Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPO
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPOTVN24
wideo 2/7
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPOTVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W poniedziałek, 15 kwietnia, do Polski dotarł pierwszy przelew w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 mld euro, to jest około 27 mld zł. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

- To jest powód do radości, oczywiście to są środki nie ministerstwa, tylko wszystkich polskich obywateli. Niemniej jest to największy w historii naszego członkostwa w UE jednorazowy taki wpływ na konta, więc naprawdę jest powód do satysfakcji. Oczywiście inwestowanie tych środków już trwa, dlatego że nie ma czasu do stracenia, mamy dwa lata opóźnienia, ogromnie dużo, to bardzo boli - powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz.

Czyste Powietrze

Na początek środki z KPO trafią do programu Czyste Powietrze. - I co bardzo ważne, żeby w ramach tego programu - to jest wymiana środków ogrzewania, instalowanie solarów, pomp ciepła - żeby te wszystkie nowe technologie, które ludzie kupują, a z tych (unijnych) środków otrzymują wsparcie, żeby to były dobre technologie - powiedziała minister.

- Żeby ludzie, mówiąc kolokwialnie, nie kończyli na jakiejś chińszczyźnie, która się za moment zepsuje, żeby to były najwyższej jakości technologie. Zarówno pompa ciepła, jak i ocieplenie. I wtedy to wszystko działa. Ten program, nowe Czyste Powietrze jest zmieniony, ale oczywiście kierunek jest taki, żeby wesprzeć obywateli, żeby rachunki były mniejsze i żeby to wszystko było bardziej efektywne - dodała.

Koniec internetowych białych plam

Kolejnym projektem, który ma zostać zrealizowany za pomocą środków z Krajowego Planu Odbudowy, jest szerokopasmowy internet na terenie całego kraju.

- To jest naprawdę bardzo znaczący projekt z KPO, docelowo taka jest ambicja, żeby w ogóle nie było białych plam na mapie Polski. Żeby wszędzie docierał szerokopasmowy internet. To się już dzieje, ten program trwa, trwają inwestycje. Tak jak KPO się kończy w 2026 roku, tak i ten projekt musi się do tego momentu skończyć. Czy to się uda, tu jest znak zapytania, jak przy wszystkim, bo przez dwa lata nic się nie działo. To prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji i jest ogromne przyśpieszenie i pełna ambicja, że te środki zagospodarować - powiedziała ministra.

Nowe miejsca w żłobkach

Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że "niesamowitym projektem rozwojowym" jest planowane utworzenie ponad 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach.

- Na to są fundusze i oczywiście to też jest proces, to się dzieje we współpracy z samorządami. To jest zarówno remont, jak i budowa, tak żeby te nowe miejsca w żłobkach były. Ponad 40 procent gmin w Polsce ciągle nie ma żłobka. To oznacza, że ciągle rodzice nawet jeżeli chcą, to po prostu nie mają wyboru. Nie mogą wysłać i nie mogą wrócić do pracy. Ta aktywizacja zawodowa rodziców jest ważna i w tym kierunku idzie projekt - powiedziała ministra.

Wsparcie dla rolnictwa

Ministra funduszy i polityki regionalnej wskazała, że bardzo duże środki mają zostać przekazane na "unowocześnienie małych i średnich przedsiębiorstw w rolnictwie".

- To jest rolnictwo precyzyjne, ekologiczne, przetwórstwo rolne, wszystko to, co powoduje, że polskie rolnictwo staje się nowoczesne, bardziej konkurencyjne w Polsce i Europie - wyjaśniła. Zapytana o to, czy to zakończy protesty rolników, stwierdziła, że "to jest trochę pytanie do rolników". - Mam nadzieję, że dostrzegają, że te środki idą, co więcej, my prowadzimy teraz rewizję KPO i przesuwamy dodatkowe pieniądze także na to - dodała.

Rewizja KPO

Rząd Donalda Tuska chce wprowadzić zmiany do KPO, którego projekt do KE wysłał niemal trzy lata temu Mateusz Morawiecki. Ministra Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że za hasłem rewizji KPO kryje się "całościowy plan inwestycji i reform", na które mają zostać przyznane Polsce z UE środki. Tak by efektem końcowym w kraju "była duża zmiana strukturalna".

- Teraz te dwa lata opóźnienia powodują, że inwestycje były w stagnacji, reformy się nie działy i my teraz musimy to bardzo szybko nadrabiać. Rewizja to jest przesunięcie do przodu, na ile się da, tych finalnych terminów inwestycji i reform, żeby po prostu zdążyć, ale także (to ma być) zmiana jakościowa. Po prostu kierujemy środki tam, gdzie uważamy, że one rozwojowo są kluczowe. I tutaj (takim pomysłem jest) ocieplanie wielorodzinnych budynków. Do tej pory cały czas była mowa o jednorodzinnych, to też jest bardzo ważne, ale przecież wielu ludzi mieszka w kamienicach, mieszka w blokach i też tego potrzebują - wyjaśniła.

Ministra dodała, że bardzo duży nacisk jest kładziony na to, by "doszło do wielkiego projektu inwestycyjnego, jakim są elektrownie wiatrowe na Bałtyku, bo to jest przyszłość polskiej energetyki".

Dwa lata opóźnienia

Pełczyńska-Nałęcz zapytana o to, czy sądzi, że są jeszcze "granice politycznego kłamstwa, czy nie ma już granic" w kontekście tego, że były premier Mateusz Morawiecki, a także politycy PiS-u twierdzą, że opóźnieniu w napływie środków z KPO do Polski winna jest Platforma Obywatelska, stwierdziła, że mamy do czynienia z "ogromną polityczną nieodpowiedzialnością".

- Bo jednak są środki, (one) należą się obywatelom, bo jesteśmy w Unii Europejskiej i te środki rząd (PiS) blokuje. Nie składa nawet wniosku, wdaje się w jakieś absurdalne spory w obszarze praworządności - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.

- Ja to zawsze powtarzam. Unia - tak, nam się opłaca, to są pieniądze, ale Unia to są (też) wartości. To nie powinno nikogo zaskakiwać. Kiedy obywatele zagłosowali, że chcą być w Unii, to obywatele zagłosowali (także) za demokracją, za praworządnością, za państwem prawa i nagle sobie ktoś wymyślił, że to rozmontowuje. Efektem był nie tylko deficyt praworządności, ale brak dostępu do należnych nam środków. To jest gigantyczna nieodpowiedzialność i oni teraz to pokrywają jakimiś absurdalnymi narracjami. Inaczej tego się w ogóle nie da nazwać. Fantasmagorie - oceniła ministra.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP