TVN24 Biznes | Z kraju

Zaostrzone zasady wjazdu z Polski do Niemiec. Obowiązkowe testy, ale nie dla wszystkich

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od niedzieli, 5 grudnia zmieniły się zasady wjazdu z Polski do Niemiec. Nasz kraj został uznany za obszar wysokiego ryzyka w związku z ostatnimi wynikami nowych zakażeń koronawirusem. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 przed wjazdem do Niemiec muszą wykonać test, zarejestrować wjazd i udać się na obowiązkową kwarantannę.

Od niedzieli Polska i Szwajcaria dołączyły do listy państw zaklasyfikowanych przez Niemcy jako obszary wysokiego ryzyka. Oznacza to zmiany dla podróżnych.

Wjazd do Niemiec. Zmiany

Od niedzieli osoby przyjeżdżające do Niemiec z Polski muszą wykonać test przed wjazdem oraz odbyć 10-dniową kwarantannę na własny koszt. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed wjazdem. Kwarantannę można skrócić po 5 dniach od wjazdu, jeżeli wynik testu będzie negatywny. Dzieciom poniżej 12. roku życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.

wyjątki od powyższych reguł. Negatywnego testu przy wjeździe nie muszą mieć osoby zaszczepione przeciw COVID-19, jeżeli minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w Unii Europejskiej. Ponadto z tego obowiązku są zwolnieni ozdrowieńcy (od 28 dni do 6 miesięcy po chorobie), dzieci do 12. roku życia oraz kierowcy zawodowi, przewożący osoby lub towary.

Z kwarantanny są natomiast zwolnione m.in. osoby zaszczepione, ozdrowieńcy, podróżujący przez Niemcy w tranzycie, kierowcy zawodowi, przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin oraz pracownicy transgraniczni.

Należy jednak pamiętać, by posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie choroby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rejestracja wjazdu do Niemiec

Dodatkowo przed podróżą należy zarejestrować swój wjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de. "Strona jest dostępna w języku polskim, jednak nazwy krajów należy wpisywać w jęz. niemieckim lub angielskim. (...) Jeżeli posiadasz negatywny wynik testu, jesteś zaszczepiony lub ozdrowieńcem to musisz o tym poinformować urząd ds. zdrowia już podczas rejestracji" - czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dane podane z formularzu zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.

Obowiązkowi rejestracji wjazdu nie podlegają m.in. osoby podróżujące przez Niemcy w tranzycie, kierowcy zawodowi, przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin oraz pracownicy transgraniczni.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w sobotę poinformowało o 25 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarły 502 osoby chorujące na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 649 027 infekcji, zmarło 85 630 zakażonych.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości