TVN24 Biznes | Z kraju

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Adam Niedzielski o projekcie ustawy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisach
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisachTVN24
wideo 2/5
TVN24Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisach

Zgodnie z projektem, który wkrótce ma trafić do Sejmu pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. "Zgłoszony przez posła Hoca projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca" – wyjaśnił w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia na Twitterze odniósł się do zgłoszonego przez posła Czesława Hoca (PiS) projektu, w myśl którego pracodawca będzie mógł sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony.

"Proponowany projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem" – napisał.

Było to nawiązanie do tweeta posła Hoca, dotyczącego projektu ustawy pozwalającej przedsiębiorcom "uniknąć negatywnych skutków epidemii, w tym masowych zakażeń pracowników i konieczności zamknięcia firmy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Weryfikacja szczepień w miejscu pracy

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Nad podobnymi przepisami pracował też rząd. - Ten projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia, został skonsultowany w konsultacjach międzyresortowych, ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów - mówił na początku listopada w rozmowie z TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia. - W tym projekcie z naszej strony została zawarta decyzja prawna, w której to pracodawca może domagać się od swojego pracownika ukazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy - wyjaśniał Andrusiewicz.

Przepisy dające takie uprawnienia pracodawcom były oczekiwane przez środowiska biznesowe. Przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców zwracali się do rządzących pod koniec października z apelem o przyznanie przedsiębiorcom możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób zatrudnianych. Zwracali uwagę, że takie działania mogą zapobiec wprowadzeniu kolejnych lockdownów.

Kiedy projekt trafi do Sejmu?

W sobotę rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że projekt w sprawie weryfikacji szczepień pracowników powinien być złożony "lada dzień". - Z tego co wiem, w tej chwili ten projekt jest już w klubie parlamentarnym podpisany, lada dzień powinien być złożony na posiedzenie Sejmu – powiedział.

Najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mogliby się tym projektem zająć, zaplanowane jest na 1-2 grudnia.

Dopytywany, czemu projekt ustawy nie jest projektem rządowym, ale poselskim, Mueller odpowiedział: "Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został złożony jako projekt poselski". - Liczę na to, że również opozycja wypowie się w tej sprawie – dodał. - Wczoraj niestety nie było deklaracji ze strony największego klubu parlamentarnego, czy taki projekt by poparł, czy nie – zaznaczył.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości