TVN24 Biznes | Z kraju

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Projekt "lada dzień"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisach
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisachTVN24
wideo 2/7
TVN24Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Piotr Mueller o przepisach

Projekt w sprawie weryfikacji szczepień pracowników powinien być złożony lada dzień - poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller. Według zapowiedzi, osoby niezaszczepione będą mogły być kierowane na inne stanowiska pracy.

Koronawirus w Polsce. Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

O dalsze losy propozycji przedstawionej przez posłów PiS był pytany podczas sobotniego briefingu rzecznik rządu. - Z tego co wiem, w tej chwili ten projekt jest już w klubie parlamentarnym podpisany, lada dzień powinien być złożony na posiedzenie Sejmu – powiedział.

Najbliższe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mogliby się tym projektem zająć, zaplanowane jest na 1-2 grudnia.

Dopytywany, czemu projekt ustawy nie jest projektem rządowym, ale poselskim, Mueller odpowiedział: "Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został złożony jako projekt poselski". - Liczę na to, że również opozycja wypowie się w tej sprawie – dodał. - Wczoraj niestety nie było deklaracji ze strony największego klubu parlamentarnego, czy taki projekt by poparł, czy nie – zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. "To jest materia, której nie da się rozwiązać, ot tak"

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przyznał w sobotnim programie "Śniadanie w Trójce" w Programie Trzecim Polskiego Radia, że sprawa jest bardzo skomplikowana.

- Wiem, że są zwolennicy szybkich rozwiązań, jedni mówią: "absolutnie nie, bo moja wolność", drudzy mówią: "absolutnie tak, bo ja się zaszczepiłem i tak bym oczekiwał". To jest materia, której nie da się rozwiązać, ot tak, bo ona porusza sprawy fundamentalne z punktu widzenia demokracji, praw obywatelskich – powiedział Fogiel.

Dodał, że w klubie PiS trwa zbiórka podpisów pod projektem. - To jest proces. Następnie projekt trafi do laski marszałkowskiej - zaznaczył Fogiel.

Dopytywany, potwierdził, że kierownictwo PiS popiera zaproponowane rozwiązania. - Kierownictwo PiS jest za każdym rozwiązaniem, które chroni Polaków i to będzie widoczne w głosowaniu – zapewnił poseł.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że proponowane rozwiązania w projekcie są dobre. - Nie są próbą wprowadzania sanitaryzmu. To nie są rozwiązania tak daleko idące jak w Austrii czy w innych krajach Europy. Są one pewnego rodzaju kompromisem, wypadkową różnych oczekiwań - powiedział.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości