TVN24 Biznes | Z kraju

Wątpliwości wokół poprawki Kukiz'15 do lex anty-TVN. Jest odpowiedź Biura Legislacyjnego

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Poseł Wojciech Król złożył wniosek formalny o przerwę
Poseł Wojciech Król złożył wniosek formalny o przerwęTVN24
wideo 2/6
TVN24Poseł Wojciech Król złożył wniosek formalny o przerwę

Projekt ustawy anty-TVN wrócił do sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Podczas środowego posiedzenia poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król poinformował, że otrzymał odpowiedź z Biura Legislacyjnego w sprawie poprawki Kukiz'15. Opinia dotyczy interpretacji pojęcia bezpośredniego lub pośredniego udziału Skarbu Państwa. Kukiz'15 zaproponowało, by wykluczyć możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa oraz spółki zależne.

W środę posłowie zajmowali się projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nazywanym lex anty-TVN. PiS-owski projekt w zgodnej opinii komentatorów wymierzony jest w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

Lex anty-TVN

W związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt lex anty-TVN został odesłany do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

RELACJA Z KOMISJI W TVN24.PL >>>

Podczas środowego posiedzenia komisji pojawił się wniosek o co najmniej dwutygodniową przerwę w posiedzeniu. Powodem jest kwestia związana z interpretacją poprawki autorstwa Kukiz'15, która ma wykluczyć możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa oraz spółki zależne. Wojciech Król z Koalicji Obywatelskiej pod koniec lipca zwrócił się z pytaniem do Biura Legislacyjnego Sejmu, "czy spółka córka tak zwana, czy spółka zależna od spółki Skarbu Państwa w świetle przepisów jest spółką Skarbu Państwa, czy nie?".

Poseł KO poinformował podczas środowego posiedzenia, że otrzymał odpowiedź z Biura Legislacyjnego. - Panie przewodniczący, chciałbym złożyć wniosek formalny o przerwę, przynajmniej o dwa tygodnie - może wystarczy ten czas - ponieważ dostałem przed chwilą do rąk opinię z Biura Legislacyjnego i chciałbym po pierwsze, na spokojnie ją przeanalizować, zapoznać się z jej treścią w sposób szczegółowy. Natomiast już po przeczytaniu, tak na szybko tej opinii, rodzą się kolejne pytania - podkreślił Wojciech Król. Wniosek o przerwę został jednak odrzucony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spółki z udziałem Skarbu Państwa

Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że poprawka zgłoszona przez Kukiz'15 nie zawiera w treści pojęcia "spółka córka czy spółka zależna", tylko pojęcie "spółka z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". "Spółka taka oznacza spółkę prawa handlowego, w której Skarb Państwa posiada udziały lub akcje, przy czym nie musi być to udział większościowy" - czytamy w odpowiedzi.

Jak wyjaśniono, spółki z udziałem Skarbu Państwa to kategoria obejmująca" jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem; spółki z większościowym lub mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa.

Biuro Legislacyjne podkreśliło, że spółki z udziałem Skarbu Państwa "to wyłącznie spółki z bezpośrednim udziałem kapitałowym Skarbu Państwa". Jednocześnie zwrócono uwagę, że "pojęcie 'udziału pośredniego Skarbu Państwa' nie zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (ani w projekcie nowelizacji) tylko w art. 11 a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych".

Biuro Legislacyjne - opinia

W ocenie Biura Legislacyjnego użyte w poprawce Kukiz'15 "sformułowanie zakazujące nabywania udziałów przez 'spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa' na gruncie wykładni literalnej wydaje się oznaczać, iż nawet mniejszościowy udział Skarbu Państwa w spółce oraz nawet mniejszościowy udział Skarbu Państwa w spółce, która posiada mniejszościowe udziały w innej spółce, będzie determinował objęcie tych spółek wynikającym z omawianego projektu zakazem przejmowania w celu zbycia lub nabywania udziałów lub akcji spółki od osoby zagranicznej lub spółki zależnej, o których mowa w art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji".

"Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że w przypadku sporu ocena ważności czynności prawnej nabycia udziałów lub akcji (...), w przypadku wejścia w życie rozpatrywanego projektu ustawy, będzie dokonywana przez sąd" - przypomniano w odpowiedzi.

Opinia - jak czytamy - została zaakceptowana przez wicedyrektora Biura Legislacyjnego Macieja Lewandowskiego.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości