka, szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny, testy genetyczne oceniają ryzyko zachorowań i wskazują co zrobić żebyśmy nie chorowali lub żebyśmy rozpoznali chorobę wcześnie, kiedy możemy ją w pełni wyleczyć. W Polsce jest nawet milion osób o podobnie wysokim, jak u Angeliny Jolie, ryzyku zachorowania Naszym marzeniem jest, aby znaleźć je wszystkie i powiedzieć co zrobić żeby nie zachorować lub wykryć chorobę wcześnie - mówi profesor Krystian Jażdżewski.

Przemówienie profesora Krystiana Jażdżewskiego
Przemówienie profesora Krystiana JażdżewskiegoTVN24 BiS

20:30

Zwycięzcą w kategorii Wizja i Innowacje jest profesor Krystian Jażdżewski.

20:26

Nominowanymi do nagrody w kategorii Wizja i Innowacje są:

Marcin Beme - założyciel i prezes Audioteki, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia.

Prof. Krystian Jażdżewski - wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym.

Miron Mironiuk - założyciel Cosmose i pomysłodawca technologii OMNIcookie, która wprowadziła pojęcie tzw. ciasteczek offline, za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie.

20:24

Następna kategoria to Wizja i Innowacje.

20:22

Przemówienie Pawła Marchewki:

Przemówienie Pawła Marchewki
Przemówienie Pawła MarchewkiTVN24 BiS

20:22

- Dziękuję za nagrodę i zaufanie. Jest ważna dla całej branży gier komputerowych. Polskie gry są zaliczane do najlepszych na świecie - mówi Paweł Marchewka, założyciel i prezes firmy Techland.

20:20

Zwycięzcą w kategorii Sukces jest Paweł Marchewka.

20.18

Za chwilę na scenie pojawi się zwycięzca w kategorii Sukces.

20:16

Trwa prezentacja kandydatów. Nominowanymi do nagrody są:

Paweł Marchewka - założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z największych i najbardziej uznanych na świecie producentów gier komputerowych.

Jacek Sarnowski - współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat prezes zarządu Porta KMI Poland, specjalizującej się w produkcji drzwi.

Jan Szynaka - to nie tylko właściciel firmy Szynaka Meble, ale przede wszystkim utalentowany przedsiębiorca, który niewielki, przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową.

20:14

Przed nami pierwsza kategoria - Sukces.

20:12

Na scenie przemawia Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta.

20:06

- 25 lat temu, kiedy powstawała Polska Rada Biznesu nie byliśmy jeszcze częścią Unii Europejskiej. Mieliśmy jeden z najniższych dochodów narodowych spośród obecnych członków. Dziś jesteśmy w Unii szóstą najsilniejszą gospodarką z niezwykłym tempem wzrostu - mówi prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Szwajcowski.

Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Szwajcowski
Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek SzwajcowskiTVN24 BiS

20:04

Gospodarzem finałowej gali jest prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Szwajcowski.

20:02

Galę prowadzą Magdalena Mołek i Piotr Kraśko.

20:01

Gala już ruszyła. Finał 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta odbywa się w 25. rocznicę powstania PRB.

W tegorocznej edycji "biznesowych Oscarów", jak często określa się przyznawane od 2012 roku Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Z grona kilkuset nominowanych osób Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety gospodarcze, naukowe, kulturalne, a także członkowie rodziny patrona nagrody, wyłoniła dziewięciu finalistów.

POZNAJ FINALISTÓW 6. EDYCJI NAGRODY PRB IM. JANA WEJCHERTA

Wartości, które przyświecają Nagrodzie, ujęte są w trzech słowach: Wierzyć. Działać. Dawać.

Wartości te odpowiadają trzem kategoriom, w których przyznawana jest Nagroda: kategoria Sukces - dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, kategoria Wizja i Innowacje – dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria Działalność Społeczna - dla osób, które swoją pracą i chęcią niesienia pomocy innym, budują systemowe rozwiązania pomagające tysiącom ludzi.

25 lat Polskiej Rady Biznesu

Finał 6. edycji Nagrody PRB im. Jana Wejcherta odbywa się w 25. rocznicę powstania PRB, pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców. Będzie dzięki temu okazją do spojrzenia na historię polskiej przedsiębiorczości przez pryzmat działalności PRB, której współzałożycielem i pierwszym prezesem był Jan Wejchert. Nagrody PRB to naturalne rozwinięcie idei, która stała u podstaw powołania tej organizacji. Ideą przewodnią 6. edycji Nagrody jest "Polska w Europie, Europa w Polsce". W 2017 roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz podpisania traktatu z Maastricht, które są fundamentem rozwoju europejskiej gospodarki, a także polskiej przedsiębiorczości, jako nieodłącznej części europejskiego rynku.

Idea Nagrody PRB im. Jana Wejcherta oparta jest na poszukiwaniu ludzi, którzy swoimi postawami i działaniami odwzorowują najlepsze cechy polskich przedsiębiorców, którzy, tak jak patron nagrody, nie tylko potrafią osiągać sukces, ale są odważni i zdeterminowani w realizacji swoich wizji. Bardzo ważną rolę odgrywa kategoria "Działalność Społeczna", bo docenia ona ludzi, którzy bezinteresownie, nie licząc na poklask, pomagają potrzebującym i zmieniają świat na lepsze. Laureat nagrody w tej kategorii oprócz statuetki otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET