TVN24 Biznes | Z kraju

Premier: od przyszłej soboty zmiany w handlu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym
Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Z wyjaśnień zamieszczonych w mediach społecznościowych przez kancelarię premiera wynika, że nowe regulacje będą obowiązywać do 27 grudnia.

- Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jak dodał, aby tak było, "zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym".

Z wyjaśnień zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że w sklepach w galeriach będzie obowiązywał limit – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. W przestrzeni publicznej pozostaje ponadto obowiązek zasłaniania nos i usta. Przy wejściu do sklepu trzeba także zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

- Warunkiem (otwarcia sklepów - red.) jest utrzymanie dyscypliny każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego, jeżeli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane - powiedział premier.

Jak zaznaczył Morawiecki, handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Jak dodał szef rządu, "przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem". 

Morawiecki dodał, że rząd był proszony o złagodzenie obostrzeń również przez restauracje, kluby fitness i kina.

- Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się je pozostawić zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy te placówki, co dalej - dodał szef rządu. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Obecne ograniczenia

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd zdecydował o wprowadzeniu od soboty 7 listopada nowych obostrzeń.

Zakaz handlu dotyczy obecnie obiektów handlowych lub usługowych, w tym parków handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych. Jednocześnie przewidziano jednak wyjątki.

Zakaz nie dotyczy sklepów, których przeważająca działalność polega na sprzedaży m.in. żywności, produktów kosmetycznych, produktów leczniczych, gazet lub książek, artykułów budowlanych lub remontowych. Ponadto zgodnie z projektem rozporządzenia na liście wyjątków miały się również znaleźć sklepy meblowe. W ostatecznej wersji rozporządzenia taki wyjątek nie został jednak ujęty.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: sklepach do 100 metrów kwadratowy – jedna osoba na 10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – jedna osoba na 15 m2.

W sklepach od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Ograniczone jest także prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

Zawieszona jest również działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Zamknięte są sanatoria.

Obowiązuje też zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych oraz dyskotek.

Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Działalność placówek kultury w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona. 

Koronawirus w Polsce

22 464 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w piątek. Zmarło 626 osób chorych na COVID-19. Dziś wzrosła liczba zajętych łóżek (jest ich 107 więcej niż poprzedniej doby) oraz respiratorów (+55). Liczba zakażeń od początku pandemii przekroczyła właśnie 800 tysięcy. Oto najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości