TVN24 Biznes | Z kraju

Ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku. Premier podaje termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/8
TVN24Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie

Chcemy w czerwcu wyjść z ustawą podwyższającą kwotę wolną od podatku do poziomu jednego z najwyższych w Europie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ocenił ponadto, że w najbliższych miesiącach produkcja przemysłowa w kraju powinna być "znakomita".

- W najbliższym czasie przedstawimy dobre, bardzo dobre warunki funkcjonowania tej gospodarki w kontekście Polskiego Ładu w szczegółach. Chcemy już w czerwcu wyjść z ustawą, która daje kwotę wolną od podatku jedną z najwyższych w Europie, a była jedną z najniższych w Europie - przekazał.

Premier wskazał, że po zmianach kwota wolna od podatku w Polsce będzie wyższa niż we Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Danii.

15 maja w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in. 7 procent PKB na zdrowie, podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zmiany w składce zdrowotnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Premier: 500 tysięcy nowych miejsc pracy

Szef rządu podczas piątkowej wizyty w firmie Novo Pak na Mazowszu podkreślił, że z ogromną przyjemnością może zakomunikować, że "mamy w kwietniu rekordową produkcję przemysłową na poziomie ponad 44 proc."

Premier wskazał, że jest to odbicie po zeszłym roku, ale i tak "przez najbliższe miesiące będziemy obserwowali znakomite wyniki produkcji przemysłowej".

Mateusz Morawiecki dodał, że polska gospodarka jest u progu wyjścia z czasów pandemii COVID-19.

- Polski Ład to utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. A my udowodniliśmy, nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że potrafimy wspierać przedsiębiorców i rynek pracy w taki sposób, że pracy jest dzisiaj najwięcej w historii III Rzeczpospolitej, i oby tak zawsze było, i tak będzie - powiedział premier.

Szef rządu przyznał, że "dzisiaj wyjście w świat po COVID-19 musi się odbyć z tym państwowym dopalaczem i z państwowym wsparciem w postaci rożnego rodzaju polityk".

Jak mówił, chodzi m.in. o wsparcie kredytowe, eksportowe, finansowanie ekspansji zagranicznej, utrzymanie finansowania wsparcia prototypów, wsparcie badań i rozwoju, korzystne rozliczanie badań oraz Estoński CIT.

- Polski Ład to nowa propozycja po COVID-19 tworzenia setek tysięcy nowych, wysokopłatnych miejsc pracy, takich na których cała nasza gospodarka będzie oparta - na wysokiej jakości pracy, dobrze i bardzo dobrze zarabiających pracowników i dobrze zarabiających przedsiębiorców - mówił szef rządu.

Podkreślił, że razem z polskim państwem "udało się nam przechować, utrzymać miejsca pracy i dzisiaj tworzyć nowe miejsca pracy"

"Podatkowe fair play"

Morawiecki, podczas wizyty w firmie Novo-Pak na Mazowszu powiedział, że "po pandemii wszystkie firmy chcą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania i widzą, że sytuacja się zmieniła".

Jak wyjaśnił, z rozmów z przedstawicielami wizytowanej spółki wynika, że pandemia przyniosła liczne problemy, takie jak np. "pozrywane łańcuchy dostaw".

- Staramy się dopomóc polskim przedsiębiorcom. Utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rynków zbytu - to była nasza filozofia przez te 12, 14 miesięcy w pandemii, która naruszyła podstawy finansowe i funkcjonowania bardzo wielu polskich firm - powiedział szef rządu.

- W ogromnym stopniu udało się to zrobić. Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. To jest najlepszy dowód przechowania tej największej wartości, jaką są polscy pracownicy - dodał.

- Nowe wyjście po pandemii wymaga planu i my ten plan mamy - zadeklarował Morawiecki. - To jest Polski Ład, w obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one będą jedne z najniższych w UE, ale wiemy też, że one muszą być sprawiedliwe - zaznaczył premier. - Wiemy też, że bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, niemieckie czy włoskie. Każdy, kto zna biznes, doskonale wie, jak państwo pomaga - stwierdził.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości