Policja kupuje nowe śmigłowce. Pierwszy trafi do funkcjonariuszy do końca roku

Z kraju

Macierewicz obiecuje śmigłowcetvn24
wideo 2/4

Szef Komendy Głównej Policji generał inspektor Jarosław Szymczyk podpisał w piątek umowę na zakup trzech śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych typu Bell-407GXi. Pierwsza maszyna trafi do policji do końca roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce zastąpią wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Umowa została podpisana z producentem śmigłowców typu Bell - amerykańską firmą Bell Textron Helicopter Inc. z siedzibą w Fort Worth. Jak poinformowała Komenda Główna Policji, zakup nowych śmigłowców pozwoli na odbudowę policyjnego lotnictwa.

Zastąpią Mi-2

- Wersja GXi, to najnowsza modyfikacja śmigłowca Bell-407, która do produkcji weszła w ubiegłym roku. Nowoczesna awionika i osiągi szczególnie predysponują te śmigłowce do wykorzystania do zadań wymagających długotrwałego przebywania w powietrzu z jednoczesnym zapewnieniem niskich kosztów eksploatacji. Zamówione śmigłowce będą dodatkowo posiadały modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań w zakresie zadań realizowanych na rzecz wszystkich służb policji - poinformował rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka. Pierwszy śmigłowiec ma trafić do służby do końca roku, zaś dwa kolejne do końca marca 2020 roku. Nowe śmigłowce mają zastąpić wycofane już z eksploatacji Mi-2.

Śmigłowce S-70i Black Hawk

Pod koniec listopada ubiegłego roku w obecności premiera i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oficjalnie przekazano dwa śmigłowce S-70i Black Hawk dla policji. Uroczystość przekazania maszyn i ich poświęcenie odbyła się na lotnisku na warszawskim Bemowie. Sprzęt będzie wykorzystywany głównie w działaniach kontrterrorystycznych. Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. dla potrzeb jednostek antyterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w wypadku klęsk żywiołowych oraz do poszukiwania osób zaginionych. Przed dostarczeniem śmigłowców Black Hawk policja dysponowała 11 śmigłowcami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: bellflight.com