TVN24 Biznes | Z kraju

Popularny przewoźnik odwołuje loty do Polski z trzech krajów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/6
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Węgierski Wizz Air odwołuje wszystkie loty do polskich lotnisk z Czarnogóry, Portugalii i Szwecji - poinformowała linia lotnicza w środowym komunikacie. To efekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Będzie ono obowiązywało do 11 sierpnia.

"Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, które reguluje zasady wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych, lista Państw do których linie lotnicze mogą wykonywać rejsy z/do Polski została zmodyfikowana" - czytamy w komunikacie przewoźnika.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wizz Air odwołuje loty do Polski

Rozporządzenie zezwala na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji, Portugalii oraz dodanego do tej listy Luksemburga.

Zgodnie z rozporządzeniem z listy krajów, do których można było dotychczas latać, zniknęła Czarnogóra. Lista ta zawiera wciąż Gruzję, Japonię, Kanadę, Albanię, Koreę Południową i Ukrainę. Zakazy lotów zniesiono w stosunku do Algierii, Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Białorusi, Rwandy, Tunezji, Turcji, Urugwaju i Australii.

Węgierska linia wskazała, że "przynajmniej do 11 sierpnia br. do Polski nie będzie można realizować połączeń z Portugalii, Szwecji, Czarnogóry i Luksemburga". "Wizz Air odwołuje zatem wszystkie loty z Portugalii, Szwecji i Czarnogóry" - dodano. 

Najwięksi przewoźnicy

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że węgierski Wizz Air jest trzecią linią lotniczą w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.

Na pierwszym miejscu znalazł się Ryanair. Irlandzka linia obsłużyła blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł o ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości