Zapłacimy więcej za butelki zwrotne. Decyzje dwóch kolejnych firm

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Wrzucali butelki po alkoholu do akwenu
Wrzucali butelki po alkoholu do akwenuStraż Miejska w Pabianicach
wideo 2/4
Straż Miejska w Pabianicach Wrzucali butelki po alkoholu do akwenu

Kompania Piwowarska oraz Carlsberg Polska zmieniają wysokość kaucji za butelki zwrotne. Nowa cena to 1 złoty zamiast dotychczasowych 50 groszy. Wcześniej na taki krok zdecydowała się Grupa Żywiec.

"Kompania Piwowarska zmienia wysokość kaucji za butelki zwrotne od 1 lutego 2023 r. z kwoty 0,41 PLN netto do kwoty 0,81 PLN netto (bez VAT) za butelkę. Z punktu widzenia kupującego kaucja będzie wynosić 1 PLN" - poinformowała TVN24 Biznes Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych.

Brak motywacji dla konsumenta

Wyjaśniła, że decyzja o zmianie wysokości kaucji została podjęta, ponieważ "obecna wartość kaucji nie pokrywa kosztu odtworzenia butelek niezwróconych przez konsumentów". "Rosnące w ubiegłym roku koszty wytworzenia butelek zwrotnych, zwłaszcza koszty energii, przełożyły się na znaczny wzrost cen zakupów nowych butelek. Koszt zakupu butelki szklanej wzrósł w ciągu roku o ponad 100 proc." - zaznaczyła.

Podkreśliła również, że "dotychczasowa wysokość kaucji straciła swój walor motywujący ze względu na obniżenie jej relatywnej wartości z powodu inflacji w kraju". "Mamy nadzieję, że zmiana wysokości kaucji zmobilizuje konsumentów do zwrotu butelek, co przyczyni się do wzrostu ich ponownego wykorzystania" - przekazała Jacaszek-Pruś.

Na podwyższenie kwoty kaucji za butelkę wielokrotnego użytku zdecydował się również Carlsberg Polska. Dotyczy to półlitrowej butelki zwrotnej. Kaucja została podwyższona z 50 groszy do 1 zł. "Nowy cennik opakowaniowy wejdzie w życie 1 marca 2023, o czym w tym tygodniu poinformowaliśmy naszych partnerów biznesowych" - przekazała TVN24 Biznes Agata Koppa z Carlsberg Polska.

Jak wyjaśniła, dotychczasowa wysokość kaucji nie spełnia swojej funkcji zabezpieczającej. "Różnica miedzy jej dotychczasową wartością a wartością odtworzeniową jest dziś zbyt duża, by obecną kwotę utrzymać" - dodała.

Wskazała, że decyzję poprzedziła "dogłębna analiza kosztów, których wzrost jest niespotykany w ciągu ostatnich lat (wzrost kosztów energii, surowców, a co za tym idzie wzrost kosztów opakowań)".

Koppa zaznaczyła, że poprzednia zmiana kaucji za butelkę wielokrotnego użytku w Carlsberg Polska została wprowadzona w marcu 2017 (z 35 groszy na 50 groszy).

Zmiana wysokości kaucji także w Grupie Żywiec

Wcześniej Grupa Żywiec potwierdziła w informacji przekazanej TVN24 Biznes, że zmienia wysokość kaucji za butelki zwrotne od 2 lutego 2023 roku. Wyjaśniono, że "decyzja ta wynika głównie ze wzrostu cen butelek u dostawców".

Czytaj także: Kaucja za butelki zwrotne w górę. Zapłacimy dwa razy więcej

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości