TVN24 Biznes | Z kraju

Pociągi międzynarodowe wrócą na tory. Przewoźnik podał datę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Otwarcie granicy na polsko-niemieckim przejściu w LubieszynieTVN24
wideo 2/3
TVN24Otwarcie granicy na polsko-niemieckim przejściu w Lubieszynie

W związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca - poinformowała spółka. Sukcesywnie będą uruchamiane połączenia do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji.

Przewoźnik zapewnił w komunikacie, że jest w stałym kontakcie z kolejowymi partnerami zagranicznymi. "Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w pociągach PKP Intercity kursujących po kraju, jak i za granicą" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pociągi międzynarodowe

Spółka podała, że pierwsze pociągi w kierunku Berlina zaczną kursować 22 czerwca. Przewoźnik uruchomi nowe, codzienne połączenie - EIC Wisła z Warszawy Wschodniej. Skład wyjedzie ze stacji początkowej o godzinie 6.29, dotrze do stacji docelowej Berlin Hauptbahnhof o godzinie 12.16.

Pociąg w kierunku Polski odjedzie z głównego dworca o godz. 15.43, docierając do Warszawy w godzinach wieczornych - na stacji Warszawa Wschodnia planowo ma się pojawić o 21.21. Do stolicy Niemiec dojedziemy również z Warszawy składem EIC Sprewa. Natomiast 25 czerwca z Warszawy do Berlina wyjedzie pociąg EIC Odra, a 26 czerwca z Berlina do Gdyni pojedzie IC Gedania.

Pociągi międzynarodowe w kierunku Czech, Austrii, Węgier i Słowacji będą uruchamiane w drugiej połowie miesiąca. Od 22 czerwca wyruszą składy z Warszawy do Wiednia. Tego samego dnia zacznie kursować skład IC Silesia ze stolicy do Ostrawy oraz IC Cracovia z Pragi do Krakowa. Ponadto z Wiednia do Katowic będzie można podróżować pociągiem IC Moravia, a z Grazu do Przemyśla pociągiem IC Porta Moravica. Połączenie Ostrawy z Przemyślem zapewni TLK Galicja.

Przewoźnik przypomniał pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad ostrożności obejmujących między innymi zasłanianie ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częste mycie rąk.

Najwięksi przewoźnicy

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w pierwszym kwartale br. z kolei skorzystało 73,82 miliona pasażerów. To o 7,57 procent mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W marcu liczba pasażerów spadła o 36,95 procent do 17,75 miliona pasażerów.

Największy udział w ogólnej liczbie pasażerów w pierwszym kwartale br. miało Polregio - 26,37 procent. Na podium znalazły się również Koleje Mazowieckie - 18,80 procent oraz PKP SKM - 13,04 procent. Spółkę PKP Intercity sklasyfikowano na czwartej pozycji z udziałem na poziomie 12,94 procent.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN