Od wtorku obowiązują nowe zasady kwarantanny granicznej. Dla przybywających ze strefy Schengen będzie obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, z której zwolni test negatywny nie starszy niż 48 godzin. Przybywających ze strefy poza Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19.
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała ostrzegał przed skutkami zmian dla podróżujących samolotami. - Musimy ostrzec pasażerów, że będzie to się wiązało z wydłużonym czasem obsługi na lotnisku. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę Straży Granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.
Rzecznik rządu Piotr Mueller zwracał uwagę, że sytuacja, jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań, jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów. Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich. - W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen - tłumaczył.
Zmiany zasad kwarantanny granicznej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyjaśniła, co się zmienia w podróżach:
- obowiązek posiadania negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Test wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy,
- rodzaj testu: PCR lub antygenowy,
- wszystkie środki transportu – transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy,
- podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
Spoza strefy Schengen
- każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę,
- z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny,
- podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny,
- rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
Wyjątki
Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił o wyłączeniach spod nowych przepisów.
- Te wyjątki, które obowiązywały, jeżeli chodzi o granice czeską i słowacką, czyli mówimy tutaj o obszarze Unii Europejskiej, będą one analogicznie stosowane do Niemiec, czy do Litwy. W związku z tym chociażby te osoby, które są kierowcami, zajmują się transportem zawodowo, czy osoby studiujące, te wszystkie wyjątki, które były wpisane do rozporządzenia one pozostają – wyjaśnił rzecznik.
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. "Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej" – wyjaśniono.
MSZ apeluje o unikanie podróży
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Ostrzeżenie ma związek z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na świecie spowodowaną wzrostem zakażeń koronawirusem.
"Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie, spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2, MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne" – czytamy na stronach resortu spraw zagranicznych.
Jak zaznaczono w komunikacie, "podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".
Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw są dostępne na stronach MSZ.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24